Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

dohoda o práci
dohoda o práci Foto: Getty Images
26. apríla 2019 Autor JUDr. Veronika Michalíková, MBAZdroj A|K|M|V advokátska kancelária - www.akmv.sk Tlačiť

Zamestnávateľ môže podľa ustanovenia § 223 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „Zákonník práce“) na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb s fyzickými osobami výnimočne uzatvárať dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ktoré dohody to sú a aké majú základné charakteristiky a špecifiká priblíži Veronika Michalíková z advokátskej kancelárie AKMV.

V zmysle Zákonníka práce sú dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov a dohoda o pracovnej činnosti.

Dohoda o vykonaní práce

Dohodu o vykonaní práce je možné uzavrieť na vykonanie práce, ktorá je vymedzená konkrétnym výsledkom práce, nie druhom práce. Príkladom konkrétneho pracovného výsledku je napr. zhotovenie určitého počtu výrobkov, vypracovanie konkrétnej projektovej dokumentácie, vyhotovenie konkrétneho prekladu a podobne.

Podľa § 226 Zákonníka práce môže zamestnávateľ s fyzickou osobou uzavrieť dohodu o vykonaní práce ak rozsah takejto konkrétnej pracovnej úlohy, ktorá bude predmetom dohody nepresiahne 350 hodín v kalendárnom roku. Pri uzatváraní dohody o vykonaní práce by teda zamestnávateľ mal vopred vedieť, aký čas bude potrebný na uskutočnenie pracovnej úlohy. Upozorňujeme, že rozsah 350 hodín v kalendárnom roku nemôže byť v súhrne prekročený ani v prípade, že zamestnanec u zamestnávateľa vykonáva prácu na základe viacerých samostatných dohôd o vykonaní práce. Dohoda sa uzatvára na dobu určitú, najviac na 12 mesiacov.

Pre dohodu o vykonaní práce zákon predpisuje písomnú formu, inak je neplatná. Dohoda musí obsahovať vymedzenie pracovnej úlohy, odmeny, doby, do ktorej sa musí pracovná úloha vykonať (najviac 12 mesiacov) a rozsahu práce. Pokiaľ sa má pracovná úloha vykonávať v dlhšom období, odporúčame, aby boli v dohode presne vymedzené lehoty na vykonanie jednotlivých častí pracovnej úlohy. Môže to byť dôležité hlavne v prípade odstúpenia od dohody.

Dohoda o vykonaní práce môže byť ukončená vykonaním pracovnej úlohy v stanovenom termíne, dohodou, odstúpením zamestnávateľa, ak nebola pracovná úloha vykonaná v dohodnutej dobe alebo odstúpením zamestnanca, ak nemôže pracovnú úlohy vykonať, lebo zamestnávateľ mu nevytvoril dohodnuté pracovné podmienky.

Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní diela, ale zamestnávateľ a zamestnanec si môžu dohodnúť, že odmena bude splatná aj po častiach vždy po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy.

Dohoda o brigádnickej práci študentov

Dohodu o brigádnickej práci študenta môže zamestnávateľ, ako to vyplýva už z názvu, uzavrieť iba s fyzickou osobou, ktorá má postavenie študenta. Zákonník práce v § 227 ods. 1 spresňuje, že môže ísť o žiaka strednej školy alebo o študenta denného štúdia vysokoškolského štúdia, ktorý nedovŕšil 26. rok veku (prácu na základe dohody o brigádnickej práci študenta môže takýto študent vykonávať do konca kalendárneho roka, v ktorom dovŕši vek 26 rokov).

Dohoda o brigádnickej práci študenta môže byť na rozdiel od dohody o vykonaní práce uzavretá na prácu, ktorá je určená druhom práce. Jej predmetom teda nemusí byť konkrétna individuálne určená pracovná úloha, ale môže sa jednať aj o pravidelné alebo príležitostné opakované činnosti.

Dohoda o brigádnickej práci študenta musí byť uzavretá písomne, inak je neplatná. Musí obsahovať vymedzenie dojednanej práce, odmeny, rozsahu pracovného času a doby, na ktorú sa uzatvára. Dohoda sa uzatvára na dobu určitú, najviac na 12 mesiacov. Súčasťou je aj potvrdenie o štúdiu.

K ukončeniu dohody o brigádnickej práci študenta dochádza uplynutím času, na ktorý bola dojednaná, dohodou, spôsobom ukončenia dojednaným v dohode (pričom okamžité skončenie pracovného pomeru je možné dojednať len pre prípady, keď je možné okamžite skončiť pracovný pomer) alebo výpoveďou s 15-dennou výpovednou dobou, ak nebolo dojednané iné ukončenie.

Odmena je splatná najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, nasledujúcom po mesiaci, v ktorom bola práca vykonaná.

Dohoda o pracovnej činnosti

Dohodu o pracovnej činnosti je možné (podobne ako v prípade dohody o brigádnickej práci študenta) uzavrieť na prácu, ktorá je určená druhom práce. Môže ísť napríklad o výpomoc s administratívami prácami, predaj v obchode a podobne.

Dohoda o pracovnej činnosti musí byť uzavretá písomne, inak je neplatná. Musí obsahovať vymedzenie dojednanej práce, odmeny, rozsahu pracovného času a doby, na ktorú sa uzatvára. Dohoda sa uzatvára na dobu určitú, najviac na 12 mesiacov. Dojednaný rozsah práce nemôže prekročiť 10 hodín v jednotlivých kalendárnych týždňoch.

K ukončeniu dohody o pracovnej činnosti môže dôjsť rovnako ako v prípade dohody o brigádnickej práci študenta. Splatnosť odmeny je taktiež do konca kalendárneho mesiaca, nasledujúcom po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala.

Odlišnosti v porovnaní s pracovným pomerom

 Vo všeobecnosti môžeme pracovnoprávne vzťahy, ktoré vznikajú na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru považovať za voľnejšie v porovnaní s pracovným pomerom. Hoci časť právnej úpravy v Zákonníku práce sa vzťahuje aj na tzv. dohodárov (viaceré ustanovenia o pracovnom čase, práva a povinnosti v súvislosti s nočnou prácou, mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, nedeľu a za nočnú prácu atď.) existujú aj viaceré odlišnosti v porovnaní s pracovným pomerom, ako napríklad:

  • pracovníci vykonávajúci prácu na základe dohôd mimo pracovného pomeru by nemali dlhodobo nahrádzať zamestnancov v trvalom pracovnom pomere, práca na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru by mala byť vykonávaná výnimočne na plnenie úloh alebo zabezpečenie potrieb zamestnávateľa;
  • dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru nemôžu byť uzavreté na činnosti, ktoré podliehajú ochrane podľa autorského zákona. V pracovnom pomere je však možné vytvárať napr. zamestnanecké dielo;
  • zamestnanci vykonávajúci prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru nemajú nárok na stravné, zamestnávateľ však môže dobrovoľne rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravné aj na zamestnancov vykonávajúcich prácu na základe dohôd o vykonaní práce mimo pracovného pomeru;
  • zamestnancom vykonávajúcim prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru nevzniká nárok na dovolenku v zmysle Zákonníka práce.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

dohoda o práciPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X