Vysoké sankcie v obchodných vzťahoch narazili na odpor
Navrhované sankcie až do troch miliónov eur sú podľa mnohých subjektov likvidačné a neprimerané.
Znížiť pokuty požaduje aj ministerstvo hospodárstva
Desaťnásobne vyššie pokuty za neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch narazili na odpor obchodníkov, ministerstva hospodárstva, ako aj odborárov a zamestnávateľov. Svorne tvrdia, že ide o privysoké sankcie a žiadajú, aby sa zmiernili.
Vyššie sankcie navrhuje ministerstvo pôdohospodárstva v novele zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, nakoľko ako tvrdí, platná výška pokút neodrádza obchodné reťazce od nekalých obchodných praktík. Tá je v súčasnosti na úrovni od tisíc do 300 tis. eur. Podľa návrhu rezortu by po novom mala byť minimálna výška sankcie za správny delikt 10 tis. eur, maximálna až tri milióny eur.
Ministerstvo hospodárstva (MH) požaduje znížiť hornú i dolnú sadzbu, rozdeliť správne delikty podľa závažnosti a pre každú skupinu stanoviť samostatné rozpätie pokút. Zároveň sa prikláňa k tomu, aby sa pri prvom zistení porušenia určilo len nápravné opatrenie a k finančnému postihu sa pristúpilo až pri opakovanom porušení zákona. „Navrhnuté pokuty pokladáme za privysoké, ktoré nepôsobia preventívne, ale pre mnohých podnikateľov s potravinami likvidačne. Rovnako sa týkajú veľkých aj malých predajcov, a nerozlišujú ani podľa závažnosti porušenia,“ uvádza MH v pripomienke.
Navrhované pokuty namieta aj COOP Jednota Slovensko, poukazuje na to, že sa nezohľadňuje závažnosť porušenia, keďže aj za nepodstatné pochybenie bude uložená pokuta najmenej 10 tis. eur. Požaduje preto vypustiť dolnú hranicu sankcií a tú maximálnu zase ponechať na súčasnej úrovni, keďže navrhované tri milióny eur sú podľa obchodného reťazca likvidačné.
Aj Potravinárska komora Slovenska a Republiková únia zamestnávateľov žiadajú, aby horná hranica sankcií zostala v pôvodnej výške. Zvýšenie považujú za neprimerané vzhľadom na úroveň pokút za iné správne delikty, ktoré sú orgánmi verejnej moci ukladané v iných oblastiach regulácie. O neprimeranej trojmiliónovej sankcii hovorí aj Konfederácia odborových zväzov SR.
„Pre mnohé spoločnosti by mohla byť likvidačná a vzhľadom na zamestnancov v obchode by sa takéto pokuty mohli negatívne prejaviť vo výraznom znížení miezd, resp. nepriamo ohroziť pracovné miesta,“ odôvodňujú svoje stanovisko odborári, ktorí navrhujú určiť rozmedzie pokút od tisíc do 500 tis. eur. Podľa ministerstva pôdohospodárstva je výška pokút určená tak, aby pôsobila predovšetkým preventívne, nie represívne.