Cestovné náhrady zamestnancov
Pri výkone podnikateľskej činnosti nie je možné, aby podnikateľ zvládol vybaviť sám osobne všetky obchodné a pracovné rokovania a stretnutia. Najmä vo väčších spoločnostiach sa často stáva, že určitou úlohou je pomerený zamestnanec. V praxi to znamená, že podnikateľ súhlasí s vyslaním zamestnanca na pracovnú cestu. Pracovná cesta môže byť tuzemská alebo zahraničná.
Cestovné náhrady zamestnancov
Nárokmi zamestnancov a ostatných osôb pri výkone pracovných ciest sa zaoberá zákon o cestovných náhradách č.348/2007 Z.z. Tento zákon v prvých paragrafoch určuje, kto môže byť posudzovaný ako osoba, ktorá má nárok na náhrady z titulu pracovnej cesty. Podľa zákona o cestovných náhradách patria tieto náhrady:
- zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu
- členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
- fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to dohodnuté,
- osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon
- o ktorých to ustanovuje osobitný predpis (audítori, právnici…)
- ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu (konatelia, štatutári….)
- ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu
Takže ak hovoríme o cestovných náhradách, existujú sú rôzne druhy cestovných náhrad:
- stravné
- vreckové (pri zahraničných cestách)
- náhrada za použitie vlastného vozidla
- náhrada za cestovné náklady
- vedľajšie cestovné náhrady
- iné
Za čas strávený na pracovnej ceste prináleží zamestnancovi alebo inej osobe náhrada za stravné, vedľajšie výdavky spojené s pracovnou cestou, ubytovanie, prepravné a ostatné výdavky podľa zákona. Pri zahraničnej pracovnej ceste má takýto zástupca ešte navyše nárok aj na vreckové do výšky maximálne 40% stravného. Tu však nastala od 1.1.2011 zmena, nakoľko do 31.12.2010 bolo vreckové pri zahraničných pracovných cestách povinné vo výške 5-40% a od 1.1.2011 je vreckové dobrovoľné.
Zmena týkajúca sa dobrovoľného vreckového zasiahla aj ďalej, pretože takto vyplatené vreckové je pre zamestnanca zdaniteľným príjmom, ktorý podlieha dani z príjmov a taktiež odvodom do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Za čas strávený na zahraničnej pracovnej ceste sa považuje čas po prekročení hraníc SR a podľa miesta pobytu na pracovnej ceste prináležia takto vyslanému zástupcovi náhrady za stravné určené zákonom pre každú krajinu zvlášť a v mene určenej zákonom.
Pokiaľ by zástupcovi alebo zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu bolo poskytnuté stravné zo strany obchodných partnerov alebo protistrany, prináležiace stravné sa kráti podľa zákona o cestovných náhradách nasledovne:
- o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky
- o 40 % za bezplatne poskytnutý obed
- o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín pri tuzemskej pracovnej ceste aj zahraničnej pracovnej ceste.
» Sumy stravného platné od 1.1.2011 pre tuzemské pracovné cesty
Časové pásma pre zahraničné pracovné cesty
Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
- do 6 hodín vrátane – zamestnancovi patrí stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
- od 6 hodín do 12 hodín – zamestnancovi patrí stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
- nad 12 hodín – zamestnancovi patrí stravné v sume základnej sadzby stravného.
» Sumy stravného platné od 1.1.2011 pre zahraničné pracovné cesty
Použitie súkromného motorového vozidla
Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy a náhrada za spotrebované pohonné látky.
Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.
Cestovné náhrady samostatne zárobkovo činných osôb spolu s výpočtom náhdardy za pracovnú cestu nájdete tu.
jl