Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ zo štvrtka 27. apríla

Podnikam logo
28. apríla 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 27. apríla

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Rizikom chudoby bolo v minulom roku ohrozených 12,7 percenta obyvateľov Slovenska, teda 670 tisíc osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o nárast o 0,4 percentuálneho bodu, resp. o 30 tisíc ľudí. Hranicu rizika chudoby jednočlennej domácnosti predstavuje 4 171 eur ročne, mesačne tak ide o sumu takmer 348 eur. V roku 2015 bola táto hranica na úrovni 4 158 eur za rok. Vyplýva to z dvanásteho zisťovania EU SILC 2016, ktorého výsledky vo štvrtok prezentoval Štatistický úrad SR (ŠÚ).

BRATISLAVA – V minulom roku sa na Slovensku vyrobilo 1 043 237 automobilov, čo je o takmer päťtisíc viac ako v roku 2015. Aj v tomto roku sa očakáva, že produkcia vozidiel presiahne miliónovú hranicu. Slovensko si okrem toho s počtom 192 vozidiel na tisíc obyvateľov aj naďalej udržuje pozíciu svetového lídra v počte vyrobených automobilov na osobu. Informoval o tom na štvrtkovom brífingu prezident Zväzu automobilového priemyslu SR (ZAP) Juraj Sinay.

BRATISLAVA – Slovensko sa uchádza o Európsku agentúru pre lieky (EMA), ktorá v súčasnosti sídli vo Veľkej Británii. Po vystúpení Veľkej Británie z EÚ by sa však mala spomínaná inštitúcia presunúť do inej krajiny. „Neviem povedať naše šance, uvedomujem si silný lobing,“ povedal Drucker. „Ja som oslovil aj predsedu Európskej komisie Junckera (Jeana-Clauda – pozn. redakcie), takisto bola diskusia s riaditeľom EMA, pôjdeme tam, predstavíme koncept. Myslím si, že máme čo ponúknuť,“ uviedol minister.

Bratislava – Slováci v minulom roku spotrebovali o 3,4 % viac rýchloobrátkového tovaru, než v roku 2015. Ťahúňom minuloročnej spotreby na Slovensku sa stali rovnako potravinárske ako drogistické kategórie, najvýraznejšie však rástli papierové produkty, a to o viac ako 6 %. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Nielsen, ktorá porovnávala celkovú dynamiku maloobchodného trhu rýchloobrátkového tovaru v 21 európskych krajinách.

BRATISLAVA – Slovensko aj členské krajiny Európskej únie by sa mali podľa podpredsedníčky výboru pre európske záležitosti Kataríny Cséfalvayovej (Most-Híd) viac zaoberať zdieľanou ekonomikou a vytvoriť pre ňu podmienky. Ako povedala vo štvrtok pre agentúru SITA, zdieľaná alebo kolaboratívna ekonomika je ekonomika, v ktorej si ľudia vymieňajú tovar a služby medzi sebou. Podľa nej aj spor taxikárov s novou platformou Uber v Bratislave ukazuje, že ani my sa tomu nevyhneme. „Navyše podľa mnohých odborníkov sa zdieľaná ekonomika v EÚ bude stále viac rozširovať. Čísla Európskeho parlamentu hovoria, že v najbližších rokoch by mohla zdieľaná ekonomika zvýšiť potenciál HDP Európskej únie o 500 miliárd eur. Stavať sa proti novým formám ekonomiky je rovnako absurdné, ako keď sa v dávnej minulosti ľudia búrili proti zavádzaniu strojov do výroby,“ povedala.

BRATISLAVA – Inštitút pre dopravu a hospodárstvo (IDH) navrhuje prehodnotiť súčasné, podľa neho nereálne, plány na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest a zamerať sa na vybudovanie efektívnej cestnej siete. Štátom plánovanú celkovú dĺžku diaľnic a rýchlostných ciest 1 984 kilometrov by chcel skrátiť na 1 415 kilometrov, zároveň však počíta s rekonštrukciou ciest prvej triedy v dĺžke 1 163 km, ktoré by umožňovali zvýšenie rýchlosti z 90 na 110 km za hodinu.

BRATISLAVA – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v minulom roku hospodáril so sumou 5,044 mil. eur. Ako vyplýva zo záverečného účtu ÚRSO, jeho výdavky boli schválené v objeme 5,046 milióna eur, regulačný úrad minul na svoju činnosť 5,044 milióna eur. „Hospodárili sme s pridelenými finančnými prostriedkami štátneho rozpočtu v súlade s kritériami hospodárnosti a efektívnosti,“ konštatoval ÚRSO.

ŽILINA – Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár a jeho kolega z Národnej rady SR Ján Podmanický (obaja Smer-SD) chcú do parlamentu predložiť návrh na uvoľnenie dlhovej brzdy, ktorý by podľa nich mohla akceptovať aj opozícia. Návrh na uvoľnenie by mal obsahovať konkrétne úseky ciest a diaľnic a len tieto vybrané a vopred schválené úseky by sa financovali z požičaných peňazí.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Spoločnosť Orange Slovensko dosiahla k 31. marcu tohto roka výnosy 134 mil. eur. Z čoho viac ako 22 % tvorili výnosy z mobilných dátových služieb, konkrétne boli vo výške 23,4 mil. eur. Ako vo štvrtok uviedla firma, stále významnejšiu časť výnosov tvoria výnosy z fixných služieb. Na celkových výnosoch tvoria takmer 5 % a medziročne sa zvýšili o 3 % na 6,4 mil. eur.

BRATISLAVA – Skupina AXA v SR a ČR dosiahla v minulom roku zisk 19 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 28 %. Oblasť rizikového poistenia medziročne rástla o 9 %. To umožnilo skupine vyrovnať podľa jej vyjadrení nepriaznivé trhové podmienky v segmentoch sporiacich a investičných produktov spôsobené nízkymi úrokovými sadzbami.

