Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo je to peňažný trh, čo ho tvorí a definícia bankovej sústavy

peniaze peňažný trh
thinkstock
26. júla 2017 Tlačiť

Pojem peňažný trh ste už možno počuli. Viete však, čo je peňažný trh? Ide o označenie tej časti finančného trhu, v ktorej dochádza k požičiavaniu finančných zdrojov s krátkodobou splatnosťou na dlhovom princípe. Nič vám táto definícia nehovorí? Podrobnejšie si pojem peňažný trh rozoberieme v článku.

Čo sú finančné trhy? To je dobrá otázka, pretože finančné trhy sú spájané s viacerými ďalšími pojmami. Zahŕňajú napríklad aj kapitálový trh, ktorý je v podstate finančným trhom v širšom ponímaní. Nech nazveme tieto „miesta“ akokoľvek, ide o trhy, na ktorých obchodníci nakupujú a predávajú aktíva. Zahŕňa to akcie, dlhopisy, deiváty, devízové a komoditné nástroje. Trhy sú teda miesta, kde spoločnosti znižujú riziká a investori tam zarábajú.

Wikipedia charakterizuje finančný trh ako mechanizmus a súbor inštitúcií a transakcií, ktorým(i) sa stretávajú ponuka a dopyt po voľných finančných prostriedkoch (a spravidla aj drahých kovoch), ktoré sú úsporami niektorých ekonomických subjektov. Okrem tejto definície nájdete na internete rôzne referáty určené pre študentov.

definícia peňažného trhu
Trhy sú miesta, kde spoločnosti znižujú riziká a investori tam zarábajú.thinkstock

Členenie finančných trhov

Definícia hovorí, že finančný trh je najdôležitejším trhom zo všetkých a na rozdiel od ostatných trhov je univerzálny, pretože zdroje a produkty sa dajú použiť vo všetkých odvetviach ekonomiky. Finančné trhy členíme z viacerých hľadísk.

1. Z časového hľadiska

Peňažný trh

Čo je peňažný trh? Na peňažnom trhu sa obchoduje vo veľkom s krátkodobými finančnými nástrojmi, ktoré majú splatnosť kratšiu ako jeden rok. Peniaze, ktoré sa získavajú na peňažnom trhu, slúžia na krytie prevádzkových potrieb.

Subjektami peňažného trhu je hlavne banková sústava a veľkí investori, ako sú orgány verejného sektora, podniky, medzinárodné či nadnárodné inštitúcie. Pre nástroje peňažného trhu je typická vysoká likvidita a nízke riziko, patria k nim hypotekárne úvery či krátkodobé cenné papiere. Cenou na peňažnom trhu je úrok, pričom výška úroku je výsledkom vzťahu medzi ponukou a dopytom po peňažnom kapitále, ale tiež dôsledok monetárnej politiky centrálnej banky.

Banková sústava zabezpečuje fungovanie peňažného trhu. V každej zmiešanej ekonomike sú tri druhy bánk alebo bankových inštitúcií – centrálna banka (na Slovensku Národná banka Slovenska), komerčné banky a ďalšie finančné ústavy.

Peňažný trh sa ďalej člení z hľadiska peňažného trhu na:

  • trh krátkodobých úverov
  • trh krátkodobých cenných papierov

Z hľadiska rozsahu:

  • peňažný trh v užšom chápaní – zahŕňa iba voľne obchodovateľné cenné papiere s vysokou úrokovou sadzbou, ktoré sa predávajú alebo kupujú na princípe anonymity
  • peňažný trh v širšom chápaní – sem patria všetky pôžičky uskutočňované prostredníctvom bánk, finančných inštitúcií a všetkých, ktorí si požičiavajú
bankový sektor
V každej zmiešanej ekonomike sú tri druhy bánkthinkstock

Kapitálový trh

Kapitálový trh je trh strednodobého a dlhodobého kapitálu. Slúži predovšetkým na financovanie investícií pomocou cenných papierov, ale aj úverov. K subjektom kapitálového trhu patria predovšetkým banky, podniky, poisťovne, ale aj orgány verejného sektora či obyvateľstvo.

Subjekty kapitálového trhu môžu vystupovať v takej pozícii, že získavajú peňažné prostriedky prostredníctvom emisie stredno- a dlhodobých cenných papierov investora. To znamená, že investujú svoje dočasne voľné finančné prostriedky do rôznych finančných nástrojov. Čo sa týka finančných nástrojov, patria sem strednodobé a dlhodobé úvery, finančný lízing, strednodobé a dlhodobé cenné papiere. Na kapitálovom trhu sú cenou kurzy cenných papierov.

2. Z hľadiska opakovanosti obchodovania s cennými papiermi

Primárny trh

Na primárnom trhu sa obchoduje s cennými papiermi, ktoré sa na trhu objavili po prvý raz, teda sú práve emitované. Emitent cenných papierov získava na primárnom trhu prostriedky na investície.

Sekundárny trh

Tento trh je trhom starých cenných papierov. Emitent cenných papierov tu už nezískava ďalšie prostriedky, pretože hlavnou úlohou tohto trhu je zabezpečenie likvidity cenných papierov a určenie cien tých cenných papierov, ktoré sa predávajú na primárnom trhu. Čím vyššie je na sekundárnom trhu firma ocenená, tým bude vyššia cena cenného papiera na primárnom trhu.

Ďalšie delenie finančných trhov:

Z vecného hľadiska

  • peňažný trh
  • kapitálový trh
  • devízový trh
  • trh zlata a drahých kovov
  • poistný trh

Z hľadiska organizovanosti

  • organizovaný
  • neorganizovaný

Z hľadiska účastníkov

  • bankový trh
  • medzibankový trh
  • mimobankový trh
  • burzový trh
  • mimoburzový trh

Pojem medzibankový peňažný trh označuje peňažný trh, v rámci ktorého si požičiavajú banky navzájom.

Z teritoriálneho hľadiska

  • národný trh
  • medzinárodný trh
čo je trh práce
Práca a jej ponuka predstavujú počet práceschopného obyvateľstva, ktoré tvoria aktívne pracujúci aj nezamestnaní.thinkstock

Čo je trh práce?

Pri pojmoch finančný trh a peňažný trh sa môžeme stretnúť aj s pojmom trh práce. Na trhu práce pôsobia v otvorenej ekonomike rovnaké zákonitosti ako na ostatných trhoch. Je závislý od ostatných výrobných faktorov, predovšetkým od veľkosti kapitálu a použitej technológie. Dopyt po práci je odvodeným dopytom, teda závisí od dopytu po výsledkoch tejto práce. Práca a jej ponuka predstavujú počet práceschopného obyvateľstva, ktoré tvoria aktívne pracujúci aj nezamestnaní.

Údaje z európskeho trhu práce hlásia pokles miery nezamestnanosti v Európskej únii ako celku a tiež v rámci eurozóny.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

3peňažný trh

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financovanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X