Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Firemný účet. Kedy je potrebný a koľko bude stáť?

Savings
Thinkstock
17. júna 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Jednou z prvých vecí, ktoré začínajúci podnikateľ urobí, je obvykle návšteva banky. Zriadenie podnikateľského účtu považuje stále väčšina podnikateľov za základ podnikania. A práve na tom mnohé banky zarábajú.

Potrebujete podnikateľský účet?

To je prvá otázka, na ktorú si treba odpovedať. Zákon, ani žiadny predpis nenariaďujú fyzickým osobám pri podnikaní používať bankový účet. Pri ohlasovaní živnosti, alebo slobodného povolania tak nebudete potrebovať ani preukazovať, že máte účet súkromný. V tomto ohľade však netreba zabúdať, že isté obmedzenie tu je. Zákon o obmedzení platieb v hotovosti totiž stanovuje, že platby v hotovosti prevyšujúce 5 000 eur medzi podnikateľmi sú zakázané. Teda ak prijímate podobné sumy, alebo ich odosielate, účet už potrebovať budete. Medzi fyzickými osobami, teda nepodnikateľmi, je hodnota bezhotovostného styku stanovená na maximálne 15 000 eur. Do týchto súm si bez banky pokojne vystačíte.

Fyzické osoby môžu ušetriť na účte dvakrát

V realite je však už dnes prakticky nemožné fungovať bez bankového účtu, no ako živnostník, tak aj slobodné povolanie má dve možnosti, ako ušetriť na firemnom účte. Buď na podnikanie a iné príjmy bude používať svoj súkromný účet, alebo si založí ďalší. Jedna osoba môže mať prakticky neobmedzené množstvo bankových účtov a je len na nej, ktorý si zvolí prioritný a bude naň prijímať financie z podnikania.

V praxi je jeden súkromný účet výhodný pre malých živnostníkov a slobodné povolania, ktoré si nemusia viesť precízne účtovníctvo, vykazujú paušálne výdavky a riešia len daňovú evidenciu. Majú málo výdajov a platby sú od niekoľkých pravidelných platiteľov. Ak chcete platby zo živnosti sprehľadniť, máte viacero dodávateľov a výdavky evidujete samostatne, založte si niektorý z bezplatných súkromných účtov. Takéto bezplatné účty pre každého ponúkajú napríklad banky ZUNO, FIO, mBank, aj Privatbanka. V niektorých prípadoch dostanete za splnenia požiadaviek obratu účet zdarma, alebo so zníženým poplatkom aj v iných bankách.

Banka nemusí vedieť, na čo účet používate

Prirodzene, ak prídete do banky s cieľom založiť si účet k podnikaniu, väčšina pracovníkov vás bude smerovať na biznis účet, alebo podnikateľský účet pre živnostníkov a slobodné povolania. Ten sa snaží výhodnejšie, ale tiež je značne spoplatnený. Banka však v prípade živností nemusí vedieť, že sa účet používa na podnikanie. Jednoducho si ho založíte ako osobný, možné to je už aj cez internet. Kto potrebujete vedieť, že účet používate na podnikanie je zdravotná poisťovňa a daňový úrad. Tých však už nezaujíma, či je účet podnikateľský, alebo osobný.

Účty zadarmo aj pre právnické osoby

V prípade akejkoľvek právnickej osoby už naozaj bude potrebné založiť účet podnikateľský. Banka právnickej osobe na výber účet nedáva, jedinou možnosťou je vedenie účtu na obchodné meno firmy. Tu existuje niekoľko možností, ako ušetriť nemalé peniaze. V prvom rade je potrebné poznať, čo budete potrebovať a neplatiť za niečo, čo využívať nebudete.

Podnikateľské účty zdarma

Na Slovensku bezplatný účet pre spoločnosti a právnické osoby ponúkajú mBank a Fio banka, ktoré majú vedenie účtov bez mesačných poplatkov. Ponúkajú založenie a vedenie účtu plus niekoľko výberov, platieb a internetových prevodov. Obidva účty na klasickú malú eseročku plne vyhovujú. Ak však potrebujete viacero možností, siahnite po komplexnejších balíčkoch, ktoré sú spoplatnené. Ceny sa rôznia od 6 až po niekoľko desiatok eur. Záleží od banky aj od toho, koľko predplatených transakcií budete vyžadovať, koľko a akých platobných kariet chcete, či aký počet výberov, vkladov a ďalších možností požadujete. Vždy je však vhodné pozrieť sa účtu poriadne na „zúbok“ a platiť len to, čo skutočne využívate. Každá banka totiž umožňuje prejsť časom aj na vyššie balíky služieb.

Na založenie účtu budete potrebovať:

Fyzická osoba, alebo SZČO s bežným účtom používaným na podnikanie:

1. občiansky preukaz

Právnická osoba – biznis účet

Obchodné spoločnosti a družstvá – potrebný bude výpis z obchodného registra a doklad totožnosti oprávnenej osoby.

Obchodné spoločnosti pred vznikom –nezaobídete sa bez spoločenskej zmluvy a dokladu totožnosti oprávnenej osoby.

Ostatné – vyžaduje sa doklad o registrácii na príslušnom úrade štátnej správy, doklad o pridelení IČO, doklad, na základe ktorého sú ustanovení štatutárni zástupcovia, doklad totožnosti oprávnenej osoby.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

bankybiznis účetpodnikaniePrémiový obsahSlobodné povolanieúčetživnosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X