- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Trendy a inovácie
- Inovácie v bezpečnosti v sklade a pri práci s vysokozdvižným vozíkom
Inovácie v bezpečnosti v sklade a pri práci s vysokozdvižným vozíkom
BRATISLAVA 10. januára 2020 (Podnikam.sk) – Zdvíhacie zariadenia a manipulácia s bremenami boli podľa správy Národného inšpektorátu práce v roku 2018 príčinou pri takmer 11 percentách všetkých závažných pracovných úrazov s následkom smrti na Slovensku.
Zrážky medzi chodcami a priemyselnými vozíkmi zvyčajne vedú k vážnym až smrteľným zraneniam. Preto spoločnosť Jungheinrich pravidelne prináša inovácie pre zvýšenie bezpečnosti v sklade. Vyvinula a otestovala bezpečnostné systémy na používanie vysokozdvižných vozíkov, aby sa v budúcnosti zabránilo takýmto nehodám.
Takzvaný bezpečnostný systém podlahového bodu používa dve predné a zadné časti pozemného dopravníka. Každý z nich premietne pred sebou modrú alebo červenú bodku, aby zamestnanci a návštevníci skladu mohli včas rozpoznať, že sa blíži priemyselný vozík. Okrem svetiel je vozidlo pri cúvaní obmedzené na rýchlosť päť kilometrov za hodinu. To znamená, že vodič môže v prípade núdze okamžite reagovať a vysokozdvižný vozík sa do niekoľkých sekúnd zastaví.
V prípade druhého riešenia, systému Identifikácie osôb značky Jungheinrich, môžu priemyselné vozíky cúvať normálnou rýchlosťou. Sú vybavené inteligentným asistenčným systémom vodiča, ktorý zabraňuje kolízii medzi osobami a vysokozdvižným vozíkom. Pri cúvaní systém stereo kamerou skenuje nebezpečnú oblasť a dokáže rozlišovať medzi ľuďmi a predmetmi. Pri výskyte osoby v bezprostrednej blízkosti za vozíkom sa aktivujú optické a zvukové výstražné signály, aby mal vodič vždy o všetkom prehľad a mohol včas zareagovať.
Nemenej dôležitá je aj ochrana skladovaného tovaru. Kvalitná intralogistika musí dbať na neporušenosť tovaru, predpoklad úspešného podnikania. Vďaka systému Jungheinrich curveCONTROL bude mať vodič vozík pod kontrolou v každej zákrute. Rýchlosť vozíka sa v zákrute automatický prispôsobí podľa aktuálnej hmotnosti nákladu a uhla natočenia. S ťažším nákladom sa zníži rýchlosť v zákrute. Znižuje sa tak riziko nebezpečného prevrátenia či skĺznutia nákladu a zvyšuje bezpečnosť v sklade pre tovar, stroje a obslužný personál.
Skladové priestory nie sú žiadne detské ihrisko. No otázku bezpečnosti by mali spĺňať rovnako, pretože ochrana zdravia a života je to najdôležitejšie.
Článok vznikol v spolupráci s Junghainrich