Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Digitalizácia mení kultúru práce vo financiách. Príbeh ČSOB ukazuje, ako zbližuje ľudí

Csob_nhq_photomartini_okt2018_lowres_262.jpg
Foto: ČSOB
5. marca 2019 Tlačiť

Namiesto cestovania za kolegami schôdzky cez Skype, namiesto kancelárie so stohmi šanónov práca z domu s notebookom a dokumentmi na cloude, namiesto študovania stoviek strán návodov rýchle vyhľadávanie informácií o produktoch a službách. Banky vstupujú do budúcnosti prechodom na digitálne technológie. Využívanie cloudových služieb, umelej inteligencie alebo Internetu vecí je pre spoločnosti novou príležitosťou vytvoriť si konkurenčnú výhodu a priniesť zákazníkom nové hodnoty.

Podľa nedávneho prieskumu Microsoftu tunajšie firmy v digitálnej transformácii za Európou zaostávajú. Práve respondenti z oblasti poskytovania finančných služieb však najčastejšie odpovedali, že digitálna transformácia je príležitosťou na rast a nie hrozbou. Za najčastejšiu motiváciu na osvojenie si digitálnych technológií označili zvýšenie spokojnosti zákazníkov, zlepšenie kvality produktov a služieb, získanie nových zákazníkov a celkové zníženie nákladov. Sektor finančných služieb sa podľa firiem rýchlo mení, je veľmi konkurenčný a zákazníci čoraz náročnejší, technológie preto vidia ako prostriedok na vyššiu pružnosť a udržanie konkurencieschopných cien.

Digitálnu transformáciu firiem a odvetví sa snaží podporiť aj spoločnosť Microsoft. Pomôcť chce nielen svojimi produktmi, ale snaží sa zároveň inšpirovať firmy úspešnými príkladmi. Najlepším a najinovatívnejším projektom udeľuje ocenenia Microsoft Awards. Odmenené príbehy zo Slovenska ukazujú, že digitálnych technológií sa neboja ani firmy z tradične konzervatívneho finančného sektora.

Digitalizácia zbližuje ľudí

Za vôbec najradikálnejšiu zmenu vo svojej 25-ročnej kariére považuje šéf ČSOB Daniel Kollár digitálnu transformáciu banky. Vysvetľuje, že spája technickú a obchodnú zmenu so zmenou kultúry vo firme. „Zamýšľame sa nad otázkami, ako budú banky fungovať o 10 – 20 rokov. Čo bude generovať zisk, aké služby budeme poskytovať klientom, prežije súčasný obchodný model?“ vysvetľuje Daniel Kollár, generálny riaditeľ a predseda Predstavenstva ČSOB. Popri strategickej rovine, teda hľadaní odpovedí, ako sa zmení model bankovej činnosti, prináša zmena efektívnejšiu každodennú prácu a priamu komunikáciu so zákazníkmi.

Finančná skupina potrebovala zmeny premietnuť do nového štýlu práce. Daniel Kollár začal od seba a vzdal sa vlastnej kancelárie. „Keď sa pripravujeme na zavedenie flexibilných pracovných miest, chcem si aj ja vyskúšať, čo to znamená pre zamestnancov. Aké pocity budú mať, aké podmienky potrebujú, a to nielen technické,“ opisuje Daniel Kollár, ako v ČSOB spustil digitálnu transformáciu. Najprv sa musel zbaviť veľkého množstva papierových dokumentov a šanónov. Po niekoľkých týždňoch mal celú kanceláriu v notebooku, ktorý má stále pri sebe. Oproti technickej stránke zmeny je však oveľa väčšia mentálna zmena. Každý deň sedieť na inom mieste s inými ľuďmi je pre niekoho obohacujúce, pre iného to môže byť stresujúce.

Csob_nhq_photomartini_okt2018_lowres_005.jpg
Foto: ČSOB

Do takýchto veľkých zmien sa nedá skočiť rovnými nohami zo dňa na deň. Najprv bolo treba podstúpiť technickú prípravu. ČSOB prešla na platformu Office 365, používa OneNote a vďaka OneDrive sú všetky dokumenty zdieľané, dostupné odkiaľkoľvek. Rovnako dôležité je vytvoriť fyzický priestor vhodný pre nový štýl práce. ČSOB sa tak presťahovala do novej budovy, kde sú všetci zamestnanci pokope.

Ale úplne najdôležitejší sú ľudia, ktorí zmenu prijmú a nové technológie začnú používať. „Každú zmenu musia zavádzať lídri, ktorí musia ukázať, že používajú nové technológie. Ostatní sa potom pridajú,“ potvrdzuje Daniel Kollár. Uvedomuje si pritom, že ľudia prirodzene neprijímajú zmeny pozitívne. Potrebujú na vlastnej koži pocítiť benefity. Príkladom je aj sťahovanie do jednej z najmodernejších budov na Slovensku, ktoré nevnímali všetci zamestnanci automaticky pozitívne. Až po vyše roku fungovania už prevažujú pozitívne pocity. „Dnes je to dôležitá kultúrna zmena, zbližuje ľudí. Verím, že časom prinesie aj biznisový efekt,“ uzatvára Daniel Kollár.

Natívny článok

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Online nástroje pre podnikateľov"

Zobraziť všetky články v seriáli "Online nástroje pre podnikateľov"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ČSOBdigitalizáciatechnológie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

20máj8:30Potravinárske minimum8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

20máj8:30Potravinárske minimum8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

27máj8:30Podnikové kombinácie a ich formy v zmysle postupov účtovania a zákona o dani z príjmov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X