Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Figeľ bude radiť eurokomisárovi v inováciách a rozvoji podnikania

Figeľ bude radiť eurokomisárovi v inováciách a rozvoji podnikania
Podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ. Foto: SITA
6. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Predseda KDH a podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ sa stal členom poradného tímu podpredsedu Európskej komisie, ktorý je zodpovedný za agendu priemyslu a podnikania, Antonia Tajaniho.
 
Ten má na starosti  prípravu programu Európskej únie na roky 2014 – 2020 za oblasť inovácií, rozvoja priemyslu a technológií.
 

Podľa Figeľa nestačí byť európsky priemer

V súčasnosti je Ján Figeľ ako jeden z 12 expertov prizývaný ku konzultáciám a odbornej participácii na definovaní novej priemyselnej politiky EÚ pre budúce desaťročie. Európa sa podľa Figeľa musí aktívne a účinnejšie prihlásiť k podpore inovácií, tvorivosti a k rozvoju podnikania. „Inak oslabí svoju konkurencieschopnosť a svoje postavenie v globalizujúcom sa svete. Treba zastaviť negatívne, odstredivé trendy, ktoré znamenajú presúvanie vedy a výskumu z Európy do USA, priemyselnej výroby do Číny, poľnohospodárstva do Brazílie, služieb do Indie. Európa nemôže zostať priestorom starých a vzácnych kultúrnych pamiatok bez schopnosti modernizovať svoj priemysel a služby, konkurovať a hospodársky ďalej rásť,“ povedal Figeľ pre agentúru SITA. 
 
 
To, čo sa týka EÚ, týka sa podľa predsedu KDH aj Slovenska. „Či chceme alebo nie, zdieľame mnohé problémy i riziká. Žiaľ, negatívne trendy a ukazovatele v oblasti inovácií, podpory vedy a výskumu, kvality vzdelávania, zamestnanosti mladých a kvality podnikateľského prostredia posúvajú Slovensko k problémovým štátom dvadsaťsedmičky,“ konštatoval. Podľa neho nestačí sledovať priemer medzi štátmi. Treba si brať príklad z najlepších.
 
Veľa inšpirácie môžu v týchto oblastiach ponúknuť Slovensku populáciou podobné, vyše päťmiliónové Dánsko a Fínsko. „Zvýhodňovanie inovácií, dostupnosť financií a úverov, kvalita ľudských zdrojov, lepšie riadenie a medzinárodná participácia, menej podnikateľskej byrokracie – to sú rozhodujúce oblasti pre vznik nových úspešných firiem s globálnym dosahom. Slovensko má takéto úspešné  príklady. Skutočný úspech nepotrebuje vládne stimuly, ale seriózne podnikateľské prostredie, odvahu, pracovitosť a invenciu,“ zdôraznil. 
 
Cez tvorivosť a inovácie vedie podľa lídra kresťanských demokratov cesta z krízy. „Slovensko by si ju malo osvojiť tiež, ak chce naraz a v krátkom čase zvládnuť dva zdanlivo nespojiteľné ciele a to zabezpečiť konsolidáciu deficitných verejných financií, teda striedmejšie hospodáriť, a zároveň udržiavať výraznejší rast ekonomiky,“ povedal s tým, že KDH pripravuje viacero legislatívnych návrhov pre riešenie rekordne vysokej a rastúcej nezamestnanosti. V apríli ich plánuje prerokovať s ekonomickými a sociálnymi partnermi v rámci Okrúhleho stola o zamestnanosti. Jedným z nich je predloženie nového, dnes neexistujúceho zákona o podpore rodinného podnikania.  
 
Figeľ bol ako člen Európskej komisie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež, iniciátorom nových projektov v rámci podpory vzdelávania a inovačnej politiky Európskej únie. Štartoval excelentný program pre medzinárodnú mobilitu študentov Erasmus Mundus. Bol tiež zodpovedný za vytvorenie EIT – Európskeho inovačného a technologického inštitútu. Táto nová inštitúcia s modernou formou spolupráce medzi univerzitami, výskumnými centrami a podnikmi v Európe sa rozvíja od roku 2008. Založil aj pravidelné Fórum EÚ pre dialóg a partnerstvo medzi univerzitami a podnikmi (EU University-Budsiness Forum). 
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Trendy a inovácie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X