Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Dovolenka preplatená firmou ako zamestnanecký benefit. Ako ho vyriešiť čo najjednoduchšie?

Dovolenka
Foto: Getty Images
26. mája 2021 Tlačiť

Jedným zo zaujímavých firemných benefitov môže byť aj dovolenka preplatená zamestnávateľom. Spôsobov, ako takýto benefit poskytnúť, môže byť viacero, všetko závisí od toho, či pôjde o rekreáciu na Slovensku alebo aj v zahraničí.

Motiváciou pre voľbu zamestnávateľa z pohľadu budúcich zamestnancov môže byť nielen zaujímavý plat, ale aj množstvo benefitov. K tým, ktoré stoja za pozornosť, patrí čiastočné alebo úplné preplatenie dovolenky. Okrem už notoricky známych rekreačných preukazov, ktoré sú pre niektoré firmy povinné zo zákona, sú aj iné možnosti.

Rekreačné poukazy na domáce dovolenkovanie

Už niekoľko rokov pozná naša legislatíva rekreačné poukazy. Ide o nástroj určený pre zamestnávateľov, ktorí sa chcú podieľať na podpore dovolenky pre zamestnancov v podobe firemného benefitu. Časť z výdavkov je možné dať si aj do nákladov.

Rekreačné poukazy majú podobu poukážok, ktorými sa zamestnanec preukáže v ubytovacom zariadení a za to dostane služby, ubytovanie, stravovanie a rekreáciu.

Alternatívou je následné preplatenie účtovných dokladov z ubytovacieho alebo rekreačného zariadenia. Takéto doklady však musia splniť všetky podmienky a mať správnu formu. Zamestnávateľ sa podieľa na celkovej cene za rekreačné služby v objeme 55 % z oprávnených nákladov, najviac však do výšky 275 € za jeden kalendárny rok.

Využitie rekreačných poukazov v podobe poukážok alebo následného preplatenia nákladov je možné iba v prípade, ak ide o rekreáciu alebo dovolenku na Slovensku.

Nie pre všetkých zamestnávateľov sú povinné

Nárok na príspevok na dovolenku zo strany zamestnávateľa nemajú všetci zamestnanci a povinnosť poskytnúť tento príspevok nemajú všetci zamestnávatelia.

Pre zamestnávateľov, ktorí majú viac ako 49 zamestnancov, je poskytnutie príspevku povinné. Pre tých, ktorí majú menej zamestnancov, je dobrovoľné. Aby zamestnanec mohol príspevok využiť, musí jeho pracovný pomer u zamestnávateľa trvať nepretržite aspoň 24 mesiacov po sebe a musí ísť o pomer na základe pracovnej zmluvy.

V prípade, že by ste chceli ako zamestnávateľ poskytnúť benefit preplatenia dovolenky alebo rekreácie niekomu, kto u vás pracuje napríklad na dohodu alebo brigádne, môžete tak spraviť iba individuálne. V týchto situáciách rekreačné poukazy nemožno využiť.

Rekreačný poukaz sa vydáva na konkrétnu fyzickú osobu, jej identifikátory na ňom sú jasne vyznačené. Je neprenosný, použiť ho môže iba ten, na koho bol vydaný.

Výhody vs. nevýhody rekreačných poukazov

Rekreačné poukazy sú pre zamestnávateľov na jednej strane pohodlným spôsobom vyriešenia príspevku na dovolenku, na druhej strane ale majú aj svoje obmedzenia. Tie sa týkajú tak obmedzenia použiteľnosti v praxi, ako aj limitácie z pohľadu financií.

Ak ide o tieto obmedzenia a limity, treba vedieť, že:

  • poukaz možno použiť iba na preplatenie dovolenky alebo rekreácie na území Slovenskej republiky
  • nemožno využiť poukaz u zamestnancov na TPP, ktorí sú v pomere do 24 mesiacov, rovnako tak ani na dohodárov a brigádnikov
  • rekreačný poukaz možno uplatniť iba v rámci jedného zariadenia a dovolenka musí zahŕňať aspoň 2 noci ubytovania

Samozrejme, rekreačné poukazy majú aj výhody. Najväčšou je možnosť zaradenia časti výdavkov na ich obstaranie medzi daňovo uznateľné náklady. Poukaz je navyše pomerne univerzálny a veľmi jednoducho s ním môžete vyriešiť zamestnanecký benefit, pokiaľ ide o dovolenku. Jeho nevýhody však dávajú do popredia aj iné formy.

Neobmedzený výber dovolenky aj v zahraničí

V prípade, že sa nechcete obmedzovať pri poskytovaní benefitov iba na Slovensko, rekreačné poukazy vám príliš nepomôžu. Našťastie, nie je to jediná možná forma.

Zamestnávatelia, ktorí by chceli dopriať svojim zamestnancom ako benefit rekreáciu v zahraničí, im môžu prispieť priamo vo forme odmien raz za rok alebo priamym preplatením dovolenky. To môže zahŕňať zaplatenie ubytovania aj nákladov dopravy.

V jednom aj druhom prípade však treba rátať s tým, že v takomto prípade nebude možné si uplatniť tieto výdavky ako daňovo uznateľné náklady do účtovníctva.

Na druhú stranu, výhodou je neobmedzený výber destinácií a žiadne limity, pokiaľ ide o finančnú výšku benefitu. Ak siahnete po akciových ponukách typu first moment alebo last moment a zakúpite ich vo väčšom objeme pre viac zamestnancov, môže to znamenať vo firme solídnu úsporu. Treba iba vopred naplánovať konkrétnu destináciu.

Darčekové poukážky ako najjednoduchšie riešenie

Pre tých zamestnávateľov, ktorí by očakávali ešte viac flexibility, sú univerzálnym riešením darčekové poukážky. Viete ich zakúpiť vopred a využiť kedykoľvek neskôr v budúcnosti. Príkladom slobody a voľnosti sú darčekové poukážky Pelikan.sk.

S ich pomocou viete svojim zamestnancom ponúknuť nielen benefit v podobe dovolenky, ale najmä ideálny pomer praktickosti, výhodnosti a širokého použitia.

Poukážky si môžete zakúpiť vo viacerých cenových reláciách, ich hodnoty sú 25 €, 50 €, 100 €, 150 € aj 200 €. Ihneď po kúpe sú k dispozícii v elektronickej podobe a viete ich dizajnovo aj venovaním prispôsobiť pre každého zamestnanca.

Platnosť je do konca nasledujúceho kalendárneho roka, takže času na výber destinácie je naozaj dosť. Poukážku možno uplatniť na dopravu, pobyt alebo aj celú dovolenku a zamestnancom môže pokryť všetky, alebo len časť nákladov. Všetko bude na ich voľbe a zamestnanecký benefit v podobe dovolenky vyriešite ľavou zadnou!

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

darčeková poukážkaDovolenka preplatená firmouzamestnanecký benefit

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Novinky na Podnikam.sk

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X