Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čerpanie europomoci v Regionálnom operačnom programe dosiahlo 61 %

Čerpanie europomoci v Regionálnom operačnom programe dosiahlo 61 %
Fotobanka Pixmac
21. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Regionálny operačný program (ROP) zostáva aktuálne druhý v poradí podľa úrovne celkového čerpania európskych peňazí v tomto programovom období.
 
Ku koncu marca využil 60,9 % zo zdrojov Európskej únie, čiže 946,69 mil. eur zo schválenej sumy 1,555 mld. eur.
 

Podľa Jahnátka by sa zišli ešte peniaze navyše

Podiel domáceho spolufinancovania projektov v tomto programe dosiahol 63,93 %, resp. 116,91 mil. eur z možných 182,88 mil. eur. ROP na rozdiel od viacerých iných operačných programov už predčasne využil všetky finančné prostriedky europomoci zo záväzkov na roky 2010 a 2011. Tie treba minúť do konca tohto roka, ak nemajú nenávratne prepadnúť. Regionálny program z eurofondov pre rok 2012 zatiaľ vyčerpal polovicu, pričom lehota pre tieto peniaze uplynie koncom budúceho roka.
 

 
„Regionálny operačný program je prezmluvnený, preto nie je finančne čerpaný. Dlho sme čakali, či bude možná realokácia v rámci jednotlivých operačných programov, ale po poslednom usmernení Európskej komisie to nebude možné,“ povedal pre agentúru SITA minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek. Agrárny rezort je riadiacim orgánom regionálneho programu. „Ideme teraz do tzv. štvrtej realokácie alebo revízie ROP. Prostriedky, ktoré dnes vyzerajú ako nezazmluvnené, sa sústredia do prioritnej osi 1 Infraštruktúra vzdelávania, kde je prezmluvnenie zatiaľ na úrovni 70 mil. eur a mám faktúry na stole,“ priblížil Jahnátek.
 

Minister pôdohospodárstva chce peniaze aj z iných sektorov

Podľa neho by sa zišli ďalšie peniaze navyše. „Potreboval by som prostriedky z iných operačných programov pre využitie v rámci ROP. Nebude to asi zo žiadnych možné, lebo presuny Brusel nepodporuje,“ dodal. Peniaze špecializovaných poľnohospodárskych fondov, ako je Program rozvoja vidieka, sa podľa ministra vyčerpajú. 
 
Regionálny operačný program má sedem prioritných osí financovania projektov. Na rozvoj infraštruktúry vzdelávania sa ku koncu marca zo zdrojov EÚ minulo 99,44 % určených peňazí, teda 467,33 mil. eur. Domáce spolufinancovanie dosiahlo 56,41 mil. eur, čo je 102,03 %. Na regeneráciu sídiel sa z európskych peňazí využilo 59,91 %, resp. 291 mil. eur, zo štátneho rozpočtu išlo 35,11 mil. eur, resp. 61,44 %. Na regionálne komunikácie zabezpečujúce dopravnú obslužnosť regiónov smerovalo z EÚ 58,66 %, čiže 86,49 mil. eur. Národný príspevok tvoril 10,18 mil. eur, čo je podiel tiež 58,66 %. 
 
Miera využitia europomoci na technickú pomoc v rámci ROP dosiahla 30,94 % pri objeme takmer 14 mil. eur. Domáce spolufinancovanie v tejto oblasti dosiahlo 2,24 mil. eur pri úrovni 42,07 %. Na infraštruktúru sociálnych služieb, ochrany a kurately sa použilo 30,68 %, resp. 62,36 mil. eur z EÚ, štát zaplatil 41,55 % určenej sumy, resp. 9,94 mil. eur. Na posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov a infraštruktúru cestovného ruchu išlo 15,01 %, teda 21,85 mil. eur z europomoci a z domácich zdrojov 15 %, teda 2,57 mil. eur. Najnižšie je financovanie projektov v rámci podujatí Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013. Zo zdrojov EÚ sa na to využilo 6,38 %, resp. 3,65 mil. eur a z národných 7,07 %, resp. 476,9 tis. eur. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X