Dolárovky stovkou nekončia. Čo tak päťstovka či tisícka?
Videli ste niekedy aspoň obrázok povedzme 500-dolárovej bankovky? Pätica dolárových bankoviek vysokých hodnôt sa už síce netlačí, faktom ale je, že existujú. Zopár z nich je dokonca ešte stále v obehu.
Bankovky s vyššou ako 100-dolárovou hodnotou sú veľkou raritou
Nepotešilo by vás, keby ste napríklad pri dovolenkovej prechádzke ulicami niektorého z amerických miest natrafili na chodníku napríklad na 1000-dolárovú bankovku? Určite áno, avšak je to nanajvýš nepravdepodobné. A to nielen kvôli tomu, že by ju skôr našiel niekto, kto tam nie je len na dovolenke.
Bankovky s vyššou ako 100-dolárovou hodnotou sú veľkou raritou. V amerických obchodoch či reštauráciách sa často možno stretnúť s tým, že veľké bankovky prevádzkovatelia neakceptujú. Bolo by akiste zaujímavé, či by sa rovnako stavali k dolárovej „päťtisícke“.
500 $ – William McKinley (25. prezident USA)
Tieto bankovky sú z poslednej série (všetky boli vytlačené v rokoch 1934 až 1945) amerických dolárov vysokých hodnôt, ktoré sú v obehu. Stále sú zákonným platidlom a pár stoviek bankoviek v každej hodnote je stále niekde vôkol, hoci väčšinu majú pochopiteľne v rukách súkromní zberatelia. Toto sú napokon peniaze pre ľudí, ktorí majú veľa peňazí.
1 000 $ – Grover Cleveland (22. a 24. prezident USA)
Centrálna banka USA ich začala sťahovať z obehu v roku 1969. K stiahnutiu z obehu dolárovej bankovky tejto hodnoty však môže dôjsť iba vtedy, keď ju niekto vloží do banky.
5 000 $ – James Madison (4. prezident USA)
Človek, ktorý bankovku tejto hodnoty držal v rukách, sa môže považovať za šťastlivca. V súčasnosti sa totiž 5000-dolárovky predávajú za omnoho väčšiu sumu, ako je ich nominálna hodnota. Ako mnohé iné vzácne platidlá sa stali predmetom zberateľstva.
10 000 $ – Salmon P. Chase
Zaujímavé je, že chlapík, zobrazený na tejto bankovke, nebol prezidentom USA. Bol senátorom a guvernérom Ohia, ministrom financií za čias Lincolna a takisto predsedom najvyššieho súdu.
100 000 $ – Woodrow Wilson (28. prezident USA)
Tieto bankovky neboli nikdy v obehu, používali sa pri formálnych transakciách medzi bankami, ktoré tvoria centrálnu banku USA. Kvôli zavedeniu elektrického finančného systému sa stali takéto transakcie, zahŕňajúce „veľké peniaze“, zastaranými.