Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo priniesol rok 2016 v ekonomike, účtovníctve a v daniach? 2. časť

Goodbye 2016
Thinkstock
30. decembra 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

V prehľade tohto roka budeme pokračovať druhým článkom. Toto sú legislatívne normy, ktoré boli prijaté v roku 2016.

Elektronické schránky pre štatutárov

Povinná aktivácia elektronických schránok pre podnikateľov sa opäť posunula. Po novom do 30. júna 2017. Pôvodny záväzný termín bol 1.1. 2017, avšak pre nepripravenosť podnikateľov požiadala o posun Slovenská obchodná a priemyselná komora.

Novú povinnosť pre podnikateľov stanovil pritom zákon už pred troma rokmi a termín sa už predlžoval z 1. júla 2016 na 1. januára 2017. “Chcem povedať, že naozaj tentokrát už pôjde o posledné predĺženie,” konštatoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

UPOZORNENIE Podnikam.sk: Tí podnikatelia, ktorí si schránku aktivovali, budú od 1. januára 2017 alebo od momentu aktivácie, dostávať úradné rozhodnutia od štátnych orgánov elektronicky.

Ako si aktivovať e-schárnku si môžete prečítať v našom článku:

Elektronická komunikácia štátu

Od 1. novembra začína pre štát platiť všeobecná povinnosť vykonávať verejnú moc elektronicky. Štátne orgány a inštitúcie (orgány verejnej moci) tak budú musieť prioritne komunikovať elektronickou formou prostredníctvom zriadených elektronických schránok.

Povinnosť komunikovať elektronickou formou je v platnosti už od 1. novembra 2013, no výnimkou sa oddialila pre tie štátne orgány, ktoré pre technické prekážky elektronicky komunikovať nemohli. Od začiatku novembra sa však táto výnimka skončila.

Evidenčné listy dôchodkového poistenia – elektronicky

Evidenčný list dôchodkového poistenia predstavuje dôležitý podklad na rozhodovanie o dôchodkových dávkach. Obsahuje údaje, podľa ktorých sa určuje nárok na dôchodok, ako aj jeho výška.

Každý zamestnávateľ je povinný predložiť evidenčný list dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovni do troch dní od skončenia pracovnoprávneho vzťahu alebo od uplatnenia nároku na dôchodkovú dávku.

Povinnosť zasielať evidenčné listy dôchodkového poistenia elektronicky sa doposiaľ vzťahovala len na niektorých zamestnávateľov. Od 1. januára sa však bude týkať všetkých.

Ako postupovať pri zriadení prístupu do elektronických služieb a na čo si dať pozor pri elektronickom podaní evidenčných listov sme rozobrali v tomto článku:

Virtuálna registračná pokladnica s vylepšeniami

Virtuálna registračná pokladnica má za sebou zmeny. Jej potenciál sa v lete zvýšil až trojnásobne, keďže prostredníctvom virtuálnej registračnej pokladnice môže podnikateľ vydať až 3 000 bločkov mesačne. Do leta bol mesačný limit na úrovni 1 000 blokov. Zvýšená kapacita vstúpila do platnosti 1. júla.

Tým, ale zmeny pri VRP neskončili. Koncom roka Finančná správa SR priniesla ďalšie vylepšenia napríklad. V tomto článku sme sa venovali konkrétnym vylepšeniam:

Diaľničné známky a pokuty

Cena elektronických diaľničných známok sa od budúceho roka zvyšovať nebude. Rozhodol o tom tento rok minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most – Híd), hoci rezort predbežne plánoval upraviť cenu niektorých známok.

„Rozhodol som, že cena diaľničných známok sa nebude zvyšovať. Pôvodne sme uvažovali, že zdvihneme cenu desaťdňových a mesačných známok, ale európska norma to neumožňuje urobiť týmto spôsobom. Museli by sme zvýšiť aj cenu celoročných známok. Preto som rozhodol, že cena diaľničných známok sa nebude zvyšovať, i keď v okolitých krajinách sú o niečo drahšie,“ zdôvodnil Érsek.

Aká bude teda cena?

Cena diaľničných známok sa na Slovensku nezvyšovala od roku 2011. Ročná známka v súčasnosti stojí 50 eur, tridsaťdňová 14 eur a desaťdňová 10 eur.

„Vždy sa treba komplexne pozerať na to, koľko kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest pribudlo, ako aj na to, čo všetko chceme robiť. Ak vyhodnotíme, že od posledného zvyšovania pribudli dlhšie úseky, vtedy to bude na stole,“ povedal Érsek. „Na budúci rok musíme ukončiť dva úseky v dĺžke zhruba dvadsať kilometrov. Takže na konci roka sa znova pozrieme na čísla a rozhodneme. Je to štandardný proces,“ dodal minister.

Novela zákona o diaľničnej známke s účinnosťou od 1. novembra tohto roka znížila výšku pokút za jazdu po diaľniciach a rýchlostných cestách bez úhrady z 300 na 150 eur a pri zaplatení na mieste na sto eur.

Sumy stravného od decembra vzrástli

Od 1. decembra tohto roka vstúpilo do platnosti opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o sumách stravného.  Zároveň sa opatrením ruší úprava platná do 30. novembra.

Prehľadnú tabuľku s konkrétnymi sumami stravného nájdete v tomto našom článku:

Sociálne aj zdravotné odvody pre lepšie zarábajúcich porastú

Maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasného 5-násobku na 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Tohtoročný maximálny vymeriavací základ na platenie sociálnych odvodov v sume 4 290 eur tak stúpne na 6 181 eur.

