Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Práce je dosť, ale nezamestnanosť klesá pomaly. Prečo?

Ilustračné, SITA
27. novembra 2015 Zdroj Podnikateľská aliancia Slovenska Tlačiť

Úrady práce nedokážu nájsť nezamestnaným pracovné miesta, hoci v ponuke sú ich tisíce. Poukázala na to Podnikateľská aliancia Slovenska.

Miera evidovanej nezamestnanosti v auguste tohto roka dosahovala úroveň 11,32 percenta. Aj keď pokračuje klesajúci trend z posledných mesiacov, na Slovensku nezamestnanosť klesá oveľa pomalšie ako v iných krajinách Európskej únie. Kým napríklad v Poľsku sa znížila od roku 2012 o 19, v Českej republike o 16 a v Maďarsku o 34 percent, tak na Slovensku len o 10 percent.

Pritom počet voľných pracovných miest sa podľa Národnej banky Slovenska už približuje k predkrízovým úrovniam a priaznivý trend klesajúcej nezamestnanosti by mal v najbližšom období pokračovať. Slovensko sa podobne ako ostatné krajiny Vyšegrádskej štvorky vezie na vlne celoeurópskeho oživenia a odznievania pokrízovej neistoty.

Vzhľadom na rast ekonomiky je nárast dopytu po pracovnej sile v rôznych profesiách. Najvyšší je v spracovateľskom priemysle, kam patrí aj automobilová výroba a pridružení dodávatelia, ale aj v oblasti logistiky a skladovania. „Cítime ho vo všetkých regiónoch, najmä na západnom Slovensku a v Bratislave. Horšie je na tom len stredné Slovensko,“ hovorí prevádzkový riaditeľ Adecco Slovakia Peter Peregrim.

Len administratívne kroky

Opozícia pripisuje pomalý pokles nezamestnanosti vysokému daňovému a odvodovému zaťaženiu živnostníkov a malých podnikateľov. Aj podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska sa štatistiky zlepšujú len za cenu administratívnych krokov, teda vyraďovania uchádzačov o zamestnanie z evidencie. V každom z posledných šiestich mesiacov bol vyradený rovnaký alebo väčší počet nezamestnaných ako ľudí, ktorí si reálne našli prácu.

To len posilňuje podozrenia z prikrášľovania štatistiky nezamestnanosti, konštatuje vo svojom vyhlásení Podnikateľská aliancia Slovenska. Na druhej strane prudko rastie počet voľných pracovných miest. Iba za posledný rok vzrástli na trojnásobok a v auguste ich bolo v ponuke viac ako 25-tisíc.

Minister práce Ján Richter pre TASR uviedol, že počas vlády Ivety Radičovej bolo z evidencie vyradených viac ľudí ako za vlády Roberta Fica. Zatiaľ čo v rokoch 2010 a 2011 úrady práce vyradili pre nespoluprácu 46 000, resp. 46 132 ľudí, tak v rokoch 2013 a 2014 to bolo len 38 000, resp. 33 000. V tomto roku by to podľa ministra malo byť ešte menej.

Neefektívne úrady práce

Aj pri klesajúcej miere nezamestnanosti majú zamestnávatelia problémy pri obsadzovaní voľných pozícií. Uchádzači o zamestnanie evidovaní na úradoch práce totiž nepredstavujú vhodnú pracovnú silu pre potreby podnikov. Veľkým problémom je potom aj podiel dlhodobo nezamestnaných.

Natíska sa tak otázka, prečo nezamestnaní napriek svojmu obrovskému počtu nedokážu obsadiť voľné pracovné miesta. Podnikateľská aliancia Slovenska si myslí, že úrady práce nevedia dobre pripraviť nezamestnaných na pozície, aké sa na trhu ponúkajú. Štát by sa podľa nej mal zamyslieť nad efektivitou svojich úradov a klásť väčší dôraz na ich prepojenie s reálnym ekonomickým životom.

„Počet voľných pracovných miest prudko rastie, no databázy úradov práce skutočne nedokážu pružne ponúkať vhodných uchádzačov. Pracovné agentúry sa snažia niektorých adeptov o prácu pripravovať formou rekvalifikačných kurzov a zaškoľovacích centier, každopádne to ale nepostačuje a nepokrýva potreby zamestnávateľov,“ potvrdzuje P. Peregrim.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

administratívanezamestnanosťPodnikateľská aliancia Slovenska

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X