Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Budú všetci živnostníci musieť podať daňové priznanie za rok 2017 elektronicky?

Daňové priznanie elektronicky
daňové priznanie elektronicky
2. augusta 2017 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

V súčasnosti prebieha vyhodnotenie medzirezortného pripomienkového konania  k návrhom zákonov v oblastí daní a colníctva. Okrem iného je súčasťou návrhu novely zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) aj návrh, aby SZČO od 1.1.2018 podávali daňové priznanie iba elektronicky.

Návrh zákona o správe daní

Súčasťou návrhu je okrem elektronickej komunikácie živnostníkov aj reforma inštitútu daňového tajomstva z dôvodu zabezpečenia rešpektovania medzinárodných a európskych štandardov administratívnej spolupráce v daňovej oblasti a odstránenia prekážok v boji proti daňovým únikom a podvodom, pričom cieľom je ďalšie zvyšovanie daňovej transparentnosti pri zachovaní práv a minimálneho štandardu ochrany daňových subjektov.

Návrhom sa tiež zavádza index daňovej spoľahlivosti, vrátane osobitných daňových režimov pre spoľahlivé daňové subjekty a zabezpečuje prístup finančnej správy k informáciám v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí ako sú informácie o skutočných vlastníkoch a hĺbkové preverovanie.

Elektronická komunikácia od 1. 1. 2018

Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami by sa mala od 1. januára 2018 vzťahovať na všetky daňové subjekty, ktoré sú právnickými osobami zapísanými v obchodnom registri alebo fyzickými osobami, ktoré sú podnikateľmi, registrovanými pre daň z príjmov podľa § 49a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Fyzické osoby registrované pre daň z príjmov iba z dôvodu prenájmu nehnuteľnosti, ktorý nie je živnosťou, nebudú povinné komunikovať elektronicky. Podnikateľ je definovaný v § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka. V nadväznosti na túto úpravu sa navrhuje, aby aj zástupcovia uvedených daňových subjektov, ktorí nie sú advokátmi alebo daňovými poradcami, boli povinní doručovať finančnej správe podania elektronickými prostriedkami.

V prípade záujmu si môžete zriadiť elektronickú schránku na stránke finančnej správy dobrovoľne už aj dnes, hoci povinná elektronická komunikácia SZČO ešte nie je schválená parlamentom.

V súčasnosti je elektronická komunikácia s finančnou správou povinná pre všetky firmy a pre tých živnostníkov, ktorí sú platcami dane z pridanej hodnoty. Od 1.1.2018 ide teda len o jej rozšírenie na všetky SZČO.

Pre elektronickú komunikáciu je tiež potrebné mať elektronický občiansky preukaz s bezpečnostným osobným kódom. Keďže elektronické služby štátu sa neustále rozširujú je výhodnejšie si občiansky preukaz s čipom vybaviť čo najskôr.

Pokiaľ máte záujem komunikovať s finančnou správou elektronicky už dnes, viac informácii o registrácii pre elektronické služby nájdete TU.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

dane SZČOdaňové priznanie elektronickyPrémiový obsahživnostenské podnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daňové priznanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

20oct8:30Povinnosti obcí v odpadovom hospodárstve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dotácie

20oct8:30Povinnosti obcí v odpadovom hospodárstve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dotácie

20oct8:30Povinnosti obcí v odpadovom hospodárstve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dotácie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X