Parlament totiž schválil tento rok novelu zákona o sociálnom poistení. Zvýšenie stropu na platenie sociálnych odvodov majú lepšie zarábajúcim kompenzovať vyššie nemocenské dávky zo Sociálnej poisťovne, ako aj vyššia náhrada príjmu pri dočasnej práceneschopnosti (PN) zamestnanca, ktorú mu poskytuje zamestnávateľ počas prvých desiatich dní PN.

Ak patríte do skupiny lepšie zarábajúcich, mohol by vás zaujímať tento článok. Priblížili sme si, ako sa prejaví spomínané zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu.

Komplexný pohľad na odvody do Sociálnej poisťovne od 1.1. 2017 sme vám priniesli tu:

Zrušenie stropu na zdravotné odvody

Od 1. januára budúceho roka sa rušia stropy na platenie zdravotných odvodov.

V súčasnosti sa zdravotné odvody platia najviac z mesačnej sumy 4 290 eur, čo je päťnásobkom priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Zrušením stropov príde do zdravotných poisťovní o zhruba 82 miliónov eur viac, ako sa plánovalo. Väčšinu prostriedkov, konkrétne 70 miliónov eur použije ministerstvo zdravotníctva na obnovu nemocníc. Na to, aby sa rezort dostal k týmto prostriedkom, musela klesnúť sadzba za poistencov štátu na 3,78 % od januára.

Tému zdravotných odvodov od 1. januára 2017 s príkladmi sme spracovali v tomto článku:

Ubudnú povinnosti pri zmene zdravotnej poisťovne

Ak ste zmenili v tomto roku zdravotnú poisťovňu, od 1. januára vám ubudne niekoľko povinností. Po novom nebudete musieť vracať predchádzajúcej zdravotnej poisťovni svoj preukaz.

Zmenu poisťovne tiež už nemusíte hlásiť svojmu lekárovi. „V prípade preukazu poistenca je tento po vrátení tak či onak znehodnotený,“ uviedol rezort zdravotníctva.

Ministerstvo poznamenalo, že zdravotné poisťovne po zániku poistného vzťahu preukazy poistencov nepotrebujú a poistencov táto povinnosť zbytočne zaťažuje.

Podobne je to aj v prípade oznamovania zmeny príslušnej zdravotnej poisťovne u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Na webovom sídle Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je pritom verejne dostupný centrálny register poistencov a súčasne pri spracovaní faktúr to vedia zdravotné poisťovne poskytovateľom oznámiť, obvykle už v okamihu spracovania ich zúčtovacích dávok,“ konštatoval rezort.

Lehota na preplatenie nákladov cezhraničnej zdravotnej starostlivosti

Novela zákona by mala okrem iného predĺžiť lehotu na preplatenie nákladov cezhraničnej zdravotnej starostlivosti z troch na šesť mesiacov. Úprava má zabrániť situáciám, kedy poistenec nemohol požiadať o refundáciu vynaložených nákladov za zdravotnú starostlivosť poskytnutú v inom členskom štáte, pretože poskytovateľ z iného členského štátu mu nevydal účtovný doklad do troch mesiacov od poskytnutia zdravotnej starostlivosti.

Spresnenie osoby povinne verejne zdravotne poistenej

Okrem iného novela spresňuje určenie osoby povinne verejne zdravotne poistenej v systéme SR (nezaopatrený manžel/ manželka osoby, ktorá je účastníkom systému sociálneho zabezpečenia v inom členskom štáte; nezaopatrené deti, ktoré majú aspoň jedného zákonného zástupcu zúčastneného na systéme verejného zdravotného poistenia).

Osobitný odvod

Osobitný odvod regulovaných firiem sa od budúceho roka zdvojnásobí. a postupne bude klesať na súčasnú úroveň. Sadzba sa bude po zdvojnásobení znižovať v dvoch krokoch od roku 2019 a od roku 2021.

Zároveň poslanci tento rok rozhodli osobitný odvod ponechať v platnosti bez ďalšieho časového obmedzenia, kým podľa momentálne platného znenia mali regulované firmy poslednýkrát osobitný odvod uhrádzať za rok 2016.

Novela zákona o osobitnom odvode upravuje aj spôsob jeho výpočtu. Po novom ho budú firmy platiť výhradne z príjmov, resp. výnosov z regulovanej činnosti. Ruší sa preto podmienka, že povinnosť odvodu sa vzťahuje na firmy, ktorých aspoň 50 % z celkových výnosov tvoria výnosy z regulovaných činností.

Daňový poriadok so zjednodušeniami

Jedným z najdôležitejších opatrení, ktoré zavádza daňový poriadok, je vznik nového inštitútu, ktorým je tzv. skrátené vyrubovacie konanie. Ak správca dane zistí pochybenie daňovníka, ktoré má za následok zvýšenie daňovej povinnosti, bude mať k dispozícii možnosť dorubiť takýto rozdiel v skrátenom vyrubovacom konaní.

Niektoré nedostatky v daňovom priznaní už nebudú takým problémom. V prípade zistení niektorých nedostatkov v podanom daňovom priznaní, môže správca dane opraviť takéto údaje z vlastných zdrojov.

Návrh na začatie exekúcie môže prísť po novom skôr. Správca dane môže pružnejšie reagovať v prípadoch, keď bude mať odôvodnenú obavu, že nesplatná daň alebo nevyrubená daň nebude v dobe jej splatnosti uhradená, alebo že bude nevymožiteľná.

Článok k celej tejto téme sme priniesli tu:

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Daňový poriadok 2017elektronické diaľničné známkyelektronické schránkynovela o osobitnom odvodeodvody do zdravotnej poisťovne 2017VRPZdravotné poistenie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X