Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Chybné obstarávanie bolo v 84 projektoch v objeme 23 mil. eur

Chybné obstarávanie bolo v 84 projektoch v objeme 23 mil. eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
6. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pri nadlimitných zákazkách bola chybovosť obstarávaní 16,7 % a pri podlimitných zákazkách 25 %.

Pri podprahových zákazkách bola chybovosť 100 %

Kontroly využívania finančných prostriedkov Európskej únie (EÚ) v druhom polroku minulého roka zistili nezrovnalosti vo verejnom obstarávaní pri 84 projektoch v hodnote 22,93 mil. eur. Uvedené údaje sa týkajú hlavných jedenástich operačných programov v rámci Národného strategického referenčného rámca SR na roky 2007 až 2013. Vyplýva to zo správy o výsledkoch kontrol a auditov v oblasti verejného obstarávania od 1. júla do 31. decembra 2013, ktorú predložila predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Zita Táborská a vláda vzala na vedomie.
 
Ministerstvo financií ako certifikačný orgán v druhej polovici vlaňajška v rámci projektov financovaných zo zdrojov EÚ overil tri postupy verejného obstarávania v objeme 2,41 mil. eur. Chybné boli dve obstarávania v hodnote 355,1 tis. eur v operačných programoch Bratislavský kraj a Cezhraničná spolupráca SR – ČR. Podiel chybovosti z celkovej hodnoty overených zákaziek oproti prvému polroku 2013 klesol z 88,75 % na 14,13 %. V predošlom období rezort overil devätnásť verejných obstarávaní.
 

 
Možná finančná korekcia za chybné verejné obstarávania sa podľa správy pohybuje v rozmedzí 5 až 10 % a môže dosiahnuť najviac 35,51 tis. eur. Na základe certifikačných overovaní vykonaných v predchádzajúcom období a nových identifikovaných nedostatkov boli v druhom polroku vlaňajška udelené finančné korekcie v celkovej výške 2,09 mil. eur. Rezort financií z ukončených 39 vládnych auditov overil postupy verejného obstarávania pri 31 auditoch. Z celkovo overených 963 verejných obstarávaní bolo chybných 67.
 
ÚVO v druhom polroku 2013 rozhodol o 137 námietkach, z toho 98 konaní zastavil. Zistené porušenia zákona o verejnom obstarávaní mohli mať podľa úradu v 24 prípadoch zásadný vplyv na výsledok verejného obstarávania a dva prípady vplyv na to nemohli mať. Pri nadlimitných zákazkách bola chybovosť obstarávaní 16,7 % a pri podlimitných zákazkách 25 %.
 

 
Úrad v uvedenom období dostal 91 podnetov na kontrolu postupu zadávania zákazky pred a po uzavretí zmluvy. Vykonal dvadsať kontrol pred uzavretím zmluvy, pričom desať porušení mohlo mať zásadný vplyv na výsledok verejného obstarávania. Pri nadlimitných zákazkách bola chybovosť 36,36 %, pri podlimitných 57,14 % a pri podprahových zákazkách 100 %. Predmetom kontroly po uzavretí zmluvy bolo 41 verejných obstarávaní, pričom úrad zistil porušenie zákona v 31 prípadoch. Podiel chybovosti pri nadlimitných zákazkách bol 81,82 %, pri podlimitných 88,89 %, pri podprahových 61,11 % a pri zákazkách s nízkou hodnotou 100 %. Úrad viedol pätnásť konaní o pokutách, z toho v jedenástich prípadoch uložil pokuty vo výške 96,17 tis. eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X