
Čo je to deflácia a čo znamená pre ekonomiku?

Deflácia je pojem, s ktorým sa stretávame pomerne bežne v tlači či v televíznom spravodajstve. Viete však, čo presne tento výraz znamená a čo proces deflácie značí pre ekonomiku?
Čo vlastne znamená deflácia? Deflácia sa definuje ako ekonomický jav alebo proces, pri ktorom dochádza k poklesu cenovej hladiny služieb a tovaru. V praktickom živote to znamená, že za rovnakú sumu peňazí si vieme kúpiť viac, pretože reálna hodnota peňazí rastie. Tento stav je možné dosiahnuť tak, že istý objem peňazí sa stiahne z obehu. Čím je peňazí v obehu menej, tým majú vyššiu reálnu hodnotu.
Opak inflácie
Definícia deflácie často hovorí, že ide o opak inflácie, pretože je to pokles všeobecnej cenovej hladiny tovaru a služieb. K stavu deflácie dochádza v ekonomike vtedy, keď miera inflácie klesne pod nula percent, čiže dôjde k zápornej mierne inflácie. V súvislosti s defláciou sa môžeme stretnúť aj s pojmom dezinflácia, s ktorým sa deflácia občas chybne zamieňa. Dezinflácia je však pokles miery inflácie.
Zatiaľ čo inflácia reálnu hodnotu peňazí znižuje, deflácia ich reálnu hodnotu zvyšuje, a to tak v makroekonomike, ako aj v mikroekonomike. Vďaka tomu dochádza k situácii, keď je možné nakúpiť viac tovaru za rovnaký objem peňazí.
Niekoľko faktov o deflácii:
- deflácia je všeobecný pokles cien tovarov a služieb vzhľadom na zníženie ponuky peňazí alebo úverov
- nie je vždy len výsledkom kontrakcie ponuky peňazí
- cenová deflácia je často znakom zdravej ekonomiky
Význam pre ekonomiku
Podľa niektorých ekonómov je deflácia v modernej ekonomike problém, a to z toho dôvodu, že zvyšuje reálnu hodnotu dlhu a tým môže zhoršiť recesiu, čo by mohlo viesť k deflačnej špirále. Keď klesajú ceny, ľudia si peniaze odkladajú, pretože očakávajú ďalšie znižovanie cien. V dôsledku toho je dopyt oslabený a výrobcovia tým pádom menej vyrábajú a predajcovia predávajú za nižšie ceny. Dochádza potom k situácii, keď zamestnávateľ vykazuje čoraz menšie zisky a v dôsledku toho musí znižovať mzdy zamestnancov či dokonca pristúpiť k prepúšťaniu.
Pre sporiteľov je deflácia priaznivý stav, pretože s odstupom času stúpa hodnota ich nasporených prostriedkov. Dlžníci však, naopak, dlžia viac.
Pohľad do histórie
Deflácia v minulosti neznamenala len obdobie zlého hospodárskeho rastu. Napríklad v Spojených štátoch k deflácii dochádzala počas celého 19. storočia, pričom najvýznamnejšou výnimkou bolo obdobie počas občianskej vojny. Táto deflácia bola spôsobená technologickým pokrokom, ktorý vyvolal výrazný hospodársky rast.
Rok 1837 v USA
V roku 1837 nastalo v USA tzv. obdobie paniky, ktoré bolo spôsobené tým, že v predchádzajúcich rokoch narástlo množstvo peňazí v obehu o vyše 100%. Bolo to spôsobené prílevom strieborných mincí z Mexika a útlmom exportu striebra do Číny. Banky odmietli prijímať platby v striebre a v zlate a nastalo päť rokov trvajúce obdobie ekonomickej recesie, počas ktorého sa objem peňazí znížil na takmer 30%.
Veľká deflácia v USA
Išlo o 20 rokov trvajúce obdobie, ktoré začalo v roku 1870. V Spojených štátoch došlo k drastickému poklesu cien tovarov, surovín, práce a služieb. V tomto období dobre rozbehnuté priemyselné krajiny ako Veľká Británia ekonomicky utrpeli, pretože museli znížiť ceny.
Veľká kríza v roku 1930
Veľká kríza v je asi najznámejší dôsledok deflácie. Začala sa 29. októbra 1929 katastrofickým prepadom na americkej burze na Wall Street a tento deň sa do histórie zapísal ako Čierny štvrtok. Veľká hospodárska kríza sa zrodila z viacerých príčin, boli to masívne prepady v bankách a na akciových trhoch či obmedzenie peňažnej zásoby americkou Federálnou rezervou. Dôsledky veľkej hospodárskej krízy boli celosvetové.
