Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo je to neuromarketing a ako ho využiť pri tvorbe produktov v roku 2024?

neuromarketing
neuromarketing Foto: Getty Images
3. októbra 2023 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Základným cieľom každého obchodníka je presvedčiť zákazníka, aby si vybral práve jeho produkt. Na dosahovanie tohto cieľa je možné využiť naozaj rôzne stratégie a marketingové nástroje. Už niekoľko rokov sa v marketingovej praxi stretávame aj s pojmom neuromarketing. Čo to vlastne neuromarketing je? Je možné ho využívať pri predaji svojich produktov aj na Slovensku?

Čo je neuromarketing?

Neuromarketing je nástroj marketingovej komunikácie, ktorý umožňuje sledovať spotrebiteľské správanie prostredníctvom aplikácie neuropsychológie do marketingového prieskumu. Neuromarketing je akýmsi oknom do mysle spotrebiteľa, vďaka ktorému dokážu firmy odhadnúť nákupné správanie svojich zákazníkov. Mnoho ľudí sa pri nakupovaní často nerozhoduje úplne logicky, ale skôr podprahovo. Spojenie neurológie, psychológie, sociológie a marketingu neuromarketing skúma, prečo sa spotrebitelia niekedy správajú iracionálne.

Marketing a reklama majú za úlohu presvedčiť spotrebiteľa, aby si kúpil požadovaný produkt. Racionálne rozhodovanie tvorí pritom iba 10% finálneho rozhodnutia spotrebiteľa. Preto skúmanie spotrebiteľského správania napríklad prostredníctvom skupinových rozhovorov nemá želaný efekt, keďže spotrebitelia odpovedajú ako by sa správali, keby sa rozhodovali racionálne. 90% rozhodnutia však tvorí práve iracionálna časť mozgu.

Neuromarketing má teda za úlohu sledovať najmä našu emocionálnu stránku pri rozhodovaní, čo si kúpime a čo nie. Používa na to rôzne metódy, napríklad meranie srdcovej frekvencie, dychu, či sledovanie reakcie zreníc, meranie EEG, meranie zmien v magnetickom poli mozgu,fMRI (funkčná magnetická rezonancia) a mnohé iné. V praxi pomocou týchto metód väčšina firiem zisťuje, aký dojem v človeku zanechá napríklad obal produktu, alebo jeho samotný dizajn.

Pomocou neuromarketingu firmy zisťujú, ktoré produkty a podnety sú pre zákazníka atraktívne, aby na základe toho mohli upravovať svoj vlastný produkt.

Marketingová komunikácia

Na základe zistení neuromarketingu môžu ďalej firmy upravovať svoj produkt, jeho dizajn, obal, cenu, ale aj komunikáciu s verejnosťou, či reklamu. Tento kompletný balík marketingových aktivít založených na emočnom rozhodovaní zákazníka má v konečnom spotrebiteľovi vyvolať túžbu zakúpiť si daný produkt a zatraktívniť ho voči konkurencii.

Neuromarketing môže tiež pomôcť zlepšiť zákaznícky servis pomocou zistenia, na ktoré frázy zákazník reaguje dobre a ktoré ho naopak dokážu rozčúliť. Taktiež pomôže firme zistiť, čo zákazník od servisu očakáva a teda možno niektoré činnosti firma robí navyše, iné jej naopak v starostlivosti o zákazníka chýbajú. Zaujímavou možnosťou využitia neuromaketingu je aj aromamarketing. Podvedome nás totiž nestimulujú len vizuálne podnety, ale aj vôňa. Ak sa zákazník v danom priestore cíti príjemne, alebo mu vôňa niečo pripomína, dokáže ho táto forma marketingu tiež podnietiť k nákupu produktu.

Neuromarketing v tejto oblasti zisťuje ako vône pôsobia na zákazníka a ktoré vône sú vhodné do akých priestorov. Mnoho firiem využíva neuromarketing najmä pri vytváraní nových produktov, alebo modifikácii starších, tiež pri tvorbe cenovej stratégie a stratégie značky, pri vytváraní nástrojov komunikačného mixu, ale tiež na úrovni manažmentu podniku.

Ako využiť neuromarketing v praxi?

Neuromarketing môžete využívať ako naživo tak aj v online svete. Pri využívaní neuromarketingu na webe, alebo pri newslettroch, či iných emailoch je dôležité sústrediť sa najmä na farby, font písma, či rozmiestnenie jednotlivých prvkov na webe. Všetky dôležité informácie by mali byť na jednom mieste, aby ich bol zákazník schopný vnímať komplexne.

Prí výbere farieb treba myslieť na emóciu, ktorú chceme v zákazníkovi vyvolať, rôzne farby podnecujú rôzne nálady a emócie. Napríklad modrá upokojuje a pri červenej naopak zákazník spozornie. Pri fonte písme je tiež lepšie staviť na jednoduchosť, keďže zložitý font môže neprimerane zaťažiť myseľ zákazníka a spôsobiť stratu záujmu o obsah.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howmarketingneuromarketingrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Online marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X