V porovnaní s minulým rokom dvakrát viac generálnych riaditeľov vo svete verí, že sa v nastávajúcich dvanástich mesiacoch zlepší stav svetovej ekonomiky a 39 % z nich tvrdí, že sú veľmi presvedčení o raste výnosov ich spoločností v roku 2014. Vyplýva to z výsledkov globálneho prieskumu poradenskej spoločnosti PwC, ktoré boli prezentované na otvorení Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose.
Šéfovia očakávajú napredovanie technológií, demografické zmeny a zmeny v ekonomickej sile
Percento generálnych riaditeľov, ktorí predpokladajú zlepšenie celosvetovej ekonomiky v najbližších 12 mesiacoch, sa zvýšilo až na 45 % z minuloročných 18 %. Len 7 % z nich predpovedá pokles ekonomiky, v roku 2013 to pritom bolo až 28 %. „Generálni riaditelia začínajú znova nadobúdať dôveru. Úspešne previedli spoločnosti obdobím recesie a čoraz viac z nich je presvedčených o schopnosti svojej spoločnosti zvyšovať výnosy a o pozitívnej budúcnosti svetovej ekonomiky,“ uviedol vedúci partner PwC Denis M. Nally.
„Na druhej strane si však uvedomujú, že vytvorenie udržateľného rastu v pokrízovej ekonomike zostáva naďalej výzvou, najmä keď musia čeliť meniacim sa podmienkam, ako je spomalenie rastu na novovznikajúcich trhoch,“ dodal. Generálni riaditelia firiem, ktorí sa zapojili do prieskumu, totiž vyjadrili znepokojenie z očakávaného vývoja v budúcnosti. Obávajú sa hlavne prílišnej regulácie, fiškálneho deficitu, rastúceho daňového zaťaženia, ale aj toho, či budú mať k dispozícii dostatok kvalifikovaných pracovných síl.
Generálni riaditelia očakávajú, že sa vo svete v budúcnosti prejavia tri najvýznamnejšie trendy, a to rýchle napredovanie technológií, demografické zmeny a zmeny v ekonomickej sile, ktoré budú mať významný dopad na budúcnosť ich podnikania. „Kľúčom k budúcemu úspechu bude nájdenie spôsobu, ako tieto globálne trendy premeniť vo svoj prospech,“ uzavrel Nally.
V rámci 17. ročníka globálneho CEO prieskumu uskutočnila spoločnosť PwC v poslednom štvrťroku vlaňajška 1 344 rozhovorov s výkonnými riaditeľmi zo 68 krajín sveta.