Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V druhom pilieri vlani pribudlo 17 tisíc sporiteľov

V druhom pilieri vlani pribudlo 17 tisíc sporiteľov
Ilustračné foto: SITA
6. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) v súčte dosiahli zisk takmer 20 mil. eur. 

Výrazne sa zvýšil záujem o indexové dôchodkové fondy

Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri vlani stúpol o 17 tisíc na vyše 1,46 milióna osôb. Uvádza sa to v analýze slovenského finančného sektora za rok 2014, ktorú vypracovala Národná banka Slovenska (NBS).

Výrazne sa zvýšil záujem o indexové dôchodkové fondy, ktoré absorbovali viac ako polovicu celkového čistého prírastku (+13 883), či už cez prestupy existujúcich alebo príchod nových sporiteľov. O takmer 12 tisíc sa podľa centrálnej banky medziročne zvýšil počet sporiteľov v akciových dôchodkových fondoch. Niekoľko tisíc sporiteľov pritom opustilo zmiešané a dlhopisové dôchodkové fondy.

„Zatiaľ čo dominantné postavenie dlhopisových fondov s podielom 90 % zostalo týmto odlevom prakticky nedotknuté, v prípade zmiešaných fondov išlo o úbytok až tretiny počtu sporiteľov zo začiatku roka 2014 a ich zastúpenie sa tým dostalo pod hranicu 1 %,“ tvrdí NBS.

Výkonnosť fondov v druhom pilieri bola priaznivá

Výkonnosť dôchodkových fondov v systéme starobného dôchodkového sporenia bola vlani priaznivá. „Priemerné nominálne zhodnotenia aktív v zmiešaných (8,1 %) a akciových (9,6 %) dôchodkových fondoch za kalendárny rok 2014 bolo najvyššie v celej histórii systému,“ konštatuje centrálna banka.

Každý dôchodkový fond z týchto dvoch typov pritom zaznamenal viac ako 6-percentný výnos. Ešte viac nominálne zarobili sporiteľom indexové dôchodkové fondy, v priemere až 13,4 %. „Ťahúňom výkonnosti uvedených troch typov fondov bola ich akciová zložka,“ uvádza sa v materiáli. Priemer v najvýznamnejšej skupine dlhopisových dôchodkových fondov na úrovni 3,3 % bol najvyšší od roku 2009. Rozpätie individuálnych fondov tu podľa NBS siahalo od 1,2 % do 5,5 %. 

eBooky:

Ešte mimoriadnejší, ako z pohľadu nominálnej výkonnosti tak z hľadiska reálneho zhodnotenia majetku, bol rok 2014. „Kým doterajšie maximum priemernej reálnej výkonnosti v celom sektore bolo okolo jedného percenta, a vo viacerých rokoch bola aj záporná, tak v roku 2014 sa podarilo dosiahnuť až úroveň 4 %,“ uvádza NBS. Pri stagnujúcich spotrebiteľských cenách sa celý nominálny výnos totiž premietol do reálneho zhodnotenia. 

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) v súčte dosiahli zisk takmer 20 mil. eur. Ich ziskovosť sa tak podľa centrálnej banky medziročne strojnásobila. „Kľúčovým faktorom na pozadí tohto prudkého nárastu boli príjmy z odplát za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde, ktoré sa zvýšili o 126 %,“ zdôvodňuje NBS.

Koncoročné výsledky podľa centrálnej banky potvrdili konštatovanie z analýzy z prvého polroka 2014 o tom, že po prvýkrát v histórii fungovania systému hospodárili všetky DSS so ziskom.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

16júl6:30Stavba - autorský, stavebný a technický dozor6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

30júl6:30Zákonník práce od 1.5.2018 – aplikačný seminár 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X