Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V druhom pilieri vlani pribudlo 17 tisíc sporiteľov

V druhom pilieri vlani pribudlo 17 tisíc sporiteľov
Ilustračné foto: SITA
6. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) v súčte dosiahli zisk takmer 20 mil. eur. 

Výrazne sa zvýšil záujem o indexové dôchodkové fondy

Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri vlani stúpol o 17 tisíc na vyše 1,46 milióna osôb. Uvádza sa to v analýze slovenského finančného sektora za rok 2014, ktorú vypracovala Národná banka Slovenska (NBS).

Výrazne sa zvýšil záujem o indexové dôchodkové fondy, ktoré absorbovali viac ako polovicu celkového čistého prírastku (+13 883), či už cez prestupy existujúcich alebo príchod nových sporiteľov. O takmer 12 tisíc sa podľa centrálnej banky medziročne zvýšil počet sporiteľov v akciových dôchodkových fondoch. Niekoľko tisíc sporiteľov pritom opustilo zmiešané a dlhopisové dôchodkové fondy.

„Zatiaľ čo dominantné postavenie dlhopisových fondov s podielom 90 % zostalo týmto odlevom prakticky nedotknuté, v prípade zmiešaných fondov išlo o úbytok až tretiny počtu sporiteľov zo začiatku roka 2014 a ich zastúpenie sa tým dostalo pod hranicu 1 %,“ tvrdí NBS.

Výkonnosť fondov v druhom pilieri bola priaznivá

Výkonnosť dôchodkových fondov v systéme starobného dôchodkového sporenia bola vlani priaznivá. „Priemerné nominálne zhodnotenia aktív v zmiešaných (8,1 %) a akciových (9,6 %) dôchodkových fondoch za kalendárny rok 2014 bolo najvyššie v celej histórii systému,“ konštatuje centrálna banka.

Každý dôchodkový fond z týchto dvoch typov pritom zaznamenal viac ako 6-percentný výnos. Ešte viac nominálne zarobili sporiteľom indexové dôchodkové fondy, v priemere až 13,4 %. „Ťahúňom výkonnosti uvedených troch typov fondov bola ich akciová zložka,“ uvádza sa v materiáli. Priemer v najvýznamnejšej skupine dlhopisových dôchodkových fondov na úrovni 3,3 % bol najvyšší od roku 2009. Rozpätie individuálnych fondov tu podľa NBS siahalo od 1,2 % do 5,5 %. 

eBooky:

Ešte mimoriadnejší, ako z pohľadu nominálnej výkonnosti tak z hľadiska reálneho zhodnotenia majetku, bol rok 2014. „Kým doterajšie maximum priemernej reálnej výkonnosti v celom sektore bolo okolo jedného percenta, a vo viacerých rokoch bola aj záporná, tak v roku 2014 sa podarilo dosiahnuť až úroveň 4 %,“ uvádza NBS. Pri stagnujúcich spotrebiteľských cenách sa celý nominálny výnos totiž premietol do reálneho zhodnotenia. 

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) v súčte dosiahli zisk takmer 20 mil. eur. Ich ziskovosť sa tak podľa centrálnej banky medziročne strojnásobila. „Kľúčovým faktorom na pozadí tohto prudkého nárastu boli príjmy z odplát za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde, ktoré sa zvýšili o 126 %,“ zdôvodňuje NBS.

Koncoročné výsledky podľa centrálnej banky potvrdili konštatovanie z analýzy z prvého polroka 2014 o tom, že po prvýkrát v histórii fungovania systému hospodárili všetky DSS so ziskom.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X