Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako ušetriť peniaze pri podnikaní vďaka automatizácii účtovníctva

Beautiful,Student,Girl,Is,Studying,Remotely,From,Home.,Female,Is
Foto: Shutterstock
27. októbra 2023 Autor Informačný servis Tlačiť

Prepisovanie dokladov, kopírovanie objednávok z e-shopu alebo tvorba miezd. To sú aktivity, ktoré začínajúcich podnikateľov stoja priveľa času, a tým pádom aj peňazí. V článku vám predstavíme, ako SZČO a firmy automatizujú tieto činnosti pomocou moderných účtovných programov.

Ide to aj bez prepisovania faktúr

Ručné prepisovanie prijatých dokladov je časovo náročné a vznikajú pri ňom chyby. Dnes už ale existujú nástroje, ktoré to prevezmú za vás alebo za vašu účtovníčku.

So svojimi klientmi sa dohodnete, že vám budú faktúry posielať do špeciálnej e-mailovej schránky. Účtovný softvér si následne odtiaľ doklady automaticky stiahne, a ak sú v štandardizovanom formáte ISDOC, alebo obsahujú QR kód, potrebné dáta z nich prečíta a zaeviduje. Vy potom načítané údaje už len skontrolujete.

Prepojenie účtovníctva a e-shopu

Moderné účtovné programy umožňujú prepojenie s e-shopmi a ďalšími externými nástrojmi pomocou tzv. API. To výrazne znižuje administratívu. Napríklad stačí vložiť produktový popis, fotografiu a informácie o skladových zásobách len do účtovného programu. E-shop tieto dáta automaticky prevezme, čím sa vyhnete dvojitej práci.

Len čo si zákazník v e-shope objedná tovar, účtovný systém obdrží relevantné informácie a skladový modul vykoná rezerváciu tejto položky. Tak predíde situácii, kedy by sa tovar mohol vypredať v kamennom obchode ešte skôr, ako expedujete objednávku. Navyše systém automaticky vystaví faktúru a pošle ju zákazníkovi na e-mail.

Tri dni úspory každý mesiac

V prípade, že vediete účtovníctvo, vaši účtovníci pravidelne čistia saldo. Počas tejto činnosti preverujú, či sú účty vyrovnané, alebo či zostáva nepokrytý zostatok, kladný alebo záporný.

Ide o pracovnú činnosť, ktorej účtovník venuje každý mesiac až tri dni. Účtovné programy obsahujú funkciu, ktorá proces uzávierky automatizuje, takže mesačne ušetríte až desiatky hodín práce účtovníka.

Rýchlejšia fakturácia

Keď od vás pravidelní zákazníci nakupujú rovnaké produkty alebo služby a vy im každý mesiac vystavujete faktúru s identickými údajmi, mení sa vlastne iba dátum a číslo faktúry.

Účtovný softvér tieto faktúry vytvorí automaticky – stačí vystaviť prvý doklad a označiť ho ako šablónu, ktorú následne účtovný systém použije na generovanie ďalších faktúr. Systém potom každý mesiac posiela zákazníkom faktúry bez toho, aby ste museli akokoľvek zasahovať.

TIP: Účtovný program vám z evidovaných faktúr pripraví podklady pre daňové priznanie.

Tvorba miezd za pár minút

Každý účtovný program pro podnikateľov obsahuje modul na tvorbu miezd. Stačí vložiť dochádzku zamestnancov a systém automaticky vypočíta ich mzdy. Zároveň pripraví kompletný výplatný lístok so všetkými potrebnými údajmi a pošle ho zamestnancom.

Drobné činnosti, ktoré účtovný program vyrieši za vás

Účtovný program sám sťahuje aktuálny kurzový lístok, vypĺňa a exportuje dokumenty pre úrady alebo zálohuje dáta. Miera automatizácie sa líši systém od systému, preto si u dodávateľa vždy vopred overte, čo všetko systém urobí za vás.

Informačný servis

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

automatizáciaPRúčtovníctvo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X