Až 85 % exportu Slovenska smerovalo na trhy Európskej únie
Hlavnými obchodnými partnermi Európskej únie v roku 2015 boli naďalej USA a Čína. Podiel USA na celkovom zahraničnom obchode EÚ s tovarmi bol na úrovni 18 %, nasledovala Čína (15 %) a s väčším odstupom Švajčiarsko (7 %) a Rusko (6 %). Obchod s Čínou sa pritom od roku 2002 zdvojnásobil. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
Pre väčšinu členov EÚ bol v roku 2015 hlavným partnerom v prípade exportu iný štát únie. Výnimkou boli Nemecko, Írsko a Británia, ktorých export smeroval hlavne do USA, Litva exportujúca hlavne do Ruska a Švédsko vyvážajúce predovšetkým do Nórska. Hlavnou destináciou exportu 16 členov EÚ bolo Nemecko.
Slovenský export vlani smeroval hlavne do Nemecka (23 %), Českej republiky (12 %) a Poľska (9 %). V prípade Slovenska pritom najväčší podiel exportu (85 %) smeroval do iných členských krajín únie. Nasledovali Luxembursko (na trhy iných členov únie exportovalo 84 % tovarov), Česká republika (83 %), Maďarsko (81 %), Poľsko (79 %), Slovinsko a Holandsko (zhodne 76 %) a Estónsko (75 %). Na opačnom konci boli Veľká Británia (na trhy iných členov EÚ exportovala iba 44 % tovarov) a Malta (45 %).
Slovenský import prichádzal hlavne z Nemecka (19 %), Českej republiky (17 %) a Rakúska (9 %). Slovensko pritom patrilo ku krajinám s vyše 75-percentným podielom iných členov EÚ na celkovom importe. Až 79 % slovenského dovozu bolo z iných štátov únie. Väčší podiel bol iba v prípade Estónska (82 %) a Lotyšska (80 %). Po Slovensku nasledovali Chorvátsko (78 %), Česko, Rumunsko a Rakúsko (zhodne 77 %) a Portugalsko a Maďarsko (zhodne 76 %). Holandsko (46 %) bolo vlani jediným členom EÚ, na ktorého importe sa únia podieľala menej ako polovicou.
Hlavným partnerom v importe bol pre všetky krajiny EÚ iný člen únie, okrem Litvy, ktorý dovážala tovary najmä z Ruska. V prípade ôsmich členov EÚ tvoril import z inej krajiny únie viac ako 25 % celkového dovozu. Rakúsko až 42 % tovarov importovalo z Nemecka, Portugalsko 33 % zo Španielska, Írsko 32 % z Británie, Česko 30 % z Nemecka, Luxembursko 28 % z Belgicka, Poľsko 28 % z Nemecka, Cyprus 26 % z Grécka a Maďarsko 26 % z Nemecka.