Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

EÚ chce posilniť bezpečnosť nakupovania na internete

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
24. mája 2015 Zdroj Reuters, SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dôvodom je vzostup internetových podvodov.

Slovenské regulačné úrady dočasnú smernicu uplatňovať nebudú 

Banky v Európskej únii by mali od augusta zákazníkom umožniť vytváranie jednorazových hesiel, ktoré zvýšia bezpečnosť nakupovania prostredníctvom internetu. Oznámil to Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA). Nezáväznú smernicu, ktorá od bánk vyžaduje, aby klientom sprístupnili nástroje na autentifikáciu nákupu prostredníctvom jednorazového neobnoviteľného hesla, úrad finalizoval vlani v decembri.

Má platiť v prechodnom období, kým EBA začiatkom roka 2019 nevypracuje záväzné pravidlá na posilnenie bezpečnosti všetkých typov elektronických platieb, napríklad prostredníctvom mobilných telefónov. Slovenské regulačné úrady podľa agentúry Reuters oznámili, že dočasnú smernicu nebudú uplatňovať. 

EBA už vyzval národné úrady dohľadu, aby začali dočasnú smernicu v auguste uplatňovať. Dôvodom je vzostup internetových podvodov, uviedol Geoffroy Goffinet, expert EBA pre retailové bankovníctvo. „Je to dodatočná záťaž, nerobíme to ale s cieľom obťažovať ľudí,“ povedal Goffinet a dodal, že „bezpečnosť zákazníkov na internete je dôležitá téma“.

Neobnoviteľnými heslami môžu byť podľa smernice napríklad čísla generované zariadeniami, ktoré dodajú samotné banky. Ďalšou možnosťou je poslať klientovi heslo vo forme textovej správy na jeho mobilný telefón. Pri bezpečnostných systémoch, ktoré pracujú s biometrickými údajmi, zase stačí, aby klient potvrdil transakciu odtlačkom svojho prsta.

S otázkou, či plánujú od augusta uplatňovať dočasnú smernicu, EBA oslovil všetkých 28 národných regulačných úradov. Negatívnu odpoveď dostal iba od troch regulátorov, a to Veľkej Británie, Estónska a na Slovenska.

Vo Veľkej Británii, kde sa cez internet v poslednom vianočnom období realizovala takmer štvrtina všetkých maloobchodných výdavkov, tamojší regulátor FCA oznámil, že nemá právne nástroje, aby banky a platobné spoločnosti prinútil k dodržiavaniu smernice. Podobne sa podľa agentúry Reuters vyjadrili aj regulačné úrady na Slovensku a v Estónsku.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bezpečnostný manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X