Deflácia v 90. rokoch – Japonsko
Začiatkom deväťdesiatych rokov sa v Japonsku začala deflácia, ktorá bola dôsledkom viacerých ekonomických a demografických rozporov. Príčiny boli viaceré. Najvýznamnejšími faktormi boli deflácia cien aktív, investície do insolventných spoločností či rozšírenie nesplácaných úverov bankami. Ľudia v Japonsku začali dávať prednosť investovaniu úspor do štátnych dlhopisov a nie do bankových účtov. Ďalším hlavným problémom bola demografia v Japonsku. Významná časť populácie totiž v tom čase spočívala v ľuďoch starších ako 60 rokov, čo smerovalo k vyššej úmrtnosti, ktorá prerástla pôrodnosť.
Finančná kríza 2007-2010
Obdobie recesie, ktoré otriaslo globálnou ekonomikou, sa začalo americkou hypotekárnou krízou. Tá postupne prerástla do svetovej finančnej krízy, v ktorej dôležitú úlohu zohrala vysoká cena ropy. Tá viedla k poklesu reálneho HDP a zdvihla spotrebiteľské ceny. Ceny ropy poháňali vyššie rôzne špekulatívne obchody, ako penzijné a hedgeové fondy, ktoré nakupovali komodity, aby znížili riziko portfólia prameniace z akciových trhov.
Keď na jeseň 2008 kríza udrela naplno, zmietla popredné svetové banky a akciové trhy, ale aj cenu ropy. Poslednú finančnú krízu sme výrazne pocítili aj na Slovensku a vláda sa ju snažila zmierniť viacerými opatreniami.
Prehľad ekonomických kríz naprieč dejinami
Ekonomické krízy patria k nášmu svetu už poriadne dlho a je len otázkou času, kedy nás zasiahne ďalšie obdobie recesie. Pozrite si prehľad kríz, s ktorými sa svet doposiaľ musel vyrovnať.
Pád rodiny Mediciovcov | rok 1494 | Známa bankárska rodina zažila svoj pád po tom, čo niektorým panovníkom odpustila dlhy. Vrcholom krachu bola defraudácia uložených prostriedkov z vena Karola VIII. |
Inflácia španielskeho zlata | druhá polovica 16. storočia | Španieli dovážali z Nového sveta množstvo zlata a striebra, a to viedlo k inflácii. Do roku 1596 Španielsko 4-krát zbankrotovalo a muselo ustúpiť svetovým mocnostiam. |
Mississippská bublina | začiatok 18. storočia | Škótsky dobrodruh John Law založil banku a bez rozmyslu vydával nekryté bankovky. |
Krach londýnskej banky Overend | 1866 | Kvôli zlým rozhodnutiam bankárov sa táto „banka bánk“ ocitla v problémoch a musela zastaviť všetky platby a spôsobil chaos vo Veľkej Británii. Zbankrotovalo viac ako 200 spoločností. |
Skaza Konfederácie | druhá polovica 19. storočia | Niektoré dlhopisy boli kryté bavlnou, čo sa ukázalo ako nie práve najlepšie riešenie. V roku 1862 prístav v New Orelans obsadili vojská Severu a investori sa k bavlne nemohli dostať. Na trh prišli pestovatelia bavlny s Číny, Indie a Egypta. Americká vláda kvôli nedostatku pôžičiek začala tlačiť viac peňazí, čím došlo k hyperinflácii. |
Obdobie paniky | 1893 | Bankrot železničných spoločností v USA spôsobil chaos na burze, viac ako 16-tisíc firiem v dôsledku toho padlo na dno |
Ruská revolúcia | prvá polovica 20. storočia | Účasť Ruska vo vojne, nástup Lenina k moci a následná občianska vojna mali na ruskú ekonomiku zdrvujúci dopad. V roku 1923 sa dlh Sovietskeho zväzu vyšplhal údajne k sume viac ako 2 bilióny eur. |
Veľká hospodárska kríza | 1929 | Kríza sa začala 24. októbra, keď sa na Wall Street nepodarilo predať niekoľko miliónov akcií. Na druhý deň burza zbankrotovala a kríza sa presunula aj do Európy, pričom najviac zasiahla Nemecko. |
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.