Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Andrew Carnegie: oceľový magnát, ktorý vyrastal v chalupe s jednou izbou

wiki
12. júna 2015 Zdroj yourstory.com Tlačiť

Príbehy niektorých ľudí sú viac ako inšpiratívne a dávajú nádej a guráž „bojovať“. Dokázali sa totiž presadiť aj napriek tomu, že k nim život spočiatku nebol veľmi štedrý. Tvrdou prácou sa z nich stali top osobnosti biznisu. V novom seriáli o inšpiratívnych biznis príbehoch vám celý rad takýchto osobností predstavíme. Prvým v poradí je Andrew Carnegie.

V roku 1889 bola Carnegie Steel Corporation najväčšou spoločnosťou svojho druhu na svete

Tento americký priemyselník, zakladateľ Carnegie Steel – spoločnosti, ktorá v istom bode produkovala viac ocele ako celá Británia – sa narodil v chudobnej rodine škótskych tkáčov.

Vyrástol v biede, žijúc v jednoizbovom dome, často chodil spať len kvôli tomu, aby „zabudol na mizériu hladu“. Práve kvôli tomu, aby sa pokúsili bojovať proti strádaniu, rozhodli sa jeho rodinní príslušníci odísť do USA.

Prvú prácu Andrew získal, keď mal 13 rokov – menil cievky priadze v práčovni bavlny 12 hodín denne, šesť dní v týždni v pittsburskej továrni na bavlnu. Vo svojom voľnom čase čítal práce škótskeho básnika Roberta Burnsa a príbehy o škótskych hrdinoch ako Robert the Bruce, William Wallace a Rob Roy.

Andrewovou ďalšou prácou bolo roznášanie telegrafov. Tu sa už prejavil aj jeho skutočný podnikateľský duch, tvrdo pracoval a čoskoro bol povýšený na operátora. Plukovník James Anderson, ktorý dával svoju súkromnú knižnicu so 400 titulmi každú sobotu k dispozícii pracujúcim chlapcom, výrazne prispel ku Carnegieho vzdelaniu a pomohol tak akoby rozvinúť jeho vášeň pre čítanie.

Nasledovali rôzne práce okolo železnice, v ktorých sa Andrew priučil mnohému okolo priemyslu a biznisu celkovo. To bolo niekedy v čase, keď začal investovať do oceľových a ropných spoločností, ktoré mu jeho vklady rýchlo „vrátili“.

V roku 1889 bola Carnegie Steel Corporation najväčšou spoločnosťou svojho druhu na svete. A z Andrewa Carnegieho sa tak stal najbohatší muž na svete.

Carnegie je tiež známy ako jeden zo „staviteľov“ Ameriky, ktorý pomohol vyformovať národ. V 1901 predal svoju spoločnosť JP Morgan za 480 miliónov dolárov a začal byť aktívnym ako filantrop. Milióny dolárov venoval newyorskej verejnej knižnici, zriadil Carnegie Institute of Technology v Pittsburghu, ktorý je tiež známy ako Carnegie-Mellon University. Založil takisto Carnegie Foundation for the Advancement of Teaching a Carnegie Endowment for International Peace.

Carnegieho príbeh je veľmi dôležitý, je totiž príbehom človeka, ktorý nezabudol, odkiaľ prišiel a že začínal v chudobe v Dunfermline. Svedčia o tom aj jeho početné verejnoprospešné aktivity, týkajúce sa hlavne vzdelávania a mieru.

Súvisiace články v seriáli "Inšpiratívne biznis príbehy"

Zobraziť všetky články v seriáli "Inšpiratívne biznis príbehy"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X