Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Elektronické občianske zatiaľ podnikateľom veľmi neslúžia

Elektronické občianske zatiaľ podnikateľom veľmi neslúžia
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
8. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Občan si môže pri požiadaní o nový občiansky zvoliť osobitný kód a aktivovať tak využitie preukazu na elektronickú komunikáciu so štátom.

Zaručený elektronický podpis umožňujú nové občianske s čipom

„Kým štát neustúpi a neumožní podpisovať formuláre ľahšie a lacnejšie, pre živnostníka, čo si chce založiť firmu, či malých podnikateľov je nový občiansky preukaz na komunikáciu s obchodným registrom ťažko použiteľný. Dnes sa dá totiž založenie eseročky na kľúč kúpiť za asi tristo eur. Svojpomocné založenie cez web by stálo síce 170 eur, no treba pripočítať sedemdesiat eur za program a stratený čas.“ Uvádza to denník SME vo svojom pondelňasjšom vydaní v článku o používaní nových elektronických identifikačných kariet.
 

 

Kaliňák inováciám verí

Nové občianske preukazy s možnosťou zabudovaného elektronického podpisu by sa mohli stať medzi ľuďmi veľmi populárne a zároveň zaujímavé aj pre súkromný sektor, myslí si minister vnútra Robert Kaliňák. „Tým, že masovo rozširujeme možnosť mať elektronický podpis, tak predpokladám, že aj súkromné spoločnosti, ktoré na tomto princípe komunikujú s občanmi, by radi využili zaručený elektronický podpis,“ povedal Kaliňák na stretnutí s novinármi. 
 

 
Zaručený elektronický podpis umožňujú nové občianske s čipom, ktoré sa začali vydávať od 2. decembra. Majú byť prostriedkom pre elektronickú komunikáciu ľudí so štátom. Minister Kaliňák sa nazdáva, že by možnosti občianskeho preukazu mohli zaujať napríklad bankový sektor. „Je to trhová vec, mohlo by sa to stať populárne. Je to cesta, keď banky budú objavovať tieto možnosti a občan zistí, že preukaz je univerzálny,“ vyhlásil.
 

Stovky služieb online

Štát by mal svoje služby ponúkať elektronicky postupne, prvé z nich plánujú spúšťať od nového roka. Časom by mali byť pre občana k dispozícii stovky služieb prístupné práve cez elektronický občiansky preukaz. Podľa ministra Kaliňáka by bolo dobré, ak by nový občiansky vlastnila do dvoch rokov polovica obyvateľov.
 
„Optimistický variant by bol, keby polovica bola do roku 2016 na nových občianskych, ale ťažko to predpokladať, my sme však na nával pripravení,“ dodal. Veľká vlna záujmu o nové preukazy totožnosti by mohla prísť so spustením elektronického zdravotníctva (eHealth). „Nie každý potrebuje prehlásiť auto alebo vybaviť niečo na lesnom úrade, ale v prípade eHealthu sa to týka každého,“ povedal Kaliňák. 
 

K občianskemu aj čítačka

Občiansky preukaz má po novom tri úrovne využitia. Základná sa ničím nelíši od používania pôvodných preukazov, ibaže na elektronickom čipe budú uložené údaje, ktoré sú aj zobrazené na preukaze. Občan si však môže pri požiadaní o nový občiansky zvoliť osobitný kód a aktivovať tak využitie preukazu na elektronickú komunikáciu so štátom.
 
Treťou úrovňou je preukaz so zaručeným elektronickým podpisom, o jeho vytvorenie treba požiadať pri preberaní dokladu. Je bezplatné a certifikát na podpis bude platiť päť rokov. Ku každému občianskemu preukazu dostane občan zadarmo čítačku. Návod na využitie možností preukazu ako aj prácu s potrebným softvérom nájdu ľudia v poskytnutých informačných materiáloch. 
 

 

Dátové schránky

Ako dodáva denník SME, okrem elektronických občianskych štát hneď úvodom budúceho roka zriadi všetkým svojim plnoletým občanom takzvané dátové schránky. Ide vlastne o akýsi e-mailový systém, pri ktorom štát garantuje totožnosť adresáta a doručenie správy. Doručenie správy cez schránku nebude možné spochybniť, systém postupne nahradí doručovanie papierov do vlastných rúk.

 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Trendy a inovácie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X