Autorské honoráre – manuál pre autorov na rok 2024
V modernom svete sa čoraz viac ľudí venuje tvorivej činnosti. Pri takejto forme práce nie je nutné byť vo väčšine prípadov zamestnaný u zamestnávateľa. Oveľa výhodnejšie je pracovať sám na seba – byť jednoducho freelancer. Jednou z takýchto činností, ktorým sa veľa ľudí venuje, je aj autorská činnosť. Táto práca v sebe zahŕňa viacero rôznych druhov. Pre účely nášho článku sa zameriame na autorov, ktorí tvoria články do rôznych médií. Ako ďalej zistíte, existuje viacero možných variant podnikania. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody. V článku sa dozviete ako na autorské honoráre v roku 2024, aké je ich zdaňovanie, a či uplatňovať paušálne výdavky.
Akú formu podnikania zvoliť
To aké formu podnikania si autor na začiatku svojej činnosti zvolí, do veľkej miery determinuje jeho následné daňové, odvodové a právne povinnosti. Od výšky daňového a odvodového zaťaženia potom závisia čisté príjmy a to je to, čo každého zaujíma najviac. Pri ktorej právnej forme zaplatím najmenej? Kedy budem mať čo najmenej administratívneho zaťaženia? Čítajte ďalej a dozviete sa okrem iného aj to, koľko budete musieť štátu odviesť ak budete mať autorské honoráre vo výške 2 500 eur alebo 10 000 eur ročne.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Praktické príklady
- Závislá činnosť – pracovná zmluva alebo dohoda
- Podnikanie formou živnosti
- Príjmy z vytvorenia diela
- Licenčné zmluvy
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Venujem sa účtovníctvu a daňovému poradenstvu na www.mojuctovnik.com Zaujímam sa o investovanie a medzi moje záľuby patrí šport.