Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Financial Times píše o Bratislave ako o potenciálnom jadre európskeho Silicon Valley

Bratislava
SITA/Ján Slovák

Spoluzakladateľ platobnej služby PayPal Peter Thiel raz povedal, že na svete by sme chceli lietajúce autá a namiesto toho tu máme 140 znakov v podobe správy na Twitteri. Za týmto jeho vyjadrením stojí fakt, že známy invetor je presvedčený o tom, že cieľom technologického priemyslu nie je riešiť skutočné problémy sveta. Zaoberá sa skôr vecami, ktoré ľudia reálne nepotrebujú.

Denník Financial Times (FT) mu však v tejto súvislosti odkazuje, že ak chce násjť firmy užitočné pre bežných ľudí, mal by navštíviť hlavné mesto Slovenskej republiky – Bratislavu. Naše hlavné mesto podľa FT charakterizujú najmä stredoveké kostoly a dláždené ulice a patrí k jednému z miest v regióne, ktoré sa pokojne môže sa centrom európskeho Silicon Valley. V článku sa ďalej píše, že tunajšie spoločnosti sa netaja vysokými technologickými ambíciami a preto tento región označil ako The Danube Valley (Údolie Dunaja).

Technologické firmy sa chytili príležitostí

„Slovenská ekonomika sa výrazne spolieha najmä na automobilový priemysel, ktorý prispieva k takmer polovici priemyselnej výroby. Volkswagen, Kia, Peugeot a v súčasnosti už aj Jaguar Land Rover, sú spoločnosťami, ktoré majú výrobné závody v tejto krajine,“ píše ďalej Financial Times. Tento rozvoj má však aj iné pozitíva práve pre technologické firmy, ktoré postupne vznikajú na pozadí týchto gigantov.

VOLKSWAGEN: Automobilová výroba
Foto: SITA/Diana Černáková

Reportér denníka ďalej vyzvihol výhody slovenských start-upov, ktoré spočívajú najmä v nízkych nákladoch v porovnaní s bohatšími konkurenčnými ekonomikami. Ďalším kladom Slovenska sú podľa neho technicky zdatní absolventi. Malý trh zároveň núti miestnych ambicióznych podnikateľov, aby sa rýchlejšie zoznámili s medzinárodným prostredím. Ako ďalej uvádza, slovenskí podnikatelia však ešte stále čelia problémom s nedostatkom investícií. Od vstupu do Európskej únie zaznamenala Slovenská republika prílev financií v objeme 4 mld. eur. Získať však súkromný kapitál pre tunajšie firmy je podľa Financial Times stále náročné.

Podnikatelia hľadajúci výzvy

„Rast ekosystému krajiny si vyžaduje viac ako len dotácie pre start-upy. Najväčšou výzvou je budovanie inštitúcií, ktoré poskytnú kapitál pre celkové podnikateľské zázemie,“ uviedol Šimon Šicko, ktorý je zakladateľom Pixel Federation.

Financial Times zároveň kritizuje slovenskú legislatívu, ktorá vyzerá akoby bola viac naklonená väčším spoločnostiam. Daňové prázdniny a ďalšie poskytované úľavy sú podporou pre veľkých hráčov, pretože sa od nich očakáva tvorba pracovných miest, nie pre malé firmy.

Iným problémom, ktorý je spomenutý v článku, je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a pracovníkov s biznis skúsenosťami. Mnohí šikovní a úspešní Slováci by podľa slov denníka dokázali priniesť svoje zahraničné skúsenosti späť do vlasti. Odrádza ich však súčasná politická klíma, ktorá je sprevádzaná množstvom korupčných škandálov.

Dobrou správou však ostáva, že mnohí podnikatelia sa aj napriek tomu usilujú pretaviť spomínané obmedzenia v nové výzvy. Vznikajú pritom viaceré protikorupčné iniciatívy, snahy o digitalizáciu verejných služieb či lepšie školy. Títo nadšenci sa zároveň snažia presvedčiť mnohých podnikateľov, ktorí pôsobia v zahraničí, aby sa vrátili späť do krajiny a podporili tunajšie hospodártsvo.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, právu obchodných spoločností, podnikovému právu a oblasti seba-rozvoja.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

BratislavapodnikanieSilicon Valleystart-upyThe Danube ValleyThe Financial Times

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X