Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Cena elektriny klesne, cena plynu mierne vzrastie

Cena elektriny klesne, cena plynu mierne vzrastie
Druhá najväèšia tepelná elektráreò na Slovensku ENO Závod Elektrárne Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch sa nachádza v blízkosti Nováckych uhoľných baní v okrese Prievidza. Výroba elektrickej energie v tejto elektrárni je daná tým, že na spaľovnie tu používajú uhlie, ktoré v kotli vyrába paru a tá poháòa turbínu pripojenú k alternátoru. Okrem výroby a dodávky elektrickej energie zabezpeèuje ENO dodávku horúcej vody na vykurovanie Prievidze, Novák, Zemianskych Kostolian, pre priemyselné a iné organizácie. Zemianske Kostoľany, 11. január 2009. Foto: SITA/Igor Svítok Ilustračné foto SITA
30. novembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Domácnosti sa nemusia obávať budúcoročných cien energií. Ako informoval predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) Jozef Holjenčík, maximálne ceny elektriny v budúcom roku pre domácnosti v priemere klesnú o 3,28 % a maximálne ceny plynu vzrastú v priemere o 0,46 %.

 
Domácnostiam mierne vzrastú ceny za vodné, a to v priemere o 0,9 % a za stočné v priemere o 1,1 %. Regulátor neočakáva v budúcom roku zmeny v cenách tepla. 
 

Za elektrinu menej

Regulačný úrad upozornil, že domácnosti môžu na cenách elektriny ušetriť ešte viac. “Priemerné zníženie cien elektriny o spomínaných 3,28 % nemusí byť pre slovenské domácnosti konečné. V prípade vhodného výberu dodávateľa môžu domácnosti podľa nášho názoru znížiť cenu elektriny až o 10 %,“ dodal Holjenčík. Regulátor sa v tomto roku vrátil aj k regulácii cien elektriny pre malé podniky s ročným odberom do 30 tisíc kilowatthodín. Týmto malým podnikom klesne cena elektriny oproti roku 2011, kedy mali naposledy ceny regulované, o 4,7 do 6,6 %. 
 
 

Plyn ovplyvní menový kurz

Ceny zemného plynu musia podľa regulátora pre domácnosti v budúcom roku mierne vzrásť v priemere o 0,46 % pre nepriaznivý kurz amerického dolára voči euru. “Nebyť oslabenia európskej meny, na ktoré Slovensko nemá žiadny vplyv, plyn pre domácnosti mohol aj zlacnieť,“ doplnil Holjenčík. Odberateľom, ktorí plynom len varia, sa tak mesačné platby zvýšia o jeden cent. Domácnosti, ktoré používajú plyn aj na ohrev teplej vody si v budúcom roku priplatia mesačne o 20 centov. Odberatelia, ktorí plynom aj kúria, zaplatia mesačne za plyn o 0,46 eur viac.
 
Regulačný úrad stanovil budúcoročné ceny plynu pre domácnosti z vlastného podnetu. Ostatný cenový návrh Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý hovoril o zvýšení ceny plynu o 25 %, nebol podľa regulátora prijateľný tak po vecnej, ako aj legislatívne stránke. Budúcoročné ceny plynu regulátor stanovil aj pre malé podniky, ktorých ročný odber nepresiahne 100 tisíc kilowatthodín. Týmto podnikom poklesne cena približne o 5 %. 
 

Náklady na teplo takmer bez zmeny

ÚRSO neočakáva zmeny v cenách tepla pre domácnosti. “Cenové konania ešte v súčasnosti prebiehajú. Do konca roka však budú všetky rozhodnutia pre teplárenské spoločnosti vydané. Na základe predbežných výsledkov môžeme konštatovať, že cena tepla v budúcom roku sa v priemere nebude líšiť,“ povedal Holjenčík. Slovenský zväz výrobcov tepla očakáva priemerné zvýšenie jednotkovej ceny tepla o 2 %. Obaja sa však zhodli, že domácnosti by mali v budúcom roku na nákladoch za teplo ušetriť, keďže sa pre realizované úsporné opatrenia objednalo o 7 % tepla menej ako v tomto roku. Podľa regulátora tak môžu štvorčlennej domácnosti, ktorá realizovala napríklad zateplenie, klesnúť náklady na teplo o 2,4 % na zhruba 840 eur. 
 

Vodné a stočné s minimálnym nárastom

Stanovovanie cien vodného a stočného podľa regulátora výrazne ovplyvňujú záväzky Slovenska voči Európskej únii v oblasti odvádzania a čistenia odpadových a komunálnych vôd. “Niektoré vodárenské spoločnosti dokončujú investície, a preto sa to odrazilo v malom náraste týchto cien,“ konštatoval Holjenčík. Domácnosti si tak pri spomínanom priemernom zvýšení o 0,9 %, respektíve o 1,1 % priplatia mesačne za vodné a stočné dva centy. “Priemerná trojčlenná rodina pri ročnej spotrebe 100 metrov kubických vody si tak v budúcom roku priplatí celkovo dve eurá,“ uzavrel Holjenčík. 
 

Tento rok už sa ceny menili

Maximálna cena elektrickej energie pre domácnosti sa menila začiatkom tohto roka. Cena elektrickej energie vtedy vzrástla v priemere o 2 %. Následne sa však v apríli priemerná cena elektriny znížila o jedno percento. Dôvodom bolo zníženie poplatkov za systémové služby, ktoré platí každý odberateľ elektrickej energie v koncovej cene pre potreby zabezpečenia stability elektrizačnej sústavy. 
 
V tomto roku sa menili ceny plynu pre domácnosti dvakrát. Na začiatku tohto roka regulačný úrad zvýšil maximálne priemerné ceny plynu o 5,53 %. Následne koncom februára tohto roka rozhodol regulačný úrad z vlastného podnetu o znížení maximálnych cien plynu pre domácnosti, a to o 5,24 %. Regulátor sa rozhodol znížiť ceny plynu pre podpísanie dodatku zmluvy k dlhodobej zmluve medzi SPP a Gazpromom, na základe ktorého sa upravila nákupná cena plynu. Plynári chceli zvýšiť ceny plynu aj v lete, a to v priemere zhruba o 17 %, regulačný úrad ich návrh neschválil. 
 
Pre väčšinu domácností sa ceny tepla naposledy zvýšili od začiatku tohto roka, a to v priemere o sedem percent. Domácnosti si ostatne priplatili za vodné a stočné, spolu v priemere o 4,8 %, na začiatku tohto roka. Cena vodného a stočného sa musela vtedy zvyšovať pre potrebné investície v tejto oblasti.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X