- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Trendy a inovácie
- Dom z tlačiarne a auto na čistý pohon? Aj takto môže vyzerať naša budúcnosť
Dom z tlačiarne a auto na čistý pohon? Aj takto môže vyzerať naša budúcnosť
Využívajú sa čoraz viac a dokážu niekedy i neuveriteľné. Reč je o 3D tlačiarniach.
Prostredníctvom 3D tlačiarní vytvárajú dizajnéri modely svojich budúcich projektov a objavili sa i plány, vďaka ktorým by sa za pomoci kmeňových buniek dalo na tlačiarniach replikovať aj ľudské orgány. Inžinieri známej architektonickej firmy SOM však teraz prišli s celkom novým a možno odvážnym nápadom. Ich 3D vytlačený dom je najväčšou polymérovou štruktúrou sveta.
SOM sa spojila s Americkým odborom pre energiu a s Oak Ridge National Laboratory a spoločne predstavili projekt AMIE.
Táto 3D vytlačená budova je navrhnutá tak, aby vyrábala a skladovala obnoviteľnú energiu a tú bezdrôtovo zdieľala s 3D tlačeným vozidlom, ktoré bolo vyrobené práve americkým odborom pre energiu.
AMIE mení spôsob, akým sa doteraz premýšľalo o vytváraní, skladovaní a používaní elektrickej energie. Projekt totiž používa integrovaný energetický systém, vďaka ktorému dochádza k zdieľaniu energie medzi budovou a automobilom. „Toto je skvelý príklad toho, ako design a veda môžu spolupracovať a posúvať tak limity pri riešení urgentných problémov s energiou a urbanizmom,“ tvrdí Brian Lee a Philip Enquist, partneri architektonického štúdia.
Tento päť rokov trvajúci spoločný projekt dobre ilustruje potenciál čistej energie. Obojsmerná bezdrôtová energetická technológia sa spojila s vysoko odolným materiálom, aby sa stala nezávislou na energetickej sieti.
Dom z 3D tlačiarne bol postavený v tvare písmena C. Je jedenásť metrov dlhý, štyri metre vysoký a tri a pol metra široký. Namiesto tradičného systému štyroch stien sa tvorcovia rozhodli pre systém podobný lastúre, ktorý vedie k zníženiu spotreby stavebného materiálu a môže tiež viesť k nulovému stavebnému odpadu.