Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako si v práci vyjednať lepší plat? Tu sú 4 tajomstvá

pixabay.com
23. júna 2015 Zdroj mashable.com Tlačiť

Na pohovoroch sa často stane, že sa vás v istom okamihu personalista opýta, aký plat by ste si za danú prácu predstavovali. Je to trochu nepríjemná otázka a mnoho ľudí na ňu odpovie jednoduchou protiotázkou: „A koľko platíte?“

Určite si urobte prieskum svojej trhovej ceny za pomoci online zdrojov

Nuž a to rozhodne nie je dobrý spôsob, ako sa dostať k adekvátnemu platu. Výsledkom totiž je, že dostanete to, čo za tú prácu platia, čo je temer vždy menej ako človek chce a v nemalom množstve prípadov aj menej ako je fér.

Tak aká je teda správna odpoveď na takú otázku? Pozrite si štyri kľúčové, a teda užitočné rady, ako rokovať o plate. A potom, keď na pohovore otázku o výške platu skutočne dostanete, spomeňte si na ne.

Lekcia 1: Ako (potenciálny) zamestnanec ste hodný svojej trhovej ceny

Máte takú hodnotu ako ktokoľvek iný na danej pozícii, v danej oblasti. Je jedno, koľko ste zarábali vo svojej prvej práci, rovnako ako je jedno, koľko ste zarábali v práci poslednej. Máte trhovú hodnotu, podobne ako napríklad váš dom, vaše auto alebo iné veci, ktoré predávate trebárs na eBay. V kontexte konkrétnej pracovnej pozície ste cenný práve tak ako hocikto iný s rovnakými/porovnateľnými schopnosťami, vzdelaním či „dobrým profesionálnym pozadím“.

Tak koľko teda tá cena je? Zistíte to jednoducho. Vyplňte si dotazník, zistite si, koľko sa bežne na danej pozícii zarába, urobte si porovnanie. Všetko toto urobte predtým, ako na pohovor pôjdete, aby ste si boli istý v tom, čo žiadate a čo žiadať opodstatnene môžete.

Lekcia 2: Nezáleží na tom, koľko ste zarábali predtým

Keď predávate auto či svoj bicykel, nikto sa vás neopýta, koľko ste zaň zaplatili. Každý si to totiž môže pozrieť na eBay (či podobnej stránke) alebo sa opýta ostatných ľudí, ktorí majú s predávaním tovarov v obdobnom stave skúsenosti.

Situácia je podobná, ak napríklad predávate dom na otvorenom trhu. Nikoho nebude zaujímať, koľko stál povedzme v roku 1999, keď sa predával naposledy. Dôležitá je jednoducho len prítomnosť. S vami je to rovnaké – pretože rokmi získavate skúsenosti, získavate aj na cene.

Lekcia 3: Negatívna odpoveď neznamená vždy koniec vyjednávania

Ostrieľaní vyjednávači vám potvrdia, že skutočné vyjednávanie sa začína až potom, čo niekto povie nie. Negatívna odpoveď na otázku vami navrhovaného platu je zvyčajne signálom, že ten, s kým vyjednávate, sa „stratil“ vo veci vášho prijatia. Pomôžte mu nájsť znovu cestu a pomôžete tým aj sami sebe.

Ako na to. Pýtajte sa (pochopiteľne, slušne a korektne), napríklad nasledovne: „Som ohromne vzrušený touto príležitosťou a, samozrejme, peniaze nie sú všetko. Zaujímam sa o formovanie svojej kariéry, ale mám aj isté povinnosti a záväzky. Môžete sa so mnou preto, prosím, podeliť o dôvody, prečo platové podmienky ponúkané vašou spoločnosťou nezodpovedajú trhovej hodnote práce na danej pozícii?“

Lekcia 4: Nedostanete to, čo si zaslúžite, dostanete to, čo si vyjednáte

Ide o pravdivé slová, ktoré ale málokto vysloví. Vráťme sa preto opäť k predaju domu. Zaslúžite si uzatvoriť dohodu, ktorá je, čo sa sumy týka, o 100 % vyššia ako tá, ktorú ste uzavreli pri jeho kúpe v minulosti (povedzme, pred desiatimi rokmi)? Nie. Cena a honorár nemajú nič spoločné s tým, čo si kto zaslúži, ale s tým, aká je situácia na trhu.

Preto si urobte prieskum svojej trhovej ceny za pomoci online zdrojov, zistite, čo váš potenciálny zamestnávateľ chce, potrebuje a čoho sa obáva. A potom začnite konverzáciu založenú nie na subjektívnych súdoch o sebe samých, prípadne o vašom potenciálnom zamestnávateľovi, ale na objektívnych údajoch a okolnostiach.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X