Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Centrálny depozitár od júla mení poplatky

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. apríla 2015 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP), ktorý zriaďuje a vedie účty majiteľov cenných papierov, upravuje ceny svojich služieb a spôsob ich spoplatnenia.

Minimálny poplatok za vedenie účtu sa zvýši od 1. júla 

Po novom sa budú poplatky za vedenie účtov počítať na mesačnej a nie ročnej báze. V prípade, že budú na účtoch vedené cenné papiere, minimálny poplatok za vedenie účtu v depozitári stúpne. CDCP pritom hovorí o zmene filozofie spoplatnenia svojich účtov so zámerom dosiahnuť štandardný spôsob spoplatňovania.

To by malo podľa spoločnosti prispieť k ďalšiemu skvalitňovaniu a modernizácii služieb poskytovaných centrálnym depozitárom. Nový cenník bude účinný od 1. júla tohto roku.

V súčasnosti je vedenie účtu majiteľa pre fyzickú a právnickú osobu, ktorá nie je členom CDCP, spoplatnené minimálnou ročnou sadzbou 10 eur plus daň z pridanej hodnoty. Od 1. júla platí cenník, podľa ktorého, ak majiteľ bude mať vedený účet počas celého roka a budú na ňom celý rok vedené cenné papiere, poplatok za vedenie účtu bude minimálne 1 euro plus daň z pridanej hodnoty mesačne, teda 12 eur plus daň ročne.

Minimálny mesačný poplatok pre právnické osoby bude stanovený na 30 eur plus daň z pridanej hodnoty. „Naďalej platí, že ak počas celého roka na účte nie sú vedené žiadne cenné papiere, CDCP účet nespoplatní,“ informuje depozitár s tým, že prázdny účet môže v súlade s prevádzkovým poriadkom zrušiť.

Výška poplatku na mesačnom základe

Na rozdiel od aktuálneho cenníka tak bude po 1. júli minimálna výška poplatku stanovená na mesačnom základe. „Ak je k poslednému dňu kalendárneho mesiaca objem cenných papierov na účte majiteľa 0 eur alebo účet majiteľa je zrušený, za daný mesiac je vedenie tohto účtu bezplatné. Znamená to, že v týchto prípadoch bude CDCP za daný rok fakturovať cenu za vedenie účtu nižšiu ako 12 eur plus daň z pridanej hodnoty,“ informuje depozitár.

Nový cenník podľa spoločnosti súvisí so strategickým zámerom posilniť členský princíp v centrálnom depozitári. Členovia tak budú vykonávať niektoré činnosti, ktoré doteraz zabezpečoval výlučne CDCP.

„Centrálny depozitár novým cenníkom reaguje aj na zvýšené náklady, vyplývajúce zo začleňovania slovenského kapitálového trhu do spoločného kapitálového trhu Európskej únie. To sa prejavuje hlavne harmonizáciou spoločných postupov, technológií a legislatívy,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti. 

Fakturácia za vedenie účtu majiteľa pre fyzické osoby a právnické osoby zostáva ročná a faktúra sa bude zasielať po uplynutí daného kalendárneho roka. Pri účtoch vedených pre členov CDCP SR a pri vedení držiteľských účtov pre nečlenov sa mení frekvencia fakturácie poplatku za vedenie účtu na mesačnú.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X