Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Brusel prognózuje Slovensku rast o 3,2 %

ThinkstockPhotos 463741555
ilustračné, Thinkstock
6. novembra 2015 Zdroj SITA/Podnikam.sk Tlačiť

Európska komisia v aktuálnej jesennej prognóze očakáva tohtoročné posilnenie výkonu slovenskej ekonomiky o 3,2 %. Po budúcoročnom spomalení na 2,9 % sa má tempo rastu opäť zrýchliť na 3,3 % v roku 2017.

Domáca spotreba by vďaka rastúcom reálnym disponibilným príjmom mala pokračovať v posilňovaní. Zlepšuje sa aj situácia na trhu práce a ekonomika tiež profituje z nízkych cien energií, uviedla vo štvrtok komisia. Súkromnú spotrebu podľa komisie podporia reformy na trhu práce vrátane zvýšenia minimálnej mzdy a úľav zo sociálnych odvodov pre zamestnancov s nízkymi príjmami. Domáca spotreba tak podľa komisie zrýchli rast z tohtoročných 2,2 % na zhruba 3 % v roku 2016.

Brusel verí, že budeme ďalej konsolidovať

Fixné investície za celý rok 2015 vzrastú o 7,5 %. V roku 2016 komisia očakáva spomalenie rastu, čo súvisí s návratom čerpanie európskych fondov na bežnejšie úrovne.

Tohtoročný pozitívny vplyv čistého exportu na tvorbu hrubého domáceho produktu podľa komisia pretrvá aj v rokoch 2016 a 2017. Spomínané zlepšenie podmienok na trhu práce by sa podľa komisie malo prejaviť v poklese miery nezamestnanosti v tomto roku na 11,6 % a v budúcom roku na 10,5 %. Pod hranicu 10 %, a to na 9,6 %, má nezamestnanosť klesnúť v roku 2017.

Pri cenovom vývoji Brusel očakáva pokračovanie útlmu z minulého roka, kedy by spotrebiteľské ceny mali aj v tomto roku mierne klesnúť o 0,2 %. Oživenie rastu cien Európska komisia Slovensku predpovedá v roku 2016, kedy by mali stúpnuť o 1 %.

Brusel zároveň dôveruje Slovensku, že bude pokračovať v postupnej konsolidácii verejných financií. Deficit hospodárenia verejnej správy by mal podľa jesennej prognózy klesať z vlaňajších 2,8 % hrubého domáceho produktu na 2,7 % v roku 2015 a v roku 2016 na 2,4 % výkonu ekonomiky. V roku 2017 má byť na úrovni 2 % HDP.

Verejný dlh by mal klesnúť

Verejný dlh by sa mal podľa prognózy Európskej komisie v ďalších rokoch držať pod hranicou 54 % výkonu ekonomiky. Z vlaňajších 53,5 % hrubého domáceho produktu by mal v tomto roku klesnúť na 52,7 %. V roku 2016 komisia očakáva jeho zníženie na 52,6 % HDP a v roku 2017 by mal byť na úrovni 52,2 % HDP.

V reakcii na prognózu Európskej komisie na štvrtkovej tlačovej konferencii premiér Robert Fico vyhlásil, že sa potvrdzujú trendy, podľa ktorých má mať Slovensko jeden z najvyšších hospodárskych rastov v eurozóne. Aktuálne by to malo byť tretie miesto a podľa Fica by sa Slovensko mohlo posunúť na druhé miesto v eurozóne. Ako ďalej premiér dodal, prognóza komisie je tiež potvrdením toho, že má klesať nezamestnanosť a že vláda má pod kontrolou verejné financie.

Premiér taktiež očakáva pokračovanie rokovaní medzi EK a slovenskou vládou o návrhu rozpočtu na budúci rok.  konštatoval na štvrtkovej tlačovej besede premiér.

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

06júl9:00WEBINÁR: Ako správne uzavrieť zmluvu o informačnej technológii a softvére9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

06júl9:00WEBINÁR: Ako správne uzavrieť zmluvu o informačnej technológii a softvére9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Riadenie

08júl9:00Online certifikované štúdium: Konsolidovaná účtovná závierka9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X