Akú výšku úroku z omeškania použiť v obchodných vzťahoch?
S účinnosťou od 15.1.2009 platí nová právna úprava úrokov z omeškania v obchodných záväzkových vzťahoch. Táto bola zavedená zákonom č. 454/2008 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v platnom znení.
Výhodou novej právnej úpravy určenia a výpočtu úrokov z omeškania je, že je jednoduchšia a prehľadnejšia, a taktiež skutočnosť, že sa zjednotil zákonný režim výpočtu úrokov z omeškania v občianskoprávnych a obchodnoprávnych vzťahoch. Dlžník, ktorý nesplní svoj dlh riadne a včas, je v zmysle ustanovenia § 517 ods. 1 Občianskeho zákonníka v omeškaní.
Ak je veriteľ v omeškaní s plnením peňažného dlhu, má podľa § 517 ods. 2 Občianskeho zákonníka právo požadovať od dlžníka popri plnení aj úroky z omeškania.
Výška úrokov z omeškania podľa Občianskeho zákonníka
Výšku úrokov z omeškania ustanovuje podľa § 517 ods. 2 Občianskeho zákonníka vykonávací predpis. Týmto vykonávacím predpisom je nariadenie vlády číslo 87/1995 Z. z., ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov (ďalej len „Nariadenie vlády“).
Podľa znenia § 3 ods. 1 Nariadenia vlády účinného od 1. januára 2009 je výška úrokov z omeškania o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky (ECB) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
Ak sa počas trvania omeškania zmení základná úroková sadzba ECB, a ak je to pre veriteľa výhodnejšie, v zmysle ustanovenia § 3 ods. 2 Nariadenia vlády účinného od 1. januára 2009, je výška úrokov z omeškania o 7 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka, v ktorom trvá omeškanie, pričom táto základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky sa použije počas celého tohto polroka.
Od 13.5.2009 je výška základnej úrokovej sadzby ECB vo výške 1 %. Výška úroku z omeškania potom predstavuje 1 % + 8 percentuálnych bodov, čiže 9 %. |
Podľa § 10a Nariadenia vlády, obsahujúceho prechodné ustanovenie účinné od 1. januára 2009, výška úrokov z omeškania sa riadi podľa predpisov účinných do 31. decembra 2008, ak došlo k omeškaniu pred 1. januárom 2009.
V zmysle § 3 ods. 1 Nariadenia vlády účinného do 1. januára 2009 sa výška úrokov z omeškania určí ako dvojnásobok diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
Vzťah úrokov z omeškania a náhrady škody podľa Občianskeho zákonníka
Podľa ustanovenia § 519 Občianskeho zákonníka nie je právo veriteľa na náhradu škody spôsobenej omeškaním dlžníka dotknuté. Pri omeškaní s plnením peňažného dlhu však možno náhradu škody požadovať, len pokiaľ táto nie je krytá úrokmi z omeškania.
Výška úrokov z omeškania podľa Obchodného zákonníka
Výška úrokov z omeškania je upravená v ustanovení § 369 ods. 1 Obchodného zákonníka, podľa ktorého: Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania dohodnuté v zmluve.
Ak záväzok vznikol zo spotrebiteľskej zmluvy a dlžníkom je spotrebiteľ, v zmysle znenia účinného od 15. januára 2009, možno dohodnúť úroky z omeškania najviac do výšky ustanovenej podľa predpisov občianskeho práva. Ak neboli úroky z omeškania dohodnuté, podľa znenia účinného od 15. januára 2009, je dlžník povinný platiť úroky z omeškania podľa predpisov občianskeho práva.
Podľa § 768f Obchodného zákonníka, obsahujúceho prechodné ustanovenia, sa ustanovenia účinné od 15. januára 2009 nevzťahujú na omeškanie, ktoré vzniklo pred 15. januárom 2009.
Ak neboli úroky z omeškania dohodnuté v zmluve, podľa znenia účinného od 1. januára 2009 do 14. januára 2009 bol dlžník povinný platiť úroky z omeškania o 10 % vyššie, ako je základná úroková sadzba ECB uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná sadzba úrokov ECB platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka sa použije počas celého tohto polroka.
V zmysle znenia účinného do 31. decembra 2008, ak neboli úroky z omeškania dohodnuté v zmluve, bol dlžník povinný platiť úroky z omeškania o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba NBS uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba NBS platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka sa použije počas celého tohto polroka.
Splatnosť úrokov z omeškania
Pokiaľ ide o splatnosť úrokov z omeškania, v zmysle ustanovenia § 369 ods. 2 Obchodného zákonníka sa stanú splatnými po uplynutí dňa alebo lehoty, ktoré sú v zmluve určené na splnenie peňažného záväzku. Ak deň alebo lehota na splnenie peňažného záväzku nie je v zmluve určená, úroky z omeškania sa stanú podľa predmetného ustanovenia splatnými uplynutím 30 dní od:
- doručenia dokladu veriteľa na splnenie peňažného záväzku dlžníkom (ďalej len „doklad“),
- odovzdania tovaru alebo služby, ak je deň doručenia dokladu neistý,
- odovzdania tovaru alebo služby v prípade, ak dlžník dostane doklad skôr ako tovar alebo službu,
- dňa, v ktorom sa skončilo preberanie tovaru alebo služby, ktorým sa má stanoviť, či tovar alebo služba zodpovedá podmienkam zmluvy, ak to ustanovuje zákon alebo upravuje zmluva v prípade, ak k doručeniu dokladu došlo predo dňom alebo najneskoršie v deň, keď sa takéto preberanie skončilo.
Vzťah úrokov z omeškania a náhrady škody podľa Obchodného zákonníka
Podľa ustanovenia § 367 Obchodného zákonníka je veriteľ oprávnený pri omeškaní dlžníka požadovať od neho náhradu škody podľa ustanovenia § 373 a nasl. Obchodného zákonníka. Veriteľ má v zmysle ustanovenia § 369 ods. 2 Obchodného zákonníka nárok na náhradu škody spôsobenej omeškaním so splnením peňažného záväzku, len ak táto škoda nie je krytá úrokmi z omeškania.
Ako teda vidíme, všetko sa odvíja od toho, kedy vznikol nárok na úroky z omeškania. Ak si nie ste istí, prečítajte si úplné znenie Obchodného a Občianskeho zákonníka, poprípade sa poraďte so svojím právnikom.
lm