Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Centrálny depozitár od júla mení poplatky

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. apríla 2015 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP), ktorý zriaďuje a vedie účty majiteľov cenných papierov, upravuje ceny svojich služieb a spôsob ich spoplatnenia.

Minimálny poplatok za vedenie účtu sa zvýši od 1. júla 

Po novom sa budú poplatky za vedenie účtov počítať na mesačnej a nie ročnej báze. V prípade, že budú na účtoch vedené cenné papiere, minimálny poplatok za vedenie účtu v depozitári stúpne. CDCP pritom hovorí o zmene filozofie spoplatnenia svojich účtov so zámerom dosiahnuť štandardný spôsob spoplatňovania.

To by malo podľa spoločnosti prispieť k ďalšiemu skvalitňovaniu a modernizácii služieb poskytovaných centrálnym depozitárom. Nový cenník bude účinný od 1. júla tohto roku.

V súčasnosti je vedenie účtu majiteľa pre fyzickú a právnickú osobu, ktorá nie je členom CDCP, spoplatnené minimálnou ročnou sadzbou 10 eur plus daň z pridanej hodnoty. Od 1. júla platí cenník, podľa ktorého, ak majiteľ bude mať vedený účet počas celého roka a budú na ňom celý rok vedené cenné papiere, poplatok za vedenie účtu bude minimálne 1 euro plus daň z pridanej hodnoty mesačne, teda 12 eur plus daň ročne.

Minimálny mesačný poplatok pre právnické osoby bude stanovený na 30 eur plus daň z pridanej hodnoty. „Naďalej platí, že ak počas celého roka na účte nie sú vedené žiadne cenné papiere, CDCP účet nespoplatní,“ informuje depozitár s tým, že prázdny účet môže v súlade s prevádzkovým poriadkom zrušiť.

Výška poplatku na mesačnom základe

Na rozdiel od aktuálneho cenníka tak bude po 1. júli minimálna výška poplatku stanovená na mesačnom základe. „Ak je k poslednému dňu kalendárneho mesiaca objem cenných papierov na účte majiteľa 0 eur alebo účet majiteľa je zrušený, za daný mesiac je vedenie tohto účtu bezplatné. Znamená to, že v týchto prípadoch bude CDCP za daný rok fakturovať cenu za vedenie účtu nižšiu ako 12 eur plus daň z pridanej hodnoty,“ informuje depozitár.

Nový cenník podľa spoločnosti súvisí so strategickým zámerom posilniť členský princíp v centrálnom depozitári. Členovia tak budú vykonávať niektoré činnosti, ktoré doteraz zabezpečoval výlučne CDCP.

„Centrálny depozitár novým cenníkom reaguje aj na zvýšené náklady, vyplývajúce zo začleňovania slovenského kapitálového trhu do spoločného kapitálového trhu Európskej únie. To sa prejavuje hlavne harmonizáciou spoločných postupov, technológií a legislatívy,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti. 

Fakturácia za vedenie účtu majiteľa pre fyzické osoby a právnické osoby zostáva ročná a faktúra sa bude zasielať po uplynutí daného kalendárneho roka. Pri účtoch vedených pre členov CDCP SR a pri vedení držiteľských účtov pre nečlenov sa mení frekvencia fakturácie poplatku za vedenie účtu na mesačnú.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

16júl6:30Stavba - autorský, stavebný a technický dozor6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

30júl6:30Zákonník práce od 1.5.2018 – aplikačný seminár 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X