Kaliňák si vie predstaviť, že by centrálne obstarávali aj miestne a krajské samosprávy pre viaceré mestá, obce a kraje. Šéf rezortu vnútra pripomenul, že nápad, aby sa centrálne obstarávalo ako v prípade agentúry z Horných Plachtiniec, vznikol počas bývalej vlády na základe novely zákona o verejnom obstarávaní z roku 2011. Centrálne obstarávanie je podľa Kaliňáka európsky trend, ak je transparentné. Za jediný problém považuje, že vopred nie je známa predpokladaná hodnota zákaziek, podstatný je však rozsah uzavretých zmlúv.
Zástupcovia opozície mali opäť výhrady k netransparentnosti obstarávania cez agentúru z malej obce v okrese Veľký Krtíš. Predseda hospodárskeho výboru Ján Hudacký (KDH) povedal, že ROA vznikla účelovo a nie je to dobrý obraz o verejnom obstarávaní a využívaní verejných financií. Z Horných Plachtiniec podľa neho „vyrástla obluda“. Agentúra mohla centrálne obstarávať iba preto, že ju firma TenderOnline založila spolu s obcou. Hudacký pripomenul, že pôvodne navrhovali vykonať prieskum na ministerstve vnútra, ale výbor bol naposledy neuznášaniaschopný pre neúčasť poslancov Smeru. Preto prizval ministra vnútra a šéfku ÚVO. Centrálne obstarávanie nespochybňoval ani Jozef Mikuš (SDKÚ-DS), ale podľa neho sa musia zvýšiť transparentnosť v každej jeho fáze a efektívnosť vynakladania verejných
Štát bude viac informovať
Predseda hospodárskeho výboru nebol celkom spokojný s vyjadreniami ministra vnútra, že vlastne všetko bolo v poriadku a rezort potom odstúpil od zmlúv s obstarávacou agentúrou. „Snažili sme sa získať informácie, aké opatrenia urobia, aby sa podobné kauzy neopakovali. Našli sme určité pochopenie,“ povedal pre agentúr SITA Hudacký. Navrhované opatrenia, aby sa centrálne obstarávalo napríklad na ministerstvách a v samosprávach, však podľa neho prišli až po medializovaní prípadu. „Treba ešte zrejme veľa urobiť pre to, aby sa na Slovensku súťažilo transparentnm, a aby sa verejné zdroje využívali efektívne. Pokiaľ takéto zdroje nebudú spúšťačom hospodárskeho rastu, ak sa nebudú efektívne využívať, tak asi ťažko budeme očakávať, že sa na Slovensku niečo zlepší,“ uzavrel Hudacký.
„Čo treba urobiť, sme už urobili v novele zákona. Každý, kto má záujem obchodovať so štátom, bude informovaný,“ povedal po výbore Kaliňák. „Chceme hovoriť s mimovládnymi organizáciami o mantineloch. Dobré by bolo, aby obec obstarávala aj pre ostatné obce, keby chcela,“ dodal. Aj každému uchádzačovi by tak malo byť jasné, že sa môže dostať do súťaže pre viacero obcí alebo miest. „A keď obstaráva ministerstvo, je jasné, že tam môžu byť aj iné ministerstvá,“ dodal Kaliňák. Nemala by tak vzniknúť situácia, že niekto podcení súťaž a ďalší to využijú.
Účasť súkromníkov v obstarávaní podporuje aj únia
Pokiaľ ide o účasť súkromných firiem na príprave centrálneho obstarávania, Európska únia to podporuje aj v novej smernici. „Práveže sa uprednostňujú. Mali by sme stanoviť limity, aby súťaže boli pochopiteľné hneď na prvýkrát každému. Aj únia v novej smernici hovorí jasne, že aj súkromné subjekty majú byť súčasťou verejného obstarávania,“ povedal Kaliňák. Napríklad, elektronické aukcie v skutočnosti podľa ministra robia súkromné firmy, ktoré na tom zarábajú. „Akonáhle dáte čo najvyššiu sumu a oni urobia fiktívne ušetrenie, tak omnoho viacej zarobia. Takže tam je záujem, aby sa zvyšovali limity a dávali sa sumy čo najvyššie,“ dodal minister vnútra. Upravený zákon o verejnom obstarávaní podľa neho tieto veci rieši.