Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prijímatelia dvoch percent dane sa môžu registrovať do 13. decembra

Prijímatelia dvoch percent dane sa môžu ešte registrovať
Ilustračné foto: SITA
6. decembra 2013 Tlačiť

Registračnú povinnosť necháva väčšina žiadateľov na poslednú chvíľu.

Notári môžu vyjsť v ústrety prijímateľom a zaregistrovať ich aj cez víkend

Oprávnené organizácie sa môžu registrovať ako prijímatelia dvoch percent dane do 15. decembra. Keďže tento dátum pripadá na nedeľu, registrácia bude štandardne prebiehať do 13. decembra. 
 
Registrácia nových žiadateľov o dve percentá dane sa začala 1. septembra. Žiadosť o registráciu do zoznamu prijímateľov na rok 2014 si môžu podať občianske združenia, nadácie, neinvestičné fondy, neziskové organizácie poskytujúce verejnoprospešné služby, účelové zariadenia cirkví a náboženských spoločností, organizácie s medzinárodným prvkom, Slovenský Červený kríž, subjekty výskumu a vývoja, Protidrogový fond a Fond rozvoja odborného vzdelávania a prípravy. 
 

 
Registráciu majú na starosti notári. Ako uviedol viceprezident Notárskej komory na Slovensku Miroslav Pavlovič, december býva pre nich aj z tohto dôvodu náročný. „Podľa skúseností z minulých rokov si túto povinnosť necháva väčšina žiadateľov na poslednú chvíľu. Tento rok posledný termín na registráciu pripadol na voľný deň. Niektorí notári môžu vyjsť v ústrety prijímateľom a zaregistrovať ich aj cez víkend, ale je nutné, aby si to vopred vzájomne dohodli,“ povedal Pavlovič. Komora notárov je následne do 15. januára 2014 povinná zverejniť Zoznam prijímateľov dvoch percent daní na rok 2014. 
 

 

Skoro 11 000 prijímateľov za predchádzajúce obdobie

Prijímatelia 2% majú zákonom presne určené ako môžu takto získané financie použiť. „Zaregistrované organizácie, ktoré financie z 2% daní dostanú, smú tieto prostriedku použiť len na účel, ktorý majú uvedený v predmete činnosti,“ hovorí viceprezident Notárskej komory na Slovensku Miroslav Pavlovič.

 

V prípade, ak príjem z 2% mala organizácia vyšší ako 33 000 € je povinná najneskôr do 30 dní od prijatia tieto sumy zriadiť osobný účet v banke, na ktorom vedie len prijatie a čerpanie podielu zaplatenej dane.

 

Podmienky na registráciu

Základné podmienky úspešnej registrácie sú, aby organizácia, ktorá chce získať 2%, bola staršia ako jeden rok,  nemala žiadne nedoplatky na dani a povinnom poistení a mala vedený účet v bankovej inštitúcii. O uvedených skutočnostiach je potrebné mať potvrdenie príslušného orgánu, ktoré nesmie byť staršie ako 30 dní. K registrácii sú však potrebné aj ďalšie doklady, ktoré sa líšia podľa typu žiadateľa. „Preto odporúčam, aby sa organizácia ešte pred registráciou spojila s notárskym úradom a overila si, či má všetky potrebné doklady,“ na záver dodáva Miroslav Pavlovič z Notárskej komory.

 

Viac informácií o registrácii a podmienkach získate na stránke Otázky a odpovede prijímateľov 2%

 

Postup registrácie pre žiadateľov sa líši podľa ich zaradenia

  • Občianske združenia sú povinné u notára predložiť Stanovy – originál a obyčajnú kópiu, Potvrdenie o pridelení IČO – originál a obyčajnú kópiu a Zápisnicu z valného zhromaždenia. Okrem toho výpis zo Sociálnej poisťovne, potvrdzujúci, že voči nej nemajú žiadne nedoplatky, v prípade ak má OZ zamestnancov, aj výpis zo zdravotnej poisťovne a potvrdenie banky o vedení účtu.
  • Nadácie u notárov predkladajú originál a obyčajnú kópiu Nadačnej listiny a potvrdenia o pridelení IČO a rovnako ako OZ výpis zo Sociálnej a zdravotnej poisťovne a z banky. 
  • Neinvestičné fondy majú povinnosť u notára predložiť originál a obyčajnú kópiu Štatútu n.f. a potvrdenia o pridelení IČO a rovnako výpisy zo Sociálnej a zdravotnej poisťovne a banky. 
  • Neziskové organizácie predkladajú rovnaké výpisy zo Sociálnej a zdravotnej poisťovne a banky, ako vyššie spomenuté organizácie, k tomu originál a obyčajnú kópiu Štatútu n.o. a potvrdenia o pridelení IČO.

 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie 2% z dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X