Priveľa ľudí robí rovnakú chybu pri motivácii sa k cvičeniu. Poznáte to?
Ak máte problémy s motiváciou, aby ste sa donútili pravidelne cvičiť, urobte si láskavosť a prestaňte rozprávať o nespočetných výhodách fyzickej aktivity. To vám totiž k cvičeniu nepomôže.
Profesor psychológie a behaviorálnej ekonómie na Duke University Dan Ariely tvrdí, že mnoho ľudí robí rovnakú chybu, keď sa snaží samých seba motivovať k cvičeniu. Chybou je dávať si privysoké a dlhodobé ciele a predpokladať, že rovnako ťažké to bude po celú dobu. Aktivita, ktorej sa ľudia desia, pritom vôbec nie je taká bolestivá, ako si predstavujú. Podľa Arielyho je pritom u väčšiny veľká šanca, že cvičenie sa im začne páčiť.
„Keď rozmýšľame o behaní, len to vyzerá ako niečo bolestivé a nepríjemné. Faktom je, že ako náhle sme vo fáze životných zmien, rozmýšľame menej pesimisticky a s radosťou sa učíme veci,“ uvádza Ariely.
Inými slovami, najťažšia časť na cvičení je začať. Hneď ako to urobíte, tvrdí Ariely, začne to byť ľahšie a bude to pre vás druh rozptýlenia, na ktorý sa budete tešiť. Pocítite nadšenie z dýchania, hudby vychádzajúcej zo slúchadiel a zvuku nôh dopadajúcich na zem.
Psychológ tvrdí, že chybu ľudia robia v tom, že kladú príliš veľký dôraz na vonkajšie stimuly, dlhodobé ciele v oblasti zdravia a málo sa zameriavajú na to, ako ich to v danej chvíli baví.
Nedávna štúdia zistila, že počas cvičenia kládli ľudia dôraz na vnútorné stimuly, na to, že ich to baví a zbavujú sa stresu. Keď si cvičenie plánovali , kládli dôraz na vonkajšie stimuly, ako je zlepšenie zdravia a naberanie sily.
Podľa Arielyho si možno prvých pár minút človek bude hovoriť, že je to nepríjemné a pýtať sa sám seba, prečo to robí, ale kľúčom je mať vieru, že sa jeho skúsenosti zlepšia. „Ako náhle sa dostaneme ďalej, veci idú k lepšiemu,“ povedal Ariely.