BRATISLAVA – Poštová banka dosiahla v prvom kvartáli tohto roka čistý zisk v objeme 16,2 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z účtovnej závierky, v medziročnom porovnaní je to nárast o 36,5 %. Avšak prevádzkový výsledok pred znížením hodnoty a rezervami klesol o 11 % na 24,6 mil. eur. Čisté úrokové výnosy poklesli o 2,1 % na 41,2 mil. eur. Na druhej strane, čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 10,5 % na 5,2 mil. eur.

BRATISLAVA – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zvýšila dlhodobý emisný rating (IDR) Slovenskej sporiteľne na stupeň A- z úrovne BBB+ a potvrdila dlhodobý IDR Českej sporiteľne a českého peňažného ústavu Komerčná banka na stupni A-. Výhľady ratingov sú stabilné. Agentúra zároveň zlepšila krátkodobé emisné ratingy Slovenskej sporiteľne a Českej sporiteľne na úroveň F1 zo stupňa F2 a potvrdila krátkodobý IDR Komerčnej banky na úrovni F.

BRATISLAVA – V dražbe o areál bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke zvíťazila IT firma Eset. Za areál, ktorý patrí pod ministerstvo vnútra, ponúkla spoločnosť 26,2 milióna eur. Informoval o tom Denník N na svojom webe. Výrobca bezpečnostných riešení tam plánuje postaviť svoje nové sídlo aj s vývojovým centrom s inkubátorom pre IT startupy a s laboratóriami pre IT študentov. „Neverejná dražba sa začala vo štvrtok o desiatej hodine. Začínalo sa na sume 24,21 milióna eur. Minimálna suma, ktorá sa mohla prihadzovať, bola 10 tisíc eur,“ uviedol denník.

BRATISLAVA – Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) predpokladá, že vyhlási verejnú súťaž na výstavbu diaľničného privádzača D1 Lietavská Lúčka – Žilina začiatkom mája. Predpokladaná hodnota zákazky je 22,5 mil. eur, pričom ukončenie súťaže, resp. podpis zmluvy s víťazom sa očakáva koncom augusta.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump povedal lídrom Mexika a Kanady, že jeho krajina bezprostredne neodstúpi od Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA). Biely dom to prekvapujúco vyhlásil v stredu. Biely dom konštatoval, že prezident „privolil, aby sa v súčasnosti nezrušila dohoda NAFTA.“ Namiesto toho mexický prezident Enrique Pe?a Nieto a kanadský premiér Justin Trudeau „súhlasili s tým, že budú rýchlo postupovať, v súlade s ich požadovanými vnútornými procedúrami, aby umožnili nové prerokovanie“ obchodnej dohody „na prospech všetkých troch krajín“.

BRUSEL – Nálada v ekonomike eurozóny sa dostala na najlepšiu úroveň za takmer desaťročie. Považuje sa to za najnovší signál toho, že zotavovanie regiónu sa zrýchlilo. Európska komisia (EK) vo štvrtok informovala, že ukazovateľ nálady v ekonomike, ktorý zostavuje v rámci svojho pravidelného mesačného prieskumu, v apríli stúpol o 1,6 bodu na úroveň 109,6 bodu. Dostal sa tak najvyššie od augusta 2007.

VARŠAVA – Poľsko podpísalo prvú dohodu o nákupe skvapalneného zemného plynu od dodávateľa z USA, keďže krajina sa snaží zredukovať svoju závislosť od dodávok z Ruska. Informoval o tom vo štvrtok šéf poľskej plynárenskej spoločnosti PGNIG Piot Wozniak. Uviedol, že jednorazová dodávka príde do baltského prístavu Swinoujscie začiatkom júna z terminálu Sabine Pass, ktorý je na hraniciach medzi Texasom a štátom Louisiana.

MADRID – Miera nezamestnanosti v Španielsku v prvom kvartáli tohto roka vzrástla na 18,8 % z úrovne 18,6 % v poslednom kvartáli vlaňajška. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad krajiny, ktorý uviedol, že počet nezamestnaných Španielov sa počas januára až marca zvýšil o 17,2 tis. na 4,3 milióna.

FRANKFURT – Európska centrálna banka (ECB) na svojom štvrtkovom zasadaní ponechala úrokové sadzby a program stimulov na nezmenenej úrovni. Banka pritom nenaznačila žiaden ústup od svojej snahy podporovať ekonomiku. ECB sa takto rozhodla niekoľko dní predtým, ako sa vo Francúzsku uskutoční druhé kolo prezidentských volieb, v ktorých odporkyňa eura Marine Le Penová súťaží s proeurópskym kandidátom Emmanuelom Macronom.

WASHINGTON – Počet nových žiadateľov o štátne dávky v nezamestnanosti v USA sa minulý týždeň zvýšil, ale napriek tomu zostáva na nízkej úrovni. Americké ministerstvo práce vo štvrtok informovalo, že počet nových nezamestnaných stúpol o 14 tis. na 257 tisíc. Štvortýždňový priemerný počet nových nezamestnaných, ktorý je menej volatilný, klesol o 500 na 242 250.

FRANKFURT – Hlavným dôvodom pre rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) ponechať stimulačný program a úrokové sadzby na nezmenenej úrovni bola utlmená inflácia, francúzske voľby nemali vplyv na konanie banky. Povedal to po štvrtkovom zasadaní ECB jej šéf Mario Draghi. Málokto očakával, že banka upraví svoju politiku pred druhým kolom prezidentských volieb vo Francúzsku, v ktorých odporkyňa eura Marine Le Penová súťaží s proeurópskym kandidátom Emmanuelom Macronom.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X