Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Indexové fondy potvrdili podľa Mihála svoj zmysel

Indexové fondy potvrdili podľa Mihála svoj zmysel
Foto: SITA
22. mája 2013 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť
Zavedenie tzv. indexových fondov pre sporiteľov v druhom pilieri malo podľa podpredsedu SaS a exministra práce Jozefa Mihála svoj zmysel. Podľa Mihála to ukázal vývoj od mája 2012, kedy boli tieto fondy uvedené do praxe.
 
„Za posledných dvanásť mesiacov indexové fondy zhodnotili majetok sporiteľov o vyše 20 %,“ vyhlásil na stredajšej tlačovej besede Jozef Mihál.
 

Indexové fondy dosiahli vlani najvyššie zhodnotenie

Podľa podpredsedu SaS, ktorý vychádza z údajov Národnej banky Slovenska, zhodnotili jednotlivé indexové fondy majetok sporiteľov v priemere o 22 %. „Najmenej úspešný indexový fond zhodnotil majetok sporiteľov o 17 % a najúspešnejší indexový fond zhodnotil majetok sporiteľov dokonca až o 29 %,“ informoval Jozef Mihál. 
 
Exminister práce zároveň nepriamo vyzval premiéra Roberta Fica, aby zareagoval na vývoj v zhodnotení indexových fondov. „Tak ako pán Fico vehementne chodil po parlamente na jeseň s rôznymi grafmi a tabuľkami, ktorými sa snažil ukázať občanom, že druhý pilier zmysel nemá a že to zhodnotenie bolo úplne mizerné, tak chcem ho vidieť, ako príde teraz na schôdzu do národnej rady, respektíve pri nejakej príležitosti a ako bude ukazovať grafy o zhodnotení o 29 %,“ vyhlásil Mihál.
 

 
Indexové fondy vznikli od mája 2012, a to na základe novely exministra Jozefa Mihála. V súčasnosti sú však už v druhom pilieri po minuloročnej novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení povinné namiesto pôvodných štyroch fondov už len dva, a to jeden garantovaný a jeden negarantovaný. Existencia zvyšných dvoch fondov je tak na zvážení správcovských spoločností. Indexový fond už zrušila Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť. 
 

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X