Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Internet banking by ste nemali využívať cez verejné WiFi siete

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
1. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dovolenku môže znepríjemniť aj zhltnutá bankomatová karta.

Banka niekedy klientovi kartu preventívne zablokuje

Bankári radia, aby ich klienti pri ceste do zahraničia platili kartou, pretože peniaze sú tak podľa nich v cudzine chránené oveľa lepšie ako hotovosť v zadnom vrecku. No môže sa stať, že platobnú kartu klientovi zhltne bankomat.

Ako však povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová, stáva sa to len veľmi zriedka. „Takýchto klientov je veľmi málo. Ide o ojedinelé prípady,“ skonštatovala Eliášová. Aj Sberbank Slovensko uviedla, že takýchto prípadov je minimálny počet.

Ak sa niečo takéto predsa len stane, ČSOB odporúča, aby klient kontaktoval svoju banku. „Banka môže zvážiť vydanie núdzovej tzv. pohotovostnej karty alebo vydanie núdzovej pohotovostnej hotovosti,“ pokračovala Eliášová.

Najlepšou okamžitou ochranou je podľa hovorkyne Sberbank Slovensko Ľubomíry Chmelovej mať na cestách vždy dve platobné karty, najlepšie od rôznych výrobcov. Ako doplnila riaditeľka odboru kariet VÚB Andrea Šipošová, je potrebné overiť si ich platnosť a akceptáciu v danej krajine. 

eBooky:

Podľa Šipošovej sa môže stať, že kartu klientovi banka v záujme ochrany peňazí preventívne zablokuje. S bankou sa klient môže podľa nej dohodnúť na dočasnom odblokovaní zablokovanej karty, aby si mohol vybrať peniaze z bankomatu, potom banka kartu definitívne zablokuje. „Ak je klient v cudzine dlhšie, môže využiť expresné vydanie karty a jej doručenie do zahraničia,“ uviedla Šipošová. 

Môže sa stať, že klient v zahraničí potrebuje urobiť bankovú operáciu cez internetbanking. „Aktivity dôverného charakteru, ako je napríklad práca s elektronickým bankovníctvom, vykonávať vo verejnej WiFi sieti neodporúčame,“ povedala Eliášová.

VÚB banka odporúča uprednostniť radšej dátový roaming alebo platené zabezpečené pripojenie v hoteli. „Voľné WiFi siete sú vo všeobecnosti považované za vysoko rizikové a potenciálne zneužiteľné pre tzv. hacktivizmus,“ doplnila Chmelová. 

Bežný používateľ verejných WiFi, napríklad v hoteloch, letiskách a podobne, si nemá podľa Eliášovej možnosť overiť, kto má k dátam z týchto sietí prístup. „Pripojenie do verejnej WiFi sa dá prirovnať k situácii, kedy by si človek napríklad na námestí plnom ľudí spustil notebook a ktokoľvek by si k nemu bez problémov prisadol a pozeral sa na monitor,“ povedala Eliášová.

A ako doplnila Chmelová, na pripojenie k elektronickému bankovníctvu je nanajvýš nevhodné používať počítače, ktoré sú verejne prístupné, ako napríklad v internetových kaviarňach, knižniciach, hotelových halách a podobne.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X