Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v máji klesla na 11,48 %

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
22. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca 309 523 osôb. Oproti koncu apríla ide o pokles o 5 567 ľudí. 

Miera nezamestnanosti je na šesťročnom minime

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci mája tohto roka 11,48 %. V porovnaní s koncom apríla ide o pokles o 0,2 percentuálneho bodu.

Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,32 percentuálneho bodu. Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. 

eBooky:

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca 309 523 osôb. Oproti koncu apríla ide o pokles o 5 567 ľudí.

Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v máji o 35 964 osôb. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 13,06 %.

Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,29 percentuálneho bodu, medziročne ide o pokles o 1,21 percentuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci mája 352 142 osôb. Oproti koncu apríla je to pokles o 7 835 osôb, v porovnaní s marcom 2014 je to menej o 33 034 ľudí. 

„Pozitívny trend pokračuje,“ povedal na tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Upozornil na to, že miera nezamestnanosti je na šesťročnom minime, keďže podobná výška miery nezamestnanosti bola na Slovensku naposledy v júni 2009.

Pribúdajú sezónne práce

Máj je podľa Richtera z dlhodobého hľadiska nezamestnanosti pozitívny mesiac, keďže pribúdajú sezónne práce. „V júni nepredpokladáme tak pozitívne výsledky, lebo sa môže v štatistikách prejaviť množstvo absolventov vysokých škôl,“ uviedol šéf rezortu. Poukázal na to, že v evidencii úradov práce ubúdajú počty znevýhodnených uchádzačov o prácu. 

Úrady práce podľa ministra evidujú 22,5 tisíc voľných pracovných miest. „Skoro šesťtisíc nových pracovných miest nahlásených na úrady práce pribudlo za máj, čo je len svedectvom toho, že trend je pozitívny,“ povedal Richter.

Podľa neho vychádzajú z úradov práce signály, že niektorí uchádzači o zamestnanie začínajú odmietať ponúkané pracovné miesta. „Je to možno trend toho, že výber je väčší,“ tvrdí minister.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X