V závere piatkového rokovania parlamentu dominovala diskusia k daňovým zákonom. Opoziční poslanci predstavili sériu noviel, ktorými chcú zmeniť zákon o dani z pridanej hodnoty (DPH), či zákon o dani z príjmov.
Návrh SDKÚ-DS na zníženie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby zo súčasných 23 % na pôvodných 19 % nie je však podľa predsedu parlamentného finančného výboru Daniela Duchoňa (Smer-SD) možné podporiť.
Zníženie daní by vraj neprinieslo výpadky, tvrdí opozícia
Aj vďaka vyššej sadzbe tejto dane štát totiž podľa Duchoňa vyberie viac na daniach, čo má pomôcť ozdraviť verejné financie. Na jeho slová zareagoval jeden z predkladateľov novely zákona o dani z príjmov, podpredseda SDKÚ -DS Ivan Štefanec, podľa ktorého novela nebude mať negatívny dopad na verejné financie.
„Ja som naozaj presvedčený, že pokiaľ sa vrátime k 19-percentnej dani, tak ten dopad nebude negatívny,“ vyhlásil v pléne Štefanec. Zároveň dodal, že vláda Roberta Fica by sa nemala báť priznať chyby a opraviť ich. „Ak niečo ohrozuje fiškálnu konsolidáciu, tak je to nezodpovedná a nekompetentná politika vlády,“ upozornil exminister financií a poslanec SDKÚ-DS Ivan Mikloš.
Navrhujú aj zmeny v DPH
Opozičná SDKÚ-DS v parlamente v piatok predstavila aj zmenu zákona o DPH, ktorou by sa mal zrušiť koeficient na odpočet DPH. „Je to návrh Slovenskej asociácie malých podnikov, ktorý sme si osvojili a ktorý považujeme za užitočný, najmä z hľadiska zníženia administratívy,“ vyhlásil pri predstavení novely začiatkom mesiaca Ivan Štefanec. ,
Zmenu zákona o dani z príjmov predstavili aj poslanci opozičného KDH. Július Brocka a Alojz Přidal navrhli zvýšiť sumu nezdaniteľnej časti základu dane u daňovníka v závislosti od počtu nezaopatrených detí v rodine, konkrétne o 1 200 eur na každé dieťa. „Je to zásadná zmena v daňovom systéme v prospech rodín s deťmi,“ vyhlásil pri predstavení novely Brocka.
OĽaNO chce meniť Obchodný zákonník
Parlament v piatok diskutoval aj o ďalších opozičných návrhoch. Jedným z nich bola navrhovaná zmena Obchodného zákonníka, cez ktorú chcú poslanci o OĽaNO umožniť v bankách zriadenie transparentného účtu. Tým by sa vytvoril priestor na bezplatný vzdialený prístup pre tretie osoby k informáciám o prijatých a vykonaných platbách majiteľa účtu.
„Prijatie zákona umožní akejkoľvek fyzickej, či právnickej osobe, ktorá je majiteľom bežného účtu, aby svoj bežný účet zmenila na transparentný účet a tým pádom umožnila priehľadnosť svojich finančných transakcií,“ uvádzajú predkladatelia. Otvorenosť a priehľadnosť finančných transakcií u subjektov spravujúcich verejné financie, ako aj financie používané na verejnoprospešné záujmy je totiž podľa nich nevyhnutným predpokladom budovania demokratickej spoločnosti a vykorenenia korupcie z verejného života.
KDH sa opäť zaujíma o verejné zákazky
Poslanci v piatkovej rozprave hovorili aj o návrhu KDH, ktorým chce chrániť subdodávateľov verejných zákaziek pred druhotnou platobnou neschopnosťou. Víťazi zákaziek verejných obstarávaní by totiž podľa nového zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní mali povinnosť uhrádzať faktúry subdodávateľom v stanovených lehotách, inak o zákazku prídu. Aktuálna schôdza parlamentu bude pokračovať v pondelok o 11:00 rozpravou k novele zákona o poľovníctve poslanca za Most-Híd Zsolta Simona.