Domácnosti sa nemusia obávať budúcoročných cien energií. Ako informoval predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) Jozef Holjenčík, maximálne ceny elektriny v budúcom roku pre domácnosti v priemere klesnú o 3,28 % a maximálne ceny plynu vzrastú v priemere o 0,46 %.
Domácnostiam mierne vzrastú ceny za vodné, a to v priemere o 0,9 % a za stočné v priemere o 1,1 %. Regulátor neočakáva v budúcom roku zmeny v cenách tepla.
Za elektrinu menej
Regulačný úrad upozornil, že domácnosti môžu na cenách elektriny ušetriť ešte viac. “Priemerné zníženie cien elektriny o spomínaných 3,28 % nemusí byť pre slovenské domácnosti konečné. V prípade vhodného výberu dodávateľa môžu domácnosti podľa nášho názoru znížiť cenu elektriny až o 10 %,“ dodal Holjenčík. Regulátor sa v tomto roku vrátil aj k regulácii cien elektriny pre malé podniky s ročným odberom do 30 tisíc kilowatthodín. Týmto malým podnikom klesne cena elektriny oproti roku 2011, kedy mali naposledy ceny regulované, o 4,7 do 6,6 %.
Plyn ovplyvní menový kurz
Ceny zemného plynu musia podľa regulátora pre domácnosti v budúcom roku mierne vzrásť v priemere o 0,46 % pre nepriaznivý kurz amerického dolára voči euru. “Nebyť oslabenia európskej meny, na ktoré Slovensko nemá žiadny vplyv, plyn pre domácnosti mohol aj zlacnieť,“ doplnil Holjenčík. Odberateľom, ktorí plynom len varia, sa tak mesačné platby zvýšia o jeden cent. Domácnosti, ktoré používajú plyn aj na ohrev teplej vody si v budúcom roku priplatia mesačne o 20 centov. Odberatelia, ktorí plynom aj kúria, zaplatia mesačne za plyn o 0,46 eur viac.
Regulačný úrad stanovil budúcoročné ceny plynu pre domácnosti z vlastného podnetu. Ostatný cenový návrh Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý hovoril o zvýšení ceny plynu o 25 %, nebol podľa regulátora prijateľný tak po vecnej, ako aj legislatívne stránke. Budúcoročné ceny plynu regulátor stanovil aj pre malé podniky, ktorých ročný odber nepresiahne 100 tisíc kilowatthodín. Týmto podnikom poklesne cena približne o 5 %.
Náklady na teplo takmer bez zmeny
ÚRSO neočakáva zmeny v cenách tepla pre domácnosti. “Cenové konania ešte v súčasnosti prebiehajú. Do konca roka však budú všetky rozhodnutia pre teplárenské spoločnosti vydané. Na základe predbežných výsledkov môžeme konštatovať, že cena tepla v budúcom roku sa v priemere nebude líšiť,“ povedal Holjenčík. Slovenský zväz výrobcov tepla očakáva priemerné zvýšenie jednotkovej ceny tepla o 2 %. Obaja sa však zhodli, že domácnosti by mali v budúcom roku na nákladoch za teplo ušetriť, keďže sa pre realizované úsporné opatrenia objednalo o 7 % tepla menej ako v tomto roku. Podľa regulátora tak môžu štvorčlennej domácnosti, ktorá realizovala napríklad zateplenie, klesnúť náklady na teplo o 2,4 % na zhruba 840 eur.
Vodné a stočné s minimálnym nárastom
Stanovovanie cien vodného a stočného podľa regulátora výrazne ovplyvňujú záväzky Slovenska voči Európskej únii v oblasti odvádzania a čistenia odpadových a komunálnych vôd. “Niektoré vodárenské spoločnosti dokončujú investície, a preto sa to odrazilo v malom náraste týchto cien,“ konštatoval Holjenčík. Domácnosti si tak pri spomínanom priemernom zvýšení o 0,9 %, respektíve o 1,1 % priplatia mesačne za vodné a stočné dva centy. “Priemerná trojčlenná rodina pri ročnej spotrebe 100 metrov kubických vody si tak v budúcom roku priplatí celkovo dve eurá,“ uzavrel Holjenčík.
Tento rok už sa ceny menili
Maximálna cena elektrickej energie pre domácnosti sa menila začiatkom tohto roka. Cena elektrickej energie vtedy vzrástla v priemere o 2 %. Následne sa však v apríli priemerná cena elektriny znížila o jedno percento. Dôvodom bolo zníženie poplatkov za systémové služby, ktoré platí každý odberateľ elektrickej energie v koncovej cene pre potreby zabezpečenia stability elektrizačnej sústavy.
V tomto roku sa menili ceny plynu pre domácnosti dvakrát. Na začiatku tohto roka regulačný úrad zvýšil maximálne priemerné ceny plynu o 5,53 %. Následne koncom februára tohto roka rozhodol regulačný úrad z vlastného podnetu o znížení maximálnych cien plynu pre domácnosti, a to o 5,24 %. Regulátor sa rozhodol znížiť ceny plynu pre podpísanie dodatku zmluvy k dlhodobej zmluve medzi SPP a Gazpromom, na základe ktorého sa upravila nákupná cena plynu. Plynári chceli zvýšiť ceny plynu aj v lete, a to v priemere zhruba o 17 %, regulačný úrad ich návrh neschválil.
Pre väčšinu domácností sa ceny tepla naposledy zvýšili od začiatku tohto roka, a to v priemere o sedem percent. Domácnosti si ostatne priplatili za vodné a stočné, spolu v priemere o 4,8 %, na začiatku tohto roka. Cena vodného a stočného sa musela vtedy zvyšovať pre potrebné investície v tejto oblasti.