- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Čo sú to elektronické schránky a ako si aktivovať elektronickú schránku?
Čo sú to elektronické schránky a ako si aktivovať elektronickú schránku?
Elektronická schránka je elektronické úložisko, v ktorom sú uchovávané elektronické správy a notifikácie. Verejné orgány prijímajú do schránky elektronické podania (žiadosti) od občanov, podnikateľov a iných inštitúcií. Schránka občanov a podnikateľov je určená na prijímanie elektronických úradných dokumentov (rozhodnutí) od orgánov verejnej moci. Prostredníctvom aktivovanej elektronickej schránky je možné od orgánov verejnej moci prijímať elektronické rozhodnutia, ktoré majú rovnaký právny účinok ako keby boli doručené v listinnej forme. Prostredníctvom schránky je tiež možné prijímať správy, notifikácie o odoslaní a doručení a zisťovať stav odoslaných podaní.
Elektronická schránka sa zriaďuje pre fyzické osoby, podnikateľov, právnické osoby, orgány verejnej moci a pre subjekty medzinárodného práva. Tieto schránky sa zriaďujú na portáli Ústrednom portáli verejnej správy na adrese www.slovensko.sk.
Aktivácia elektronickej schránky
Fyzické osoby
Všetkým občanom SR sa elektronická schránka zriadi automaticky po dovŕšení 18 rokov. Elektronickú schránku si môžete aktivovať na doručovanie prostredníctvom Žiadosti o aktiváciu elektronickej schránky, ktorá je dostupná vo vašej schránke prostredníctvom tlačidla „Aktivovať“. Elektronickú schránku budete mať aktivovanú na doručovanie ku dňu, ktorý uvediete v žiadosti, najskôr na tretí pracovný deň po jej doručení.
Fyzická osoba nemusí elektronickú schránku využívať povinne, ale v prípade, že si ju aktivujete na doručovanie, vám do nej môže orgán verejnej moci doručiť úradné rozhodnutie elektronicky. Takéto rozhodnutie je rovnocenné s tým, ktoré by vám zaslal v listinnej forme. Či si schránku aktivujete na doručovanie, alebo nie, je vaším rozhodnutím. Úradné rozhodnutia vám môžu zasielať do elektronickej schránky iba orgány verejnej moci. Ak máte svoju elektronickú schránku aktivovanú na doručovanie, predpokladá sa, že preferujete elektronickú komunikáciu s verejnou správou. Stále však môžete svoje podania uskutočniť aj v klasickej listinnej forme.
Elektronické podanie môžete odoslať či už je vaša schránka aktivovaná na doručovanie alebo nie. Rozdiel je len v tom, že do aktivovanej schránky vám orgán verejnej moci môže doručiť elektronické úradné rozhodnutie, ale v prípade, že schránku aktivovanú na doručovanie nemáte, rozhodnutie vám orgán musí doručiť listinne.
Právnické osoby
Elektronické schránky fyzických osôb – podnikateľov a právnických osôb sa zriaďujú priebežne v nadväznosti na registráciu subjektu v príslušnom registri. Povinná aktivácia elektronických schránok právnických osôb na doručovanie priamo nevynucuje povinnosť právnickej osoby komunikovať elektronicky s orgánmi verejnej moci. Aktivácia na doručovanie však umožňuje do schránky doručovať úradné rozhodnutie od orgánu verejnej moci a to aj v prípade, že by podanie na orgán bolo začaté v listinnej forme. Na začatie povinnej aktivácie nie je potrebný žiaden úkon majiteľa, aktiváciu elektronickej schránky vykoná správca modulu elektronických schránok.
U právnických osôb rozlišuje právna dva termíny povinnej aktivácie schránok v závislosti od toho, či právnické osoby sú, alebo nie sú zapísané do obchodného registra.
Právnickej osobe so sídlom na území Slovenskej republiky a zapísanej do obchodného registra je elektronická schránka automaticky aktivovaná pri prvom vstupe oprávnenej osoby do elektronickej schránky, najneskôr však uplynutím desiateho dňa odo dňa vykonania úkonu správcu modulu elektronických schránok.
Aktivácia elektronických schránok na doručovanie sa v prípade právnických osôb, ktoré nemajú dobrovoľne aktivovanú elektronickú schránku a nie sú zapísané v obchodnom registri, začne 1. júna 2020 a skončí prvým prístupom oprávnenej osoby do elektronickej schránky, najneskôr však uplynutím desiateho dňa odo dňa vykonania úkonu správcu, a teda 11. júna 2020. Ide napr. o občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie a podobne. Tieto subjekty si budú môcť do uvedeného termínu svoje elektronické schránky aktivovať na doručovanie úradných rozhodnutí dobrovoľne, prostredníctvom na to určenej funkcie elektronickej schránky.
Prihlásenie do elektronickej schránky
Na prihlásenie do elektronickej schránky potrebujete:
- Občiansky preukaz s elektronickým čipom
- Bezpečnostný osobný kód (BOK) – 6-miestny kód potrebný na prihlasovanie, ktorý slúži na potvrdenie totožnosti držiteľa občianskeho preukazu s čipom pri elektronickej komunikácii. BOK si sami zvolíte pri preberaní vášho občianskeho preukazu s čipom na ktoromkoľvek oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru.
- Čítačku elektronických kariet
- Nainštalovaný príslušný softvér na prihlasovanie (eID klient), na podpisovanie (D.Signer/XAdES) a ovládač na čítačku kariet. Softvér je dostupný na stránke slovensko.sk.
- Ak chcete občiansky preukaz používať aj na podpisovanie kvalifikovaným elektronickým podpisom, musíte požiadať o nahratie kvalifikovaného certifikátu na jeho elektronický čip
Prístup do elektronickej schránky právnickej osoby má automaticky jej štatutár. Ten môže udeliť oprávnenie na prístup aj ďalším osobám. Žiadosť o udelenie prístupu do elektronickej schránky môžete poslať elektronicky pomocou funkcie schránky alebo listinne vyplnením príslušného tlačiva.
Do elektronickej schránky sa prihlásite cez funkciu „Prihlásiť sa na portál“, ktorá sa nachádza na prihlasovacom paneli v pravom hornom rohu obrazovky titulnej stránky www.slovensko.sk.
Prvým krokom na prihlásenie je vaša úspešná autentifikácia na portáli, následne sa do vašej elektronickej schránky dostanete kliknutím na ikonu obálky (Schránka) v prihlasovacom paneli v pravom hornom rohu obrazovky. V prípade, že ste oprávnenou osobou a konáte v mene iného subjektu (fyzickej osoby, právnickej osoby, orgánu verejnej moci), po úspešnej autentifikácii si vyberte z ponúkaného rozbaľovacieho menu tú identitu, v mene ktorej sa chcete prihlásiť.
Deaktivácia schránky
Elektronickú schránku si môžu deaktivovať iba fyzické osoby a fyzické osoby podnikatelia (prípadne právnické osoby nezapísané v Obchodnom registri SR do 1. júna 2020 – t. j. do ich povinnej aktvácie zo zákona o e-Governmente) prostredníctvom elektronickej žiadosti, ktorá je dostupná priamo v ich elektronickej schránke v sekcii „Nastavenia“ v časti „Informácie o schránke“. Pri položke „Stav schránky“ je možnosť „Deaktivovať schránku“.
V Žiadosti o deaktiváciu elektronickej schránky na doručovanie stačí zvoliť požadovaný dátum deaktivácie a správu odoslať. V prípade zadania aktuálneho dátumu, bude schránka deaktivovaná ku dňu uvedenému v žiadosti, najskôr na tretí pracovný deň po doručení žiadosti. O deaktiváciu elektronickej schránky je možné požiadať aj listinne.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.