Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Získať príspevok na presťahovanie za prácou bude od januára 2016 jednoduchšie

Ilustračné foto: Stock - photo
23. novembra 2015 Tlačiť

Nezamestnaní, ktorí sú na úrade práce najmenej tri mesiace, získajú od začiatku budúceho roka ľahší prístup k príspevku na presťahovanie za prácou. Kým v súčasnosti takýto príspevok vyplácajú úrady práce len pod podmienkou, že evidovaný nezamestnaný v súvislosti so získaním zamestnania zmení trvalý pobyt, od začiatku budúceho roka bude stačiť aj nahlásenie prechodného pobytu.

Rovnako ako doposiaľ však môže nezamestnaný zmeniť aj svoj trvalý pobyt (podmienkou tak od januára bude nahlásenie prechodného pobytu, alebo zmena trvalého pobytu). Presťahovanie sa za prácou tak môže byť vnímané aj ako príspevok na bývanie za prácou.

Nezamestnaný sa musí presťahovať ďalej ako doteraz

Po novom sa však pôvodne nezamestnaný musí presťahovať najmenej 70 km od svojho pôvodného pobytu. V súčasnosti pritom postačuje, ak je nové miesto trvalého pobytu od toho pôvodného vzdialené najmenej 50 km.

Peniaze už úrad práce nevyplatí jednorazovo

Ďalšou významnou zmenou je to, že už nepôjde o jednorazový príspevok. Do konca tohto roka totiž poskytujú úrady práce a sociálnych vecí príspevok na presťahovanie za prácou jednorazovo, a to v sume najviac 1 327,76 eura. Ako to bude od januára 2016?

Štátnu podporu s novým názvom „Príspevok na podporu mobility za prácou“ budú úrady práce poskytovať mesačne vo výške 80 % zo sumy mesačných výdavkov na bývanie (preukázané nájomné alebo úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu), najviac však 250 eur počas prvých šiestich mesiacov a najviac 125 eur počas ďalších šiestich mesiacov. Príspevok na presťahovanie za prácou 2016 tak bude v niečom iný.

Znevýhodnených nezamestnaných podporí štát dlhšie

Bude sa pritom rozlišovať, či ide o „štandardného“ nezamestnaného alebo o znevýhodneného uchádzača o zamestnanie. Nezamestnaný, ktorý je v evidencii úradu práce najmenej tri mesiace a je podľa zákona o službách zamestnanosti znevýhodnený, bude príspevok dostávať len pol roka. Spolu za šesť mesiacov teda môže dostať maximálne 1 500 eur (6x250eur).

Ak o príspevok na podporu mobility za prácou požiada znevýhodnený nezamestnaný, príspevok bude dostávať dvanásť mesiacov. Prvých šesť mesiacov pritom príspevok dosiahne najviac 250 eur mesačne a zvyšných šesť mesiacov najviac 125 eur mesačne. Spolu teda môže finančná podpora od úradu práce za jeden rok dosiahnuť 2 250 eur (6×250 + 6×125 eur).

Zákon o službách zamestnanosti definuje 15 kategórií osôb, ktoré sú znevýhodnenými uchádzačmi o zamestnanie. Najčastejšie ide o tieto osoby:

  • absolvent školy do 25 rokov,
  • nezamestnaný starší ako 50 rokov,
  • nezamestnaný, ktorý je v evidencii úradu práce viac ako 12 mesiacov,
  • občan so zdravotným postihnutím,
  • osamelý rodič starajúci sa aspoň o jedno dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky,
  • cudzinec s udeleným azylom.

Postup pri žiadaní o príspevok na podporu mobility za prácou

O príspevok musí nezamestnaný požiadať najneskôr do troch mesiacov odo dňa vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu, že si našiel prácu a presťahoval sa za ňou. Ako prílohu k žiadosti o poskytnutie príspevku musí doložiť kópiu dokladu o zmene trvalého pobytu alebo o nahlásení prechodného pobytu, ako aj kópiu pracovnej zmluvy.

Ak o príspevok požiadajú obaja manželia, úrad práce vyplatí príspevok len jednému z nich. Príspevok pritom úrad práce poskytne každý mesiac do 30 dní od toho, ako žiadateľ o príspevok preukáže trvanie zamestnania a výdavkov na bývanie, ak tieto skutočnosti bývalý nezamestnaný preukáže najneskôr do 30 dní od uplynutia mesiaca, za ktorý úrad práce príspevok poskytuje.

Úrad práce pritom príspevok na podporu mobility za prácou žiadateľovi opätovne poskytne najskôr po dvoch rokoch od ukončenia obdobia jeho poskytovania.

Príklad

52-ročný nezamestnaný muž, ktorý je osem mesiacov v evidencii úradu práce v Rimavskej Sobote, sa presťahuje za prácou do Bratislavy, kde sa prihlási na prechodný pobyt. Keďže je miesto jeho prechodného pobytu od jeho trvalého pobytu vzdialené viac ako 70 kilometrov, požiada úrad práce v Rimavskej Sobote o poskytnutie príspevku na podporu mobility za prácou. Jeho mesačné nájomné v Bratislave dosahuje 350 eur.

Úradu práce v Rimavskej Sobote sa preukáže kópiou dokladu o nahlásení sa na prechodný pobyt v Bratislave a prinesie aj kópiu pracovnej zmluvy.

Výška príspevku na podporu mobility v jeho prípade dosiahne maximálne sumy (250 eur počas šiestich mesiacov a 125 eur počas ďalších šiestich mesiacov), keďže 80 % z jeho mesačného nájmu tvorí 280 eur.

Muž je vzhľadom na svoj vek (má nad 50 rokov) znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie, a preto bude príspevok na podporu mobility za prácou dostávať 12 mesiacov. Prvých šesť mesiacov príspevok dosiahne maximálnu sumu 250 eur a ďalších šesť mesiacov bude dostávať príspevok v sume 125 eur mesačne. Každý mesiac však bude musieť úradu práce v Rimavskej Sobote zdokladovať výšku mesačných výdavkov na bývanie, ako aj trvanie zamestnania.

Príklad

37-ročná žena z Rožňavy je v evidencii úradu práce dva mesiace a uvažuje nad tým, že sa presťahuje za prácou do Trnavy. Nespĺňa však podmienku minimálne trojmesačného zotrvania v evidencii úradu práce, a preto, ak chce požiadať o príspevok na podporu mobility za prácou, musí ešte mesiac počkať.

Príklad

29-ročný muž z Prešova, ktorý je nezamestnaný štyri mesiace, si našiel prácu v Nitre. Prihlási sa preto v Nitre na prechodný pobyt a podpíše so zamestnávateľom pracovnú zmluvu. Jeho mesačné nájomné v Nitre predstavuje 280 eur.

Miesto jeho prechodného pobytu je od jeho trvalého pobytu vzdialené viac ako 70 kilometrov, a preto má muž nárok na príspevok na podporu mobility za prácou. Úradu práce v Prešove spolu so žiadosťou o príspevok na podporu mobility za prácou prinesie aj doklad o nahlásení sa na prechodný pobyt v Nitre a prinesie aj kópiu pracovnej zmluvy.

Výška mesačného príspevku na podporu mobility v jeho prípade dosiahne 80 % zo sumy 280 eur, čo je 224 eur.

Muž nie je znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie, a preto bude príspevok na podporu mobility za prácou dostávať len šesť mesiacov, a to v sume 224 eur mesačne. Každý mesiac však bude musieť úradu práce v Rimavskej Sobote zdokladovať výšku mesačných výdavkov na bývanie, ako aj trvanie zamestnania.

Príklad

28-ročná žena z Ružomberka, ktorá je 1,5 roka v evidencii úradu práce v Ružomberku, si našla prácu v Žiline. Úrad práce by chcela požiadať o príspevok na podporu mobility za prácou. Keďže je však Žilina od Ružomberka vzdialená len približne 63 kilometrov, nezamestnaná žena nespĺňa podmienku najmenej 70-kilometrovej vzdialenosti prechodného pobytu, resp. nového trvalého pobytu od miesta pôvodného trvalého pobytu. Príspevok na podporu mobility preto v tomto prípade využiť nemôže.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

dotáciePrémiový obsahpríspevok na presťahovanie za prácou

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

10máj8:30Zmeny v DPH pre e-shopy v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10máj8:30Zmeny v DPH pre e-shopy v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19máj8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X