Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Konkurzov a reštrukturalizácií je už viac ako v roku 2012

Konkurzov a reštrukturalizácií je už viac ako v roku 2012
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
8. decembra 2013 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

Najviac bankrotov aj reštrukturalizácií bolo v Bratislavskom kraji.

Krachovali najmä obchodné firmy

Od začiatku roku do 29.11.2013 bol vyhlásený konkurz na majetok 365 firiem, čo je o 3 konkurzy viac ako za celý rok 2012 (362) a iba o 27 menej ako bol ich rekordne najvyšší počet (392) v roku 2011. Z celkového počtu konkurzov boli 3 vyhlásené ako tzv. malé konkurzy.
 
Povolených bolo 101 reštrukturalizácií, čo je o 11 reštrukturalizácií viac ako v roku 2012 a rovnako veľa, ako bol ich rekordne najvyšší počet v roku 2010. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov.
 

 

Konkurzy boli aj v priemysle a stavebníctve

Rovnako ako v roku 2012 zbankrotovalo v sledovanom období najviac firiem vo veľkoobchode a maloobchode, oprave motorových vozidiel a motocyklov. Ich podiel na celkovom počte vyhlásených konkurzov je vo výške 26,85 %.
 
Okrem obchodu sme veľký počet konkurzov zaznamenali v priemysle. Do konca septembra 2013 bolo na majetok  priemyselných podnikov vyhlásených viac konkurzov ako za celý rok 2012. Tretím odvetvím s najväčším počtom vyhlásených konkurzov bolo stavebníctvo.
 
V Bratislavskom kraji, ktorý je dlhodobo krajom s najvyšším počtom bankrotujúcich firiem, bolo aj od začiatku roku vyhlásených výrazne najviac konkurzov. Z celkového počtu na ne pripadá takmer tretina konkurzov (28,49 %). Naopak najmenej konkurzov bolo vyhlásených v Trnavskom kraji.
 

 

Najviac reštrukturalizované sú priemyselné podniky a firmy v Bratislavskom kraji 

Rovnako ako v roku 2012 bolo najviac reštrukturalizácií povolených priemyselným podnikom. Ich podiel na celkovom počte povolených reštrukturalizácií predstavuje 30,69 %. Do konca septembra boli reštrukturalizácie povolené rovnakému počtu priemyselných podnikov ako za celý rok 2012. Okrem odvetvia priemyslu vyššie počty povolených reštrukturalizácií boli zaznamenané aj v obchode a v stavebníctve.
 
Totožný počet reštrukturalizácií ako za celý rok 2012 bol povolený v Bratislavskom kraji. Z celkového počtu na ne pripadá takmer štvrtina reštrukturalizácií (23,76 %) a od roku 2012 zaznamenávame v tomto kraji najviac reštrukturalizovaných podnikov. Naopak najmenej reštrukturalizácií bolo povolených v Košickom a Žilinskom kraji.
 

 
Do analýzy vstupovali podnikateľské subjekty a fyzické osoby – živnostníci, na majetok ktorých bol vyhlásený konkurz (vrátane subjektov, kde bola najskôr povolená reštrukturalizácia, ale následne bolo reštrukturalizačné konanie zastavené a bol vyhlásený konkurz), resp. ktorým bola povolená reštrukturalizácia (a reštrukturalizačné konanie trvá) a zároveň bolo možné tieto subjekty jednoznačne identifikovať (tie, ktoré majú pridelené IČO).
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ukončenie podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X