Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Fotky stiahnuť z webu? To skončí na súde

Kvalitné fotografie. Fotobanka Pixmac.sk
Kvalitné fotografie. Fotobanka Pixmac.sk
24. januára 2012 Tlačiť

(PR) Autorské práva – termín skloňovaný čoraz častejšie a súčasne stále nie celkom pochopený – každý o nich vie, málokto ich dodržiava, najčastejšie z neznalosti. Niet sa čomu diviť, naša právna úprava je v tejto oblasti vágna a existuje mnoho rozdielnych výkladov. Situácia s filmami, programami či hudbou je ešte vcelku jasná, ale čo napríklad také fotografie?V minulosti sme si zvykli „také drobnosti neriešiť“, ale v posledných mesiacoch sa čoraz častejšie objavujú správy o vymáhanie licenčných poplatkov a pokút za nepovolené použitie fotografií na webe a nejde o zanedbateľné čiastky. Ako sa už presvedčilo mnoho jednotlivcov i firiem, drobné opomenutie pri výbere fotografií môže spôsobiť oveľa väčšie nepríjemnosti, ako stiahnutie nového Harryho Pottera…

 

Aj veľkí sa spáli

Pritom „vypožičané“ fotografie nie sú záležitosťou blogov. S trochou pátrania nájdeme príklady aj u nadnárodných korporácií. Prešľapu sa ľahko dopustí aj Google, jednému z jej obchodných riaditeľov sa podaril husársky kúsok: Pan Penry Price vo svojej prezentácii použil fotografiu z fotobanky Pixmac vrátane vodoznaku (ochranného prvku proti kopírovaniu), zrejme sa mu zdala cena 3 doláre za fotografiu moc vysoká. Podobné faux pas, avšak v ďaleko väčšom meradle, si vlani zaistil Dopravný podnik hlavného mesta Prahy v reklame na OpenCard. Vzhľadom k celkovej cene zákazky na tieto karty je jasné, že šetriť sa musí, ale použiť v celostránkovú reklamnú fotografiu v celkovej hodnote cca 15 dolárov vrátane vodotlače?

 

Tri typy licencií

Zdarma (napríklad Creative common) alebo s jednorázovým poplatkom (royalty free)Ide o fotografie viazané na použitie (rights managed). Obrázkov zdarma nájdete na špecializovaných weboch nespočetné množstvo, ale pamätajte: ak u fotografie nie je výslovne uvedené, že je k dispozícii zadarmo, radšej neriskujte. Zadarmo dostupné fotografie môžu mať aj rad obmedzení, najčastejšie je nutné uvádzať autora a mnohokrát nie je povolené ich komerčné využitie.

 

Jednorázové platby za licenciu(royalty free) – používajú najčastejšie mikrofotobanky a jednu zakúpenú fotografiu môžete použiť opakovane v rôznych podobách (letáky, web, reklamy…). Tieto fotografie vám ostávajú a možno ich používať bez obmedzenia pre komerčné účely. Cena sa väčšinou pohybuje v centoch až eurách, podľa konkrétnej fotografie a jej rozlíšenia. Nezískate ale záruku exkluzivity.

 

„Veľké“ licencie (rights managed)Tieto nemajú pevne danú cenu za použitie, tá sa vypočítava individuálne podľa spôsobu použitia (web, print, reklama), množstvo zhotovených kópií a ďalších parametrov (cieľový trh, exkluzivita atď.). Tieto licencie sú poskytované na konkrétny projekt a na obmedzenú dobu, pre ďalšie použitie fotografie musíte zakúpiť ďalšiu licenciu. Ceny sa pohybujú v rádoch desiatok až stoviek a tento typ licencie používajú hlavne fotobanky a samotní autori.

 

Namiesto troch dolárov sto násobná pokuta

Tieto dva príklady zo sveta veľkých spoločností môžu byť úsmevné, pre malých a stredných podnikateľov môže byť podobná chyba ďaleko citeľnejšia. Podľa aktuálne platnej právnej úpravy (§ 56,ods. 2,618/2003Z.z. (autorský zákon)) sa môžu vlastníci práv „domáhať náhrady škody za bezdôvodné obohatenie za nepovolené použitie diela“, čo sa, v porovnaní s cenami uvedenými vyššie, nezdá ako nijako horibilné suma. Ale, ako vždy je tu drobný háčik – toto platí v prípade, keď úhradu vymáha vlastník práv (autor alebo jeho zástupca) a / alebo sa jedná o dielo s pevne danou cenou za používanie.V ostatných prípadoch môže byť celková suma mnohonásobne vyššia. U výhradných licencií sa celková cena vypočítava na základe znaleckého posudku a v prípade zapojenia špecializovanej spoločnosti na vymáhanie rastie celková čiastka až astronomicky – tieto spoločnosti už nie sú obmedzené žiadnym „stropom“ ceny za svoje služby. Diskusiu o etike nechajme stranou, ale výsledok je jasný – celková vymáhaná čiastka môže, úplne legálne, robiť aj stonásobok obstarávacej ceny fotografie. Neveríte? Obstarávacia cena 0,79 €, nepovolené nadobudnutie bude kompenzované napríklad dvojnásobkom – 1,6€ a náklady poverenej spoločnosti: 1000 €. Toto bol extrémny príklad, bohužiaľ ale nijako ojedinelý. Aký bude výsledok, ak sa prípad dostane na súd, to už je iná záležitosť – stratený čas a investované prostriedky vám už nikto nevráti.

 

Je to na internete – je to zadarmo?

Pritom celý problém vzniká najčastejšie z neznalosti. Jednou z najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú aj reklamné agentúry (o vašej sekretárke nehovoriac), je predpoklad: „našli sme obrázok na Google, prečo ho nepoužiť?“. Tu si ale musíme uvedomiť, že vyhľadávače (či už Google alebo Zoznam alebo ktorýkoľvek iný) sú iba katalógy, ktoré zhromažďujú všetok obsah. Ak budeme vyhľadávač považovať za fotobanku, máme zamiesené na problém. Vyhľadávače indexujú všetok obsah, ktorý sa nachádza na internete – ale nie sú jeho autorom ani vlastníkom práv. Analogicky – snáď nikoho by nenapadlo, že Google napísal „Skrotenie zlej ženy“, aj keď text celej hry ľahko vyhľadá. Rovnaké to je aj u fotografií. Nepochopenie funkcie vyhľadávačov je ďaleko rozšírenejšie, než sa zdá – aj odporúčania niektorých právnikov či priamo v odvolaní proti platobnému rozkazu nájdeme často zdôvodnenie typu: „grafika je voľne dostupná na internete, napríklad vo výsledkoch Zoznam.sk“.

 

Ušetrite si problémy, fotografie vyjdu na pár desiatok

Takých starostí a rizík pre niekoľko fotografií? Aj keby nehrozilo riziko prehratých súdnych sporov, nie je lepšie si takéto starosti ušetriť? Potom nie je čo riešiť, grafické podklady pre akúkoľvek príležitosť si môžete zaobstarať aj lacnejšie vďaka mikrofotobankám. Mikro fotobanky sú relatívne novým spôsobom na získanie kvalitných fotografií online za zlomok ceny „veľkých fotobánk“. Ponúkajú kvalitné fotografie od tisícov autorov z celého sveta a vďaka nevýhradnému licenčnému modelu royaltyfree poskytujú nízku cenu a jasné licenčné podmienky. Získanie práv pre neobmedzené použitie vychádza v ráde desiatok €, klient sa za túto sumu zbaví tiež všetkých starostí s autorskými právami k použitej fotografii. Mikro fotobanka totiž ručí za to, že je oprávnená poskytovať práva k fotografii a akékoľvek prípadné spory bude riešiť sama a na vlastné náklady. Pokiaľ teda nabudúce použijete fotografiu „z internetu“, zamyslite sa, či nebude lacnejšie si ju kúpiť.

 

Najačastejšie mýty o autorských právach fotografií

Nie je pri tom ©, je to zadarmo – chyba, to platilo v minulosti, podľa aktuálne platnej právnej úpravy je „chránené každé autorské dielo, copyright sa uvádzať nemusí“ (stručne povedané).

 

Bolo to na internete, je to zadarmo – chyba, často podporená vyhľadávačmi – ako je popísané v článku.

Pri nekomerčnom využití nemusím nič platiť – chyba, záleží na licencii, ale všeobecne to rozhodne neplatí.

Som autorom výslednej fotografie, potom nič nemôžem porušiť – trochu kuriózne chyba, ale platí: zobrazenia umeleckého diela (napr. obrazu) sa považuje za reprodukciu a trvá autorstvo pôvodného autora diela.

Používam obrázok ako súčasť svojej grafiky / tvorby, ďalej už ide o moje dielo – chyba, v takom prípade často platia špecifické podmienky použitia.

 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X