- Podnikam.sk
- Články
- Zaujímavosti
- Financial Times píše o Bratislave ako o potenciálnom jadre európskeho Silicon Valley
Financial Times píše o Bratislave ako o potenciálnom jadre európskeho Silicon Valley
Spoluzakladateľ platobnej služby PayPal Peter Thiel raz povedal, že na svete by sme chceli lietajúce autá a namiesto toho tu máme 140 znakov v podobe správy na Twitteri. Za týmto jeho vyjadrením stojí fakt, že známy invetor je presvedčený o tom, že cieľom technologického priemyslu nie je riešiť skutočné problémy sveta. Zaoberá sa skôr vecami, ktoré ľudia reálne nepotrebujú.
Denník Financial Times (FT) mu však v tejto súvislosti odkazuje, že ak chce násjť firmy užitočné pre bežných ľudí, mal by navštíviť hlavné mesto Slovenskej republiky – Bratislavu. Naše hlavné mesto podľa FT charakterizujú najmä stredoveké kostoly a dláždené ulice a patrí k jednému z miest v regióne, ktoré sa pokojne môže sa centrom európskeho Silicon Valley. V článku sa ďalej píše, že tunajšie spoločnosti sa netaja vysokými technologickými ambíciami a preto tento región označil ako The Danube Valley (Údolie Dunaja).
Technologické firmy sa chytili príležitostí
„Slovenská ekonomika sa výrazne spolieha najmä na automobilový priemysel, ktorý prispieva k takmer polovici priemyselnej výroby. Volkswagen, Kia, Peugeot a v súčasnosti už aj Jaguar Land Rover, sú spoločnosťami, ktoré majú výrobné závody v tejto krajine,“ píše ďalej Financial Times. Tento rozvoj má však aj iné pozitíva práve pre technologické firmy, ktoré postupne vznikajú na pozadí týchto gigantov.
Reportér denníka ďalej vyzvihol výhody slovenských start-upov, ktoré spočívajú najmä v nízkych nákladoch v porovnaní s bohatšími konkurenčnými ekonomikami. Ďalším kladom Slovenska sú podľa neho technicky zdatní absolventi. Malý trh zároveň núti miestnych ambicióznych podnikateľov, aby sa rýchlejšie zoznámili s medzinárodným prostredím. Ako ďalej uvádza, slovenskí podnikatelia však ešte stále čelia problémom s nedostatkom investícií. Od vstupu do Európskej únie zaznamenala Slovenská republika prílev financií v objeme 4 mld. eur. Získať však súkromný kapitál pre tunajšie firmy je podľa Financial Times stále náročné.
Podnikatelia hľadajúci výzvy
„Rast ekosystému krajiny si vyžaduje viac ako len dotácie pre start-upy. Najväčšou výzvou je budovanie inštitúcií, ktoré poskytnú kapitál pre celkové podnikateľské zázemie,“ uviedol Šimon Šicko, ktorý je zakladateľom Pixel Federation.
Financial Times zároveň kritizuje slovenskú legislatívu, ktorá vyzerá akoby bola viac naklonená väčším spoločnostiam. Daňové prázdniny a ďalšie poskytované úľavy sú podporou pre veľkých hráčov, pretože sa od nich očakáva tvorba pracovných miest, nie pre malé firmy.
Iným problémom, ktorý je spomenutý v článku, je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a pracovníkov s biznis skúsenosťami. Mnohí šikovní a úspešní Slováci by podľa slov denníka dokázali priniesť svoje zahraničné skúsenosti späť do vlasti. Odrádza ich však súčasná politická klíma, ktorá je sprevádzaná množstvom korupčných škandálov.
Dobrou správou však ostáva, že mnohí podnikatelia sa aj napriek tomu usilujú pretaviť spomínané obmedzenia v nové výzvy. Vznikajú pritom viaceré protikorupčné iniciatívy, snahy o digitalizáciu verejných služieb či lepšie školy. Títo nadšenci sa zároveň snažia presvedčiť mnohých podnikateľov, ktorí pôsobia v zahraničí, aby sa vrátili späť do krajiny a podporili tunajšie hospodártsvo.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.