- Podnikam.sk
- Články
- Inšpiratívne biznis príbehy
- Relax
- Andrew Carnegie: oceľový magnát, ktorý vyrastal v chalupe s jednou izbou
Andrew Carnegie: oceľový magnát, ktorý vyrastal v chalupe s jednou izbou
Príbehy niektorých ľudí sú viac ako inšpiratívne a dávajú nádej a guráž „bojovať“. Dokázali sa totiž presadiť aj napriek tomu, že k nim život spočiatku nebol veľmi štedrý. Tvrdou prácou sa z nich stali top osobnosti biznisu. V novom seriáli o inšpiratívnych biznis príbehoch vám celý rad takýchto osobností predstavíme. Prvým v poradí je Andrew Carnegie.
V roku 1889 bola Carnegie Steel Corporation najväčšou spoločnosťou svojho druhu na svete
Tento americký priemyselník, zakladateľ Carnegie Steel – spoločnosti, ktorá v istom bode produkovala viac ocele ako celá Británia – sa narodil v chudobnej rodine škótskych tkáčov.
Vyrástol v biede, žijúc v jednoizbovom dome, často chodil spať len kvôli tomu, aby „zabudol na mizériu hladu“. Práve kvôli tomu, aby sa pokúsili bojovať proti strádaniu, rozhodli sa jeho rodinní príslušníci odísť do USA.
Prvú prácu Andrew získal, keď mal 13 rokov – menil cievky priadze v práčovni bavlny 12 hodín denne, šesť dní v týždni v pittsburskej továrni na bavlnu. Vo svojom voľnom čase čítal práce škótskeho básnika Roberta Burnsa a príbehy o škótskych hrdinoch ako Robert the Bruce, William Wallace a Rob Roy.
Andrewovou ďalšou prácou bolo roznášanie telegrafov. Tu sa už prejavil aj jeho skutočný podnikateľský duch, tvrdo pracoval a čoskoro bol povýšený na operátora. Plukovník James Anderson, ktorý dával svoju súkromnú knižnicu so 400 titulmi každú sobotu k dispozícii pracujúcim chlapcom, výrazne prispel ku Carnegieho vzdelaniu a pomohol tak akoby rozvinúť jeho vášeň pre čítanie.
Nasledovali rôzne práce okolo železnice, v ktorých sa Andrew priučil mnohému okolo priemyslu a biznisu celkovo. To bolo niekedy v čase, keď začal investovať do oceľových a ropných spoločností, ktoré mu jeho vklady rýchlo „vrátili“.
V roku 1889 bola Carnegie Steel Corporation najväčšou spoločnosťou svojho druhu na svete. A z Andrewa Carnegieho sa tak stal najbohatší muž na svete.
Carnegie je tiež známy ako jeden zo „staviteľov“ Ameriky, ktorý pomohol vyformovať národ. V 1901 predal svoju spoločnosť JP Morgan za 480 miliónov dolárov a začal byť aktívnym ako filantrop. Milióny dolárov venoval newyorskej verejnej knižnici, zriadil Carnegie Institute of Technology v Pittsburghu, ktorý je tiež známy ako Carnegie-Mellon University. Založil takisto Carnegie Foundation for the Advancement of Teaching a Carnegie Endowment for International Peace.
Carnegieho príbeh je veľmi dôležitý, je totiž príbehom človeka, ktorý nezabudol, odkiaľ prišiel a že začínal v chudobe v Dunfermline. Svedčia o tom aj jeho početné verejnoprospešné aktivity, týkajúce sa hlavne vzdelávania a mieru.