Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Konkurzov a reštrukturalizácií je už viac ako v roku 2012

Konkurzov a reštrukturalizácií je už viac ako v roku 2012
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
8. decembra 2013 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

Najviac bankrotov aj reštrukturalizácií bolo v Bratislavskom kraji.

Krachovali najmä obchodné firmy

Od začiatku roku do 29.11.2013 bol vyhlásený konkurz na majetok 365 firiem, čo je o 3 konkurzy viac ako za celý rok 2012 (362) a iba o 27 menej ako bol ich rekordne najvyšší počet (392) v roku 2011. Z celkového počtu konkurzov boli 3 vyhlásené ako tzv. malé konkurzy.
 
Povolených bolo 101 reštrukturalizácií, čo je o 11 reštrukturalizácií viac ako v roku 2012 a rovnako veľa, ako bol ich rekordne najvyšší počet v roku 2010. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov.
 

 

Konkurzy boli aj v priemysle a stavebníctve

Rovnako ako v roku 2012 zbankrotovalo v sledovanom období najviac firiem vo veľkoobchode a maloobchode, oprave motorových vozidiel a motocyklov. Ich podiel na celkovom počte vyhlásených konkurzov je vo výške 26,85 %.
 
Okrem obchodu sme veľký počet konkurzov zaznamenali v priemysle. Do konca septembra 2013 bolo na majetok  priemyselných podnikov vyhlásených viac konkurzov ako za celý rok 2012. Tretím odvetvím s najväčším počtom vyhlásených konkurzov bolo stavebníctvo.
 
V Bratislavskom kraji, ktorý je dlhodobo krajom s najvyšším počtom bankrotujúcich firiem, bolo aj od začiatku roku vyhlásených výrazne najviac konkurzov. Z celkového počtu na ne pripadá takmer tretina konkurzov (28,49 %). Naopak najmenej konkurzov bolo vyhlásených v Trnavskom kraji.
 

 

Najviac reštrukturalizované sú priemyselné podniky a firmy v Bratislavskom kraji 

Rovnako ako v roku 2012 bolo najviac reštrukturalizácií povolených priemyselným podnikom. Ich podiel na celkovom počte povolených reštrukturalizácií predstavuje 30,69 %. Do konca septembra boli reštrukturalizácie povolené rovnakému počtu priemyselných podnikov ako za celý rok 2012. Okrem odvetvia priemyslu vyššie počty povolených reštrukturalizácií boli zaznamenané aj v obchode a v stavebníctve.
 
Totožný počet reštrukturalizácií ako za celý rok 2012 bol povolený v Bratislavskom kraji. Z celkového počtu na ne pripadá takmer štvrtina reštrukturalizácií (23,76 %) a od roku 2012 zaznamenávame v tomto kraji najviac reštrukturalizovaných podnikov. Naopak najmenej reštrukturalizácií bolo povolených v Košickom a Žilinskom kraji.
 

 
Do analýzy vstupovali podnikateľské subjekty a fyzické osoby – živnostníci, na majetok ktorých bol vyhlásený konkurz (vrátane subjektov, kde bola najskôr povolená reštrukturalizácia, ale následne bolo reštrukturalizačné konanie zastavené a bol vyhlásený konkurz), resp. ktorým bola povolená reštrukturalizácia (a reštrukturalizačné konanie trvá) a zároveň bolo možné tieto subjekty jednoznačne identifikovať (tie, ktoré majú pridelené IČO).
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ukončenie podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

07apr7:00WEBINÁR: Zamestnávanie prostredníctvom agentúr dočasného zamestnávania7:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

13apr7:00WEBINÁR: Efektívne riadenie firmy v kríze, nie krízové riadenie7:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

14apr7:00WEBINÁR: Koronavírus – odloženie daňových povinností7:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X