Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Príspevok na presťahovanie za prácou odsúhlasili. Bude o neho záujem?

Príspevok na presťahovanie za prácou odsúhlasili. Bude o neho záujem?
Nová moderná vlaková súprava pre osobnú dopravu pristavená v železniènej stanici Poprad-Tatry poèas kontroly eurofondových projektov z Operaèného programu Doprava. Poprad, 25. máj 2015. Foto: SITA/Radoslav Maaš SITA/Radoslav Maťaš
29. júna 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Ako však po rokovaní uviedol prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Ľuboš Sirota, pochybuje o tom, či navrhované zmeny na podporu mobility za prácou podporia pokles nezamestnanosti na Slovensku.

Podpora mobility za prácou je otázna

Hospodárska a sociálna rada SR v pondelok odsúhlasila návrh novely zákona o službách zamestnanosti. Ako však po rokovaní uviedol prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Luboš Sirota, pochybuje o tom, či navrhované zmeny na podporu mobility za prácou podporia pokles nezamestnanosti na Slovensku. Upozornil na to, že mobilita pracovnej sily je na Slovensku veľmi nízka. „Veľmi veľa nezamestnaných z hladových dolín dnes nie je pripravených sa za prácou presťahovať,“ uviedol Sirota.

Zatraktívnenie príspevku na podporu mobility za prácou preto považuje len za čiastkové opatrenie. „V zásade nepovedie k tomu, že by nastal dramatický pokles nezamestnanosti práve z dôvodov, že by sa zvýšila mobilita pracovnej sily, pokým sa neuplatnia ďalšie nástroje, ako stavanie nájomných bytov,“ dodal prvý viceprezident RÚZ.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter upozornil na to, že príspevok na presťahovanie za prácou je v súčasnosti jednorazovým. Príspevok pritom aktuálne dosahuje najviac 1 327,76 eura. „Tento nástroj nebol veľmi motivačný, preto ideme teraz na šesť mesiacov, respektíve až na dvanásť mesiacov pre dlhodobo nezamestnaných, a suma sa zvyšuje až na maximálne 250 eur mesačne,“ povedal. Šéf rezortu práce a sociálnych vecí by uvítal, keby mal rezort práce vzhľadom na politiku zamestnanosti k dispozícii nájomné byty. „Je to jeden z veľmi dôležitých nástrojov, ktorý súvisí s mobilitou a presťahovaním sa za prácou,“ povedal.

Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje vytvoriť nový legislatívny rámec na podporu mobility za prácou napojenú na zmenu miesta pobytu občana, ktorý bol uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii najmenej tri mesiace. Príspevok na podporu mobility za prácou by sa mal poskytovať aj pri získaní zamestnania viazaného na prechodný pobyt občana na území Slovenska, ak je vzdialený od miesta jeho trvalého pobytu najmenej 70 km.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X