Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aktuálne výhodná forma podnikania je…

Podnikanie formy porovnanie druzstvo
Fotobanka Pixmac
11. júla 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť
Podnikam.SK a špecializovaná spoločnosť M2 Business prinášajú porovnanie ne/výhodnosti viacerých foriem podnikania.
 
Ktorý typ spoločnosti je pre vaš podnikanie najvhodnejší? Ako začať podnikať s minimálnym kapitálom a ručením a ešte aj výhodným daňovo-odvodovým zaťažením? Budú sa na Slovensku naozaj pre podnikanie opäť hromadne zakladať družstvá?
 
 

Dôležité je porovnať si ručenie aj kapitálovú náročnosť pri štarte

Najčastejšou právnou formou podnikania je „eseročka“.  Jej výhoda spočíva najmä v tom, že ju môže založiť len jedna osoba, ktorá môže v nej zároveň vykonávať funkciu jej orgánov. 
 
Táto právna forma nie je ani kapitálovo náročná, nakoľko minimálny vklad je 5000,- €. Od októbra tohto roka sa však zavádza nevyhnutnosť skladať vklad do banky, čiže nestačí len prehlásenie správcu vkladu. Avšak práve táto skutočnosť bola dôležitým „dôvodom“ pre výber tejto právnej formy. (Viac nájdete tu, tu a tu.)
 

Anonymná akciovka

Výbornou voľbou bola aj akciová spoločnosť, pri ktorej sa dá zachovať aj anonymita jej vlastníctva. Taktiež  však bude nutné skladať pri jej zakladaní kapitál v minimálnej výške 25 000,- €, prehlásenie už nepostačuje. 
 
Pokiaľ podnikateľ nedisponuje dostatočným „štartovacím“ kapitálom, tak ako výhodné riešenie sa javí kúpa hotovej založenej spoločnosti od špecializovaných spoločností.
 

Pri v.o.s ručíte aj vlastným majetkom

Podnikateľ však nemusí disponovať skoro žiadnym kapitálom, aby podnikal formou obchodnej spoločnosti. V tomto prípade by však musel zvoliť cestu personálnej spoločnosti, a to verejnej obchodnej spoločnosti. Jej nevýhodou je ručenie aj osobným majetkom, a nielen majetkom spoločnosti. 
 

Komanditná spoločnosť: nízky vklad vs. ručenie

Ďalej sa črtá ako možnosť komanditná spoločnosť, pri ktorej sa jedná o akýsi „zmiešaný“ typ spoločnosti. Jej spoločníci sú minimálne dve osoby (čiže je jedno či fyzické alebo právnické), pričom každá z nich musí mať odlišný status. 
 
Komanditista je povinný vložiť len minimálny vklad vo výške 250,- €, pričom prakticky neručí osobným majetkom a komplementár zasa nemusí vkladať žiaden kapitál, ale ručí za záväzky spoločnosti celým svojím súkromným majetkom. 
 
V tejto súvislosti sa javí ako možné riešenie založenie komanditnej spoločnosti, pričom postavenie komplementára by mala spoločnosť s ručením obmedzeným. Touto štruktúrou sa získavajú nasledovné výhody:

 • Minimálna personálna náročnosť – komanditnú spoločnosť môže založiť aj jedna fyzická osoba, nakoľko bude mať postavenie komanditistu, komplementárom by bola jej „eseročka“.
 • Minimálny kapitál – zákon umožňuje základný kapitál len na úrovni 250,- €.
 • Prakticky žiadne ručenie osobným majetkom, nakoľko komplementárom je „eseročka“.
 • Veľa daňovo výhodných konštrukcií – ak by chcela napríklad podnikať na území SR zahraničná osoba, tak sa jej môže oplatiť právna forma komanditnej spoločnosti využívajúc zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Pokiaľ sa bavíme o zahraničnej právnickej osobe, tak nemusí platiť zdravotné odvody z vyplatených dividend, a taktiež odvody.  
 • Jedinou nevýhodou je absencia anonymity vlastníctva spoločnosti, čo sa ale dá dosiahnuť pri účasti zahraničných spoločností, samozrejme treba počítať s komplikovanejším a drahším riešením.

 

Družstvá nemajú len poľnohospodári, sú výhodné aj ako forma podnikania

Ako optimálne sa však na podnikanie môže javiť aj družstvo. Obchodný zákonník ho definuje ako spoločenstvo neuzavretého počtu osôb založené za účelom podnikania alebo zabezpečovania hospodárskych, sociálnych alebo iných potrieb svojich členov.  
 
Samozrejme, už samotný názov „družstvo“ evokuje dojem niečo starého, akýsi pozostatok „starých časov“. Táto forma podnikania má však množstvo výhod, ktoré jednoducho iné spoločnosti nemajú, a to:
 • Vstupný kapitál iba 1250,-€.
 • V právnych vzťahoch s tretími osobami zodpovedá družstvo za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom. Členovia družstva za záväzky družstva neručia.
 
Ďalšie výhody a nevýhody družstva:

 • Veľkou výhodou je anonymita vlastníctva. Majitelia družstva (jeho členovia) sa nezapisujú do obchodného registra. Na rozdiel od akciovej spoločnosti sa však nezapisujú do žiadnej štátnej evidencie. Akcionári akciovej spoločnosti by však mali byť vedení v centrálnom depozitári cenných papierov (aj keď prax je iná). V družstve vedie jeho predstavenstvo len zoznam členov družstva, ktoré sa neukladá do žiadneho registra, ani zbierky listín. 
 • „Otvorenosť“ družstva – členstvo (rozumej majetkový podiel v družstve) možno prevádzať bez nutnosti dodržania právneho formalizmu. Prevod členstva nemusia schvaľovať dokonca žiadne orgány družstva, ani jeho členovia. Netreba meniť spoločenskú zmluvu, ani stanovy. Netreba žiaden zápis v registroch. Zo dňa na deň  môže byť osoba členom družstva, resp. môže z neho vystúpiť.  
 • Nevýhodou je, že družstvo musí mať najmenej 5 členov, to neplatí, ak sú jeho členmi aspoň dve právnické osoby. 
 • Nevýhodou je taktiež „image“, predsudky v ponímaní názvu družstva.

 

Forma podnikania závisí aj od projektu, poradí vám odborník

Na každý projekt, každé podnikanie sa hodí iná právna forma. Pri veľkých projektoch je optimálnou právnou formou Európska akciová spoločnosť, ktorá môže „cestovať“ po celej EÚ a využívať daňové, ako aj právne výhody a systémy jednotlivých krajín EÚ. 
 
Pri menších projektoch je viacero možností, dôležité je posúdiť rizikovosť oblasti podnikania. Pri veľkom riziku vybrať právnu formu, kde nie je ručenie za záväzky spoločnosti. Taktiež nie sú zanedbateľné daňové výhody/nevýhody pri jednotlivých formách. Výber optimálnej právnej formy je preto dobré prekonzultovať s odborníkom.
 
Autor: JUDr. Ján Marônek,  je vedúcim právneho oddelenia v spoločnosti M2 Business s.r.o., zaoberajúcej sa zakladaním, predajom spoločností a vedením účtovníctva.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X