Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aký je na Slovensku dopyt po priemyselných priestoroch?

Logistické centrum
Thinkstock
30. augusta 2016 Zdroj SITA Tlačiť

Na konci druhého kvartálu tohto roka bola moderná priemyselná a logistická plocha na Slovensku na úrovni 1,58 miliónov metrov štvorcových.

Informovala o tom poradenská spoločnosť JLL. V tomto období bolo dodaných približne 12 680 metrov štvorcových novej plochy, a to v rámci projektu Senec Logistics od developerskej spoločnosti Goodman, ktorá dokončila výstavbu dvoch nových logistických hál B1 a B2. Ako ďalej JLL informuje, približne 50 % tejto plochy si prenajala logistická spoločnosť Kuehne Nagel.

Najväčším priemyselným regiónom je podľa informácií zverejnených JLL aj naďalej širšie okolie Bratislavy s podielom 60 %. „Aktuálne máme vo výstavbe vyše 157 tisíc metrov štvorcových novej priemyselnej plochy. Až 97 % smeruje práve do širšieho okolia hlavného mesta, čím sa pozícia tejto časti Slovenska z pohľadu priemyselného trhu posilní ešte markantnejšie,“ povedal vedúci oddelenia priemyselných nehnuteľností Samuel Šporka.

V súčasnosti sú vo výstavbe dve priemyselné haly v Devínskej Novej Vsi s plochou 18 tisíc metrov štvorcových a nová hala v rámci P3 parku v Lozorne s výmerou 16 750 metrov štvorcových. Najväčší stavebný rozvoj je podľa JLL v Lozorne s podielom 42 %, nasleduje Senec s podielom 28 %, ďalej Malacky s podielom 18 % a Bratislava s podielom 12 %. Zvyšné 3 % plochy sú situované v regióne západného Slovenska.

Dopyt po priemyselných priestoroch na Slovensku podľa JLL rastie. Nasvedčuje tomu trend tzv. built-to-suit projektov a špekulatívneho developmentu, čiže výstavby bez vopred zazmluvnených nájomcov.

Ako ďalej JLL uviedla, aktivitu na trhu v druhom kvartáli poháňali najmä nové zmluvy. Takmer 50 tisíc metrov štvorcových z celkového objemu transakcií 75 tisíc metrov štvorcových predstavovali nové kontrakty. Ide o približne 43-percentný nárast oproti rovnakému kvartálu minulého roka a približne 7-percentný pokles oproti prvému kvartálu 2016.

Súčasná ekonomická situácia podporuje expanziu existujúcich nájomcov, no rovnako nárast záujmu sledujeme aj u spoločností, ktoré chcú vstúpiť na slovenský trh. Očakávame ďalší rekordný záver roka podporený jednak lízingovou aktivitou a rovnako novou výstavbou,” uviedol Šporka.

Celkový objem investícií do komerčných nehnuteľností v prvom polroku tohto roka dosiahol úroveň 310 miliónov eur. Podľa JLL ho mali zabezpečiť najmä noví trhoví hráči, ktorí investovali v rámci všetkých sektorov komerčných nehnuteľností.

Na konci druhého kvartálu bola miera neobsadenosti na úrovni 3,81%. Prevažná väčšina existujúcich prázdnych priemyselných a logistických priestorov sa nachádza v širšom okolí Bratislavy s plochou vyše 48 tisíc metrov štvorcových. Nasledovali regióny západného Slovenska s plochou 9 000 metrov štvorcových, východného Slovenska s plochou 2 000 metrov štvorcových a stredného Slovenska s plochou 1 000 metra štvorcových.

Nájomné podmienky zostali v druhom kvartáli podľa JLL stabilné. Súčasná trhová situácia v Bratislave a okolí je pre nájomcov priaznivejšia, zatiaľ čo v ostatných regiónoch Slovenska sú vo výhodnejšom postavení prenajímatelia, keďže do oblastí neprichádza takmer žiaden špekulatívny development. „Aj napriek snahe developerských spoločností uspokojiť existujúci dopyt očakávame pokračujúci rast cien nájmov a mieru neobsadenosti udržanú na aktuálnej nízkej úrovni,” dodal Šporka.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

nehnuteľnostislovenská ekonomika

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

15júl8:00Online certifikované štúdium: Certifikovaný projektový manažér8:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

15júl9:00WEBINÁR: Legislatívne zmeny v mzdovej učtárni v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

15júl9:00WEBINÁR: Legislatívne zmeny v mzdovej učtárni